вторник, 03 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2306 прочитания

    AI ще стане като електричеството, всички ще разчитаме на него

    Вижте интервюто с Мартин Форд - един от най-влиятелните визионери по темата AI, който участва в първото събитие на Jobs.bg, Tech.bg и Economy.bg - EconomyForum
    31 октомври 2024, 12:26 a+ a- a

    Няма да има индустрия, която да не бъде засегната от AI. Това коментира в интервю за Economy.bg футурологът Мартин Форд. Един от най-завладяващите и влиятелни лектори по темите, свързани с AI и бъдещето на професиите, беше в София като ключов лектор на EconomyForum, организиран от Economy.bg, Jobs.bg и Tech.bg.

    По думите на Форд, който е и автор на едни от най-добрите книги за изкуствения интелект, AI ще напредва с различни темпове, но прогресът ще бъде непрекъснат. Според него всеки ще стигне до извода, че трябва да се адаптира към тази нова технология и да я включи в своя бизнес или в ежедневието си.

    Оптимист или песимист е той за развитието на изкуствения интелект, какво трябва и какво не трябва да делегираме на алгоритмите, кои сектори са най-напреднали в интегрирането на технологията, вървим ли към AI балон, кога роботите ще станат част от ежедневието ни, колко близо или далеч сме от появата на суперинтелект, какви рискове носи той, как можем да регулираме AI, преди той да започне да ни регулира, как ще се развие AI надпреварата между САЩ и Китай и възможни ли са глобални регулации, ще повиши ли изкуственият интелект неравенството и какъв трябва да е отговорът на технологичната безработица, кое е топ умението, което младите хора трябва да притежават, за да не бъдат заменени от изкуствения интелект – тези и други въпроси коментирахме с Мартин Форд.

    Мартин, как се промени перспективата Ви по отношение на AI с времето? По-скоро оптимист или песимист сте сега в сравнение с началото, когато започнахте да проучвате темата?
    Започнах проучванията си за AI през 2009, т.е. преди около 15 години. Перспективата ми се промени, защото технологията се разви по-бързо, отколкото очаквах. Ситуацията в момента с най-новите иновации като ChatGPT и т.н., наистина надхвърля очакванията ми. Това е доста вълнуващо и ме прави оптимист. Но все още се тревожа за въздействието на AI. Доста съм се фокусирал върху потенциалното въздействие върху работните места. Мисля, че става все по-ясно, че това е нещо, за което трябва да се тревожим. Но оставам оптимист, защото смятам, че това е мощна технология и хората си дават сметка. Все повече темата се коментира, така че да сме сигурни, че технологията ще работи за нас по положителен начин.

    Какво трябва да делегираме на алгоритмите и какво да оставим за себе си?
    Това е въпрос, който ще трябва да решим сами за себе си, когато стане ясно какво може AI. Защото той ще става все по-способен с времето и може да решим да му делегираме все повече задачи. Но ние не искаме да загубим нашата човечност, нали? Не искаме да делегираме същността си и това, което е наистина важно за нас. Така че в крайна сметка това е въпрос, който обществото и всеки отделен човек трябва да реши.

    Кои индустрии са интегрирали AI в най-голяма степен и кои тепърва правят стъпки в тази посока?
    Виждаме, че AI е навсякъде, в почти всяка индустрия. Със сигурност: финанси, производство, където не е само изкуствен интелект, но и роботика. Дори в индустрии като селското стопанство изкуственият интелект имат огромно влияние. Така че наистина няма индустрия, която да не бъде засегната. И трябва да приемем, че AI ще бъде навсякъде.

    Наистина има голяма еуфория около AI, но и растат опасенията от “AI балон”. Защо бизнесът не успява да измисли приложения, които да носят печалби?
    Точно сега сме в един много ранен етап от изблика на иновации около ChatGPT и т.нар. големи езикови модели. До известна степен това е някакъв цикъл на еуфория. И това, което виждаме, може да е прекален ентусиазъм в момента. Можем да станем свидетели на забавяне, но не мисля, че процесите ще спрат. Считам, че напредъкът ще продължи, но той може да не е гладък. Така че това не е балон в смисъл, че може да се спука и че изкуственият интелект ще загуби значимостта си. Смятам, че ще го видим да напредва с различни темпове, но прогресът ще бъде непрекъснат.

    А доколко хората са готови да използват AI?
    Мисля, че част от хората са готови. Някои хора и организации ще бъдат по-бързи от други. Но е ясно, че тази технология ще има драматично въздействие. И независимо дали сме готови или не, тя идва. В крайна сметка всеки ще стигне до извода, че трябва да се адаптира към тази нова технология и да я включи в своя бизнес или в ежедневието си. И както често казвам, това е малко като електричеството. Преди много време електричеството също е било ново изобретение, което много хора не смятаха да използват. Но сега е повсеместно, нали? Всички разчитат на електричеството и мисля, че същото ще важи и за изкуствения интелект.

    Споменахте роботите. Колко скоро те може да станат част от ежедневието ни?
    Вече започва да се случва. Това не означава, че скоро ще имаме хуманоидни роботи като тези от научната фантастика, които изглеждат и се държат като хора. Вероятно за това ще е нужно повече време. Но мисля, че не след дълго, като отидете в ресторант за бързо хранене, ще може да бъдете обслужен от робот, или ще видите самоуправляващи се коли. Ще станем свидетели на все по-силно навлизане на роботиката в нашето ежедневие и със сигурност разпространението на роботи във фабрики и складове, където ролята им ще нарасне още повече.

