събота, 07 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1010 прочитания

    БТПП: Предложенията на МОН за дуалното обучение ще разширят сътрудничеството между училищата и бизнеса

    Засилването на ролята на работодателите в ориентирането на учениците и предоставянето на повече възможности за практически обучения, са положителни стъпки за професионалната подготовка на младежите
    20 август 2024, 09:47 a+ a- a

    сн: МОН

    Предложенията на Министерството на образованието и науката за усъвършенстване на дуалното обучение ще разширят сътрудничеството между училищата и бизнеса. Това отбелязват от Българската търговско-промишлена палата (БТПП), след като са се запознали с предложените изменения в съответната Наредба. Оттам считат, че те са в посока подобряване на сътрудничеството между училищата и работодателите, което е от ключово значение за успешното прилагане на дуалната система на обучение.

    Според БТПП включването на нови текстове, които засилват ролята на работодателите в информирането и ориентирането на учениците, както и предоставянето на повече възможности за практически обучения, са положителни стъпки за подобряване на професионалната подготовка на младежите.

    БТПП подкрепя предложението за разширяване на възможностите за провеждане на производствена практика в реална работна среда, включително и в учебно-производствените бази на работодателите и смята, че това ще допринесе за по-голяма гъвкавост и ще увеличи обхвата на практическото обучение.

    Промените в сроковете и възможността за учениците от 11 клас да започнат практическо обучение преди навършване на 16 години също са целесъобразни според БТПП, тъй като отразяват необходимостта от по-ранно започване на професионалното обучение.

    Осигуряването на стипендии от работодателите също е положителна стъпка за мотивиране на учениците, както и предложението за по-гъвкаво планиране на практическите обучения в реална работна среда през учебната година.

    Според БТПП съвместното изготвяне на графика от работодателите и директорите на учебните институции ще улесни провеждането на практиките и ще осигури по-добро синхронизиране между учебния и работния процес.

    Промяната в начина на оценяване на учениците и въвеждането на по-ясни задължения за учителите по професионална подготовка са необходими за подобряване на качеството на обучението.

    Предложените изменения и допълнения ще допринесат за усъвършенстване на дуалната система на обучение и ще увеличат ефективността на сътрудничеството между училищата и бизнеса, смятат от БТПП. Според бизнеса наредбата трябва да запази своята образователна насоченост, като в същото време отразява в голяма степен нуждите на пазара на труда и реалните условия на работа в предприятията.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    Apple планира $1 млрд. инвестиция в Индонезия
    Ще бъде изграден завод, който да произвежда компоненти за смартфони и други продукти
    преди 12 часа
    От 11-ия опит: Избраха Наталия Киселова за председател на Парламента
    Тя е експерт по конституционно право и преподавател в Софийския университет
    преди 12 часа
    СУ и “Аурубис България” със споразумение за партньорство
    Net-Zero Lab към университета ще си партнира с най-големия германски инвеститор в страната
    преди 12 часа
    преди 13 часа
    BgGPT, разработен от INSAIT, влиза в общините
    Първата община, която ще го имлементира е Бургас
    преди 14 часа
    Макрон заяви, че няма да се оттегли
    Избраното от него правителство претърпя вот на недоверие