Разкажете ни за Вашия проект, с който сте финалист в Годишните HR награди на БАУХ 2023, категория „Най-добър проект на голяма компания“.
„Енергия за бъдещето“ е програма за насърчаване на професионалното образование в сектор енергетика, която компаниите от групата на Електрохолд развиват дългосрочно.
В изпълнение на дългосрочната ни визия за мотивация на младите хора да изберат развитие в сектора обединихме в „Енергия за бъдещето“ всички образователни инициативи, които осъществяваме ежегодно – дуално обучение; стипендиантска програма за ученици, студенти, сираци и полусираци; стажантска програма с лятно стажантско училище за студенти; академия за преподаватели от специализираните гимназии, за които се организират лекции и обучения за надграждане на професионалните и социалните им умения; Седмица на възможностите, в рамките на която младежи от партньорски учебни заведения имат възможност да се запознаят със спецификите на работата, нововъведенията в сектора и да получат ценни съвети от експертите на Електрохолд; оборудване на кабинети по електротехника и други.
Една от инициативите на програмата обхваща професионалното и личностното развитие на младите хора в областта на електроенергетиката. Сред тях е Лятното стажантско училище „Енергията си ти“.
Вече 15 години ние сме сред водещите компании, които целенасочено фокусират усилията си върху бъдещото развитие и повишаване квалификацията на младите хора в България. Осъзнавайки своята роля за кариерното ориентиране на младите специалисти, анализирахме успешните си практики и изградихме обновен подход към младежите и техните ментори с проекта „Енергията си ти“. Той дава възможност на младите хора да придобият професионален опит и подпомага личностното им израстване чрез развитие на социални умения и компетенции. Ангажирахме ги с опазването на околната среда, запознавайки участниците в проекта с темата за опазването на биоразнообразието в конкретни екологични проекти на компанията.
Каква е целта на проекта и защо решихте да го стартирате?
Целта на проекта „Енергията си ти“ е да даде допълнителна увереност на младите хора, с които работим – от училищната скамейка, изявени студенти и стипендианти. Насочваме вниманието им към кариерните възможности чрез изграждане и надграждане на професионални и социални умения, промотирайки посланията за грижа за служителите в компанията, стабилността на работодателя, безопасността на работния процес, многообразието и съчетаването на личния и професионалния живот. Целевата група от хора, които включваме в проекта, са ученици от професионалните гимназии в Западна България с профил „Електротехника“, техните преподаватели, студенти в техническите университети с електроинженерни специалности и млади хора, които имат интерес за развитие в сектора на енергетиката.
Резултатите до момента показват, че с осъществяването на проекта изпълняваме и други ключови приоритети за дружествата от групата на Електрохолд, включително постигане на устойчиво партньорство между бизнес и образование, което, от своя страна, води и до улеснен преход от образование към устойчива заетост.
Как приеха служителите в компанията този проект?
В дружествата на Електрохолд работят изключително отдадени на професията си хора. Всички осъзнават ценността на взаимоотношенията в екипа и смисъла на предаването на знания и умения. Всеки път, когато дойде нов колега, без значение дали е новоназначен, или стажант, колегите без колебание и с осъзната отговорност отделят от времето си, предават знанията си, вървят рамо до рамо с младите хора и това е показателно за отношението им към проекта.
Всеки от нас вярва в устойчивите резултати на този проект и е ангажиран с неговата реализация. Видели сме, чули сме, усетили сме, че отношението и опитът, които сме предали, се отразяват не само в нашата компания, а оказват своето влияние и в целия сектор.
Какви ресурси – като време, финансови и други, Ви костваше?
Осъществяването на проекта „Енергията си ти“ е резултат от натрупания ни опит при реализацията на инициативи, програми и активности през повече от 15 години дейност в тази посока.
Обучението на наставниците, подготовката на програмите, отношението на екипите към младите хора, работодателския имидж. Всичко това не се постига за кратки срокове. Това е ежедневна и многогодишна, постоянна и последователна политика.
Относно финансовия ресурс участието в лятно училище „Енергията си ти“ е платено към стажантите и е с гъвкава продължителност, като даваме възможност на изявените младежи да работят и целогодишно, съобразено с възможностите им да съчетават работа с учене. За времето на стажа си те подписват трудов договор по силата на Кодекса на труда с всички произтичащи от това права, задължения и отговорности.
Изплащаме стипендии на изявили се ученици, както и социални стипендии, оборудваме и кабинети по електротехника и организираме други кампании и инициативи в подкрепа на младежи с интерес към сектора.
Какви резултати искахте да постигнете с проекта и какво реално постигнахте?
С огромна удовлетвореност споделям, че имаме пълен синхрон между очаквания и реалност относно резултатите, които постигаме. Резултатите са изцяло в посока професионално изграждане на подготвени млади хора в стратегически важен сектор; развити професионални знания и умения и надградени социални компетенции, включително запознаване с концепцията за корпоративните ценности, мисия и визия; запознаване и насърчаване на участниците в лятно училище „Енергията си ти“ в обхвата на екологичното, социално и отговорно управление (ESG) като важен инструмент за определяне на състоянието на бизнеса и условие за успешното развитие на компанията.
С програмата „Енергията си ти“ гарантираме, че не само компаниите от групата Електрохолд, но и пазарът на труда получават мотивирани млади хора, подготвени теоретично и практически, което значително намалява времето за интегриране на пазара на труда и улеснява прехода от образование към устойчива заетост.