    Говорихте по време на презентацията за суперинтелекта. Изпълнителният директор на OpenAI Сам Алтман прогнозира, че „до няколко хиляди дни“ ще има супер изкуствен интелект. Илън Мъск счита, че това може да стане до 2 години. Какво е Вашето мнение?
    Ако трябва да гадая, бих казал, че вероятно ще отнеме повече време. Ако говорите с най-умните хора, работещи в AI, има разнопосочни мнения. Ще намерите такива, като Сам Алтман, които са много оптимистично настроени и според които това ще се случи много скоро. Но има и други, които смятат, че може да отнеме 100 години. Доста е интересно, че тези невероятно умни хора не са единодушни по много аспекти на технологията. Това означава, че ще бъде много непредвидимо. Наистина не знаем колко бързо AI ще се развие, така че просто трябва да сме подготвени, че суперинтелекта може да се появи много по-бързо, отколкото очакваме.

    Какъв е рискът от AI системи, които не можем да контролираме?
    Обезпокоителното е, че ако изградим AI система, която е много по-умна от нас, тогава няма как да я контролираме. Рискът е, че можем да я помолим да разреши някакъв проблем, а тя може да направи нещо, което да не е в наш интерес или да е вредно за нас. Няма защо да се тревожим за технология като от филма „Терминатор“, където зъл изкуствен интелект се опитва да ни убие. Това не е толкова притеснително, колкото фактът, че една наистина свръхинтелигентна система може да действа по начини, които не очакваме, или които може да се окажат вредни за нас. Има умни хора, които работят по проблем, нарeчeн AI alignment, т.е. как да сме сигурни, че можем да контролираме системите на бъдещето. Смятам, че е добре, че има хора, които се занимават с този въпрос. Но в същото време не гледам на това като на непосредствена грижа, т.е. нещо, за което наистина трябва да сме много притеснени в момента.

    Как можем да регулираме AI, преди той да започне да ни регулира?
    Това е нещо, върху което правителствата вече работят. Има много аспекти на изкуствения интелект като дезинформация и способността му за създаване на фалшиви изображения, фалшиво аудио и видео, които могат да бъдат използвани за измама на хората. Има потенциал AI да се използва и в оръжия. Всичко това буди сериозни опасения. И правителствата вече работят по тях. Така че със сигурност има нужда да се гарантира, че AI се внедрява по безопасен начин, който не вреди на хората. Това е истинско предизвикателство за нас.

    Възможна ли е глобална регулаторна рамка предвид конкуренцията между отделните страни?
    Има някои инициативи в ООН за контрол, например, на автономните оръжия, но не са постигнали голям напредък. Това е сериозен проблем, особено като се има предвид конкуренцията между Запада и Китай. Така че има много отворени въпроси.

    Как очаквате да се развие надпреварата между САЩ и Китай за надмощие в изкуствения интелект?
    Трудно е да се каже, но имаме всички основания да вярваме, че това ще остане много интензивна надпревара. И това е една от причините, поради които винаги казвам, че въпреки че е важно да регулираме начина, по който използваме AI, ние не трябва да забавяме проучванията по темата, защото е важно да останем пред Китай. Смятам, че AI системата, която изграждаме, и ценностите, които вграждаме в нея, ще бъдат много по-добри, отколкото би бил случаят в Китай предвид техния тоталитарен режим и факта, че използват AI за наблюдение и контрол – нещо, което не искаме тук. Така че е важно да спечелим тази AI надпревара.

    Ще повиши или ще намали AI неравенството?
    Зависи от избора, който направим. Това е едно от основните ми притеснения, за което пиша. Считам, че AI в крайна сметка може да елиминира много работни места и да остави доста хора без работа. Така че съществува реален риск да се увеличи неравенството. Ето защо имаме нужда от политики, които да адресират този проблем.

    Какви решения?
    Примерно решение в бъдеще може да бъде универсалния базов доход или някакъв метод за допълване на доходите, ако хората не могат да си намерят достатъчно работа. Може да има и други политики, но трябва да си даваме сметка, че този риск го има. И не можем просто да си седим и да чакаме той да се случи. Трябва да се ангажираме с него и да намерим решения.

    Какъв съвет бихте дали на младите хора – какви умения да придобият, за да бъдат по-адаптивни към промените?
    На първо място, бих казал, че е важно да познавате възможностите на AI. Не непременно да станете инженерен експерт по AI и да познавате всички технически подробности, а да знаете за технологията и какво означава тя за вас като потенциални възможности. На второ място, относно бъдещата ви кариера, мисля, че ще бъде важно да наблегнете на неща като креативност и способност да работите с други хора. Това са областите, в които засега AI не е толкова добър. Фокусирайте се върху тях, ако не искате кариера, при която седите пред компютъра и правите рутинни и повтарящи се неща, като просто вкарване на числа в таблица, защото това е работа, която почти сигурно ще изчезне.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    Стойността на глобалният пазар на Cloud ERP ще достигне $57,17 млрд. през 2024
    Сегментът на малките и средни предприятия се очаква да регистрира най-високият средногодишен темп на растеж, според Fortune Business Insights
    преди 11 часа
    Най-големият ритейл парк в Пловдив отвори врати
    Първите магазини в новия търговски комплекс „Парк Макс Ритейл Парк“ вече са отворени
    преди 11 часа
    Черният петък мина онлайн
    Потребителите в САЩ са похарчили $10,8 млрд. за онлайн покупки, което е над 10% ръст спрямо миналата година
    преди 13 часа
    3,7 млрд. лв. е дупката в бюджета в края на ноември
    Приходите за месеца превишават разходите с близо 300 млн. лв.
    преди 15 часа
    САЩ с нов кръг ограничения, свързани с производството на чипове в Китай
    Това е третият кръг мерки в рамките на 3 години
    преди 1 ден
    Канада обвини Google в създаване на рекламен монопол
    Делото прилича на заведеното в САЩ и цели разделяне на бизнесите на технологичния гигант