Народното събрание прие нови компенсации за бизнеса заради скъпия ток
Народното събрание прие на първо четене законопроект за въвеждане на еврото в България. С него се определят ключови за преминаването към единната европейска валута правила - за превалутиране и за закръгляване. Въвеждат се преходни периоди, които ще позволят на гражданите да се адаптират към новата валута.
Законопроектът предвижда в срок до един месец от датата на въвеждане на еврото левът и еврото едновременно да бъдат законни платежни средства. След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство. В рамките на "периода на двойно обозначаване" цените и другите парични суми за плащане ще бъдат изписвани както в левове, така и в евро, е записано в проекта на закон. Това задължение ще започне един месец след датата на влизане в сила на Решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от България и ще остане в сила за срок една година след въвеждането на еврото, е предвидено в законопроекта.
Българската народна банка да обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс, регламентира проектозаконът. През първите шест месеца след въвеждането на еврото банкноти и монети ще могат да се обменят безплатно от левове в евро и в кредитните институции (банките). За същия период "Български пощи" ЕАД ще обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро в населените места, където няма офиси или клонове на кредитна институция.
Законопроектът регламентира, че всички сметки - разплащателни, депозитни, спестовни и други в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро на датата на въвеждане на еврото в България. От тази дата и титулярите на сметки ще могат да теглят от сметките си само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офис на банка.
Със 118 гласа „за“, 44 против и 13 „въздържал се“ парламентът прие решение за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в България. Вносители на проекта за решение са Бойко Борисов и депутати от ГЕРБ-СДС.
Министерският съвет, съвместно с Българската народна банка, да предприеме при необходимост законодателни и административни мерки, съгласувани с Народното събрание за постигане на конвергентните критерии за членство в еврозоната, се посочва в решението. Предвижда се Министерският съвет по предложение на Министерство на финансите да изиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка не по-късно от две седмици след като България изпълни критерия за ценова стабилност. В случай че България изпълни критерия за ценова стабилност до 31 декември 2024 г., Министерският съвет да изиска дата за приемане на страната в еврозоната от 1 юли 2025 г., се посочва в решението на Народното събрание. В него е записано, че България приема еврото при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, равен на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.
Народното събрание възложи на Министерския съвет в срок от седем дни да приеме Програма за предоставяне на компенсации, свързани с цените на електрическата енергия на небитовите крайни клиенти за периода 1 юли - 31 декември 2024 и при спазване на правилата за държавните помощи. Решението предвижда компенсацията да е в размер на 100 на сто от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента „Ден напред“ на „Българска независима енергийна борса“ ЕАД, за съответния месец и базова цена в размер на 180 лв. за мегаватчас за небитовите крайни клиенти, независимо в коя мрежа са присъединени. Средствата за плащане на компенсациите по Програмата ще се осигуряват от Фонд „Сигурност на електроенергийната система”. Програмата е за целите на компенсиране на част от разходите за електрическа енергия на небитовите крайни клиенти в страната, с изключение на крайните небитови клиенти, за които вече се прилага Програма за компенсиране, одобрена от Министерският съвет с решение от 23 април 2024 г. и последвалото изменение от 4 юли 2024 г.