неделя, 13 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4469 прочитания

    Как да развием по-ефективна памет за имена?

    Използвайте въображението си и направете някаква асоциация
    12 юли 2013, 13:44 a+ a- a

    Запомнянето на имена е един от основните проблеми за повечето хора, особено в работна среда.  А в същото време името е най-важната информация, която трябва да знаем за даден човек. Забравите ли името на някого, вие нанасяте удар по неговото его. В повечето случаи дори не става дума за действително забравяне на името. Вие вероятно изобщо не сте го разбрали още в началото, защото не сте го чули добре и не сте направили нищо, за да го запомните. Това може да се дължи на липса на достатъчно интерес или на разсеяност. Каквато и да е причината, тя не може да послужи за оправдание. Помненето на имена е изключително важно социално умение и инструмент за убеждаване. Когато се обърнете към някого по име, вие неминуемо получавате повече внимание – такава е човешката природа.

    Прозорливите хора във всеки един бизнес правят съзнателно усилие да запомнят имена. Няма по-добър начин да предизвикате първоначален отклик у някога от това, да покажете, че сте били достатъчно заинтересувани, за да запомните името му. Можете да упражнявате ума си по-същия начин, както тренирате тялото си в спортната зала, твърдят консултанти. Тайната за запаметяване на имена е в самите нас. Тук нещата опират до нашето въображение, пише Джеймс Борг в „Изкуството на убеждаването“ („Колибри“).

    Асоциации

    Много имена или най-малко фамилии носят характерно значение. Това ни позволява да ги свържем с нещо и да си ги изобразим в картини. Някои хора се чувства едва ли не виновни, когато градят в ума си глупави асоциации. Колкото и нестандартен да е методът, който сте си изградили, щом ви помага да запомняте имената – давайте смело. Ако искаме нещо да бъде запомнящо се, изключително полезно е да го наситим с въображение. Невропсихолозите са доказали, че паметта и въображението използват двете различни страни на мозъка.

    Две правила при запознаване 

    Правило №1 – убедете сте, че сте чули името. Никога не се притеснявайте да признаете, че не сте чули нечие име и да помолите да ви го повторят. Ползата от това е двояка – ще научите името и ще накарате човека, с когото се запознавате да се почувства по-значим. Името формира голяма част от психологията на личността. Следователно ние сме по-отзивчиви към онези, които се интересуват от тях.

    Правило 2 – ако чуете нечие име, убедете се, че го свързвате с правилното лице. Ако някога сте обърквали имената на събеседниците си по време на делова среща или социално събиране, вероятно знаете, че това не е нещо, което ви се иска да повтаряте. Ако не сте сигурни, често пъти е по-добре да не използвате никакво име въобще. Положително, да наречете някого с погрешно име, е безкрайно по-лошо, отколкото да не го наричате никак.

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    „Смарт Солар Технолоджис“ инвестира 240 млн. лв. в Стара Загора
    Новият завод на компанията ще създаде над 800 нови работни места
    преди 2 дни
    ЕЦБ ще намали лихвените проценти с по 0,25% през октомври и ноември
    Това показва проучване на „Ройтерс“ сред икономисти
    преди 2 дни
    Над 110 млн. са регистрираните електронни прегледи за по-малко от 2 години
    Общият брой на издадените електронни рецепти надхвърли 63 млн.
    преди 2 дни
    Франция разкри строг бюджет
    Страната се опитва да се справи с повишаващия се дълг и дефицит чрез орязване на разходите и по-високи данъци
    преди 2 дни