петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8893 прочитания

    Напътствия при поставяне на цели

    Вижте стъпките към успешно целеполагане
    19 април 2013, 16:53 a+ a- a

    Поставянето на разумни и достижими цели е първата стъпка към успеха. За да се превърне една цел в нещо повече от празна мечта, тя трябва да съчетава някои задължителни елементи. Ето кои са те според книгата „Как да обогатим живота си“ на Дейл Карнеги („Колибри“):

    1. Да бъде ясно формулирана. Очертайте ясно какво точно искате да постигнете.

    2. Да бъде разумна. Поставянето на цели няма никакъв смисъл, ако те не могат да бъдат осъществени. За да си осигурим това, е добре да разделим дългосрочната цел на реалистични междинни етапи.

    3. Да бъде вдъхновяваща. Ако си поставим леснопостижима цел, тя няма да ни мотивира. Трябва да си поставяме цели, които изискват усилие към усъвършенстване и растеж.

    4. Да бъде основана на действие. Ако не сме наясно с действията, необходими за изпълнение на поставените цели, то тези цели не са нещо повече от добри пожелания.

    5. Да бъде измерима. Когато притежават финансови или количествени параметри е лесно, но как да определим своя напредък при нематериалните цели? Един способ за това е като разделим основната цел на отделни сегменти, с график за осъществяването на всеки един от тях.

    6. Да бъде записана черно на бяло. Записването на целите ни гарантира, че тя няма да бъдат забравени или изгубени в забързаното ни ежедневие. Направете си списък с дългосрочните и междинни цели, разпечатайте го с едри букви и го окачете там, където ще го виждате всеки ден (над бюрото, хладилника, огледалото). Четете ги, препрочитайте ги, запомнете ги наизуст и постоянно си повтаряйте „Какво правя, за да постигна тези цели?“.

    7. Да бъде гъвкава. Когато целта престава да бъде актуална, не бива да я следвате сляпо. Икономическите условия например вече може да не са подходящи за замисленото начинание. Това не означава непременно да изоставим идеята си – може да е необходимо само известно преосмисляне или известна подготовка.

    8. Да се застъпва със следващата цел. След като сте реализирали дадена цел, поставете си нова.

    Дейл Карнеги съветва да оповестяваме целите си. Когато околните знаят за нашата цел, те ни подкрепят в постигането й. Важно е и да следим напредъка си. Трябва да си поставим конкретни параметри и срокове, доколкото това е възможно, или да въведем някакъв способ за отчитане на приближаването ни до крайния резултат.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 7 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 7 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 7 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 8 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 10 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години