С новия подход към реализирането на проект Лятно училище „Енергията си ти“ постигнахме забележителен резултат по отношение задържането на таланти – 35% от участниците в проекта останаха на постоянен трудов договор, а 65% имат нагласа да се включат в следващите издания. Това са фактите за 2023 г. Тази година имаме изключително голям интерес както от страна на кандидатстващите, така и от страна на служителите ни,(без) да привлекат и задържат младите хора.
Кои бяха най-големите предизвикателства и как ги преодоляхте?
Най-голямото предизвикателство е в намаляването на паралелките в специалностите, касаещи сектора – в закриването на специализирани технически училища, в борбата с масовата нагласа за „привлекателните професии на 21. век“. С всяко наше действие ние се стремим да се справим с това предизвикателство и показваме реалните възможности тук и сега в България. Дали към служителите ни, или външните публики ние се стремим да показваме необходимостта, да увеличаваме усещането за престиж и да валидираме тази професия като абсолютно необходима и непреходна, защото това е реалността и перспективите пред развитието на сектора показват именно това.
Търсим общи решения в партньорството с професионални гимназии, университети и всички заинтересовани страни.
С какво най-много се гордеете с този проект?
Безкрайно се гордеем с абсолютната подкрепа и ангажираност от страна на всеки колега и с младите надежди, които вече са част от екипа ни и споделят своя кариерен път, , превръщайки се в истински посланици на нашата работодателска марка. Без готовността и мотивацията на хората в екипите много трудно ще сбъдваме целите си да развиваме и интегрираме млади хора към професията.
В този проект има няколко „стълба“, без които резултатите няма да са ефективни – подбор на участниците, обучение на наставниците, посещение на Техническия ни учебен център и инициатива за кариерно ориентиране и развитие в компанията.
За подбор на участниците провеждаме мотивационни срещи с ученици в дуална форма на обучение и наши стипендианти, с което ясно изразяваме своето намерение за търсене и привличане на младежи с интерес и мотивация да се развиват в енергетиката.
Тъй като вярваме, че наставникът е онзи първи пример, който младите хора следват в професионалния си път, обучаваме нашите наставници, като допълваме личните им компетенции и умения за предаване на явно и скрито знание. Инвестираме в тях време, внимание и отношение, което дава видим ефект в обратната връзка с участниците в лятно училище „Енергията си ти“. Включваме и тренинги за развитие на soft skills с цел улесняване изграждането на трудови навици и умения за работа в екип, организираме поредица от обучения, които се оценяват изключително положително от младите хора.
Организираме посещения в Техническия учебен център на Електрохолд, за да покажем на младите хора каква е добавената стойност при реализация в професията. Даваме възможност да се срещнат на практика с професията и да чуят от специалисти специфична информация за изпълнение на ключовите ни проекти в сферата на дигиталната трансформация на енергетиката.
Провеждаме и инициативи, в които се фокусираме върху кариерното ориентиране на младите хора. Даваме им възможност да изразят мнение доколко са опознали компанията и какво искат да научат още за нея, коя длъжност/отдел/дирекция е привлякла интереса им. Специалисти от различни дирекции отговарят на въпроси на участниците в програмата. Финалната стъпка от въвличането в културата на Електрохолд е част от обхвата на ESG. Цялата тази палитра от различни дейности прави цялото, което ни отличава в очите на участниците, защото тези млади хора оценяват отношението, вниманието и знанията, които получават, докато сме заедно.
Запознайте ни с Вашия HR екип – колко и какви са HR професионалистите в него, каква е тяхната експертиза?
Екипът на дирекция „Човешки ресурси“ на групата Електрохолд е от 23 служители и е структуриран така, че да отговаря оптимално на изискванията на бизнес стратегията на групата. Сред членовете на екипа ни са експерти и специалисти по управление на хора, подбор на служители, организиране и провеждане на обучения, програми за развитие, възнаграждения и придобивки.
Многообразие не липсва, защото заедно работим както с хора с дългогодишен опит и стаж в компанията, така и с колеги, които се присъединиха към нас отскоро. Това носи и добавена стойност в предаването на специфични знания и допълва необходимата експертиза, за да се сме успешни в консултиране и реализиране на програми за управление на хора в компаниите в групата, в които работят над 3300 души.
Споделете с нас какви нови HR проекти планирате.
За нас определено фокус остава надграждането на проекта „Енергия за бъдещето“, като опитът и успешните примери ни мотивират да търсим и нови подходи, за да стигнем до по-малките класове и ученици например. Продължаваме партньорството си с преподаватели, стремим се да достигаме все повече и до родителите, които са важни за правилното насочване, защото съзнаваме тяхната роля и отговорност за кариерното ориентиране на децата.
Друг акцент е утвърждаването на работодателската ни марка, което в днешно време и предвид предизвикателствата пред пазара на труда е ключово. Подготвяме и реализирането на кампания, насочена както към хората вътре в организацията, така и навън. Дигитализацията на електроразпределителната мрежа, навлизащите масово алтернативни източници за производство на електрическа енергия и промяната на целия сектор и пазар на електроенергия изискват нови умения, а бих казала и нови специалисти, така че това е тема, върху която също се концентрираме в посока обучение на хората, които са в компанията, и привличане на нови служители.