Какво е характерно за хората, владеещи дипломатичното и тактично общуване?
Начинът, по който общуваме може да породи положителни или отрицателни емоции. Комуникацията чрез дипломатичност и такт е подход, който съчетава силата с чувствителността и в същото време държи емоциите на разстояние. Повечето хора проявяват индивидуален стил на общуване. Проучванията на различните стилове са довели до разграничаване на четири основни категории, пише в „Общуването като път към успеха“ на Дейл Карнеги („Колибри“):
1. Дружелюбен. Тези хора са непринудени, приятелски настроени, фокусирани, услужливи и топли. Те не обичат да спорят и търсят положителна обратна връзка.
2. Аналитичен. Подобни личности са сдържани, методични и систематични. Те се впечатляват от цифри и детайли. Разглеждат внимателно доказателствата и ги използват за намиране на отговори и решения.
3. Експанзивен. Тези мъже и жени са демонстративни и емоционални. Те често си служат с жестикулации за изразяване на гледната си точка. Основната им грижа е ползата за тях самите.
4. Прагматичен. Тези личности са целенасочени и фокусирани върху постигането на резултати. Дори и ако са силно убедени или ангажирани с дадена идея, са склонни да разгледат и обмислят и чуждото мнение, когато им бъде представено.
За хората, владеещи дипломатичното и тактично общуване, е характерно следното:
- постигат диалог на базата на стила на общуване на събеседника;.
- изслушват го внимателно;
- водят разговора с подходящи за него изразни средства;
- съобразяват се с темпото на разговор, типично за стила на събеседника.