Евродепутатите поставят нови условия за приемане на многогодишната финансова рамка за 2014-2020
Европейският парламент отхвърли бюджета на ЕС за периода 2014-2020, който лидерите на блока договориха след тежки преговори през февруари. С 506 гласа „за”, 161 „против” и 23 „въздържал се” евродепутатите гласуваха резолюция в този смисъл.
Председателят на Европарламента Мартин Шулц заяви, че многогодишната финаносва рамка няма да бъде приета, ако не бъдат изпълнени четири условия.
Евродепутати настояват за гъвкавост, която би позволила непохарчени средства от една програма да могат да бъдат прехвърляни към друга, както и от една година да могат да бъдат прехвърляни към друга.
Европарламентът иска да има и клауза за преразглеждане, която да позволи бюджетът да бъде актуализиран на половината на седемте години.
Депутатите също така настояват за споразумение за „собствените ресурси” на ЕС, които да включват например приходи от ДДС или от бъдещия данък върху финансовите транзакции.
Евродепутатите искат също да бъдат покрити дефицитите от бюджета за 2012.
В началото на февруари европейските лидери се договориха за бюджет в размер от 960 милиарда евро за 2014 – 2020 или с около 3% по-малко от настоящия бюджет. Това беше първото орязване на бюджета в историята на ЕС.
България беше една от малкото страни, които при намаления проектобюджет получиха повече пари отколкото през предходния период - над 15 милиарда евро.
Ако не бъде приет бюджетът, Лисабонският договор предвижда да се запази равнището на разходи за 2013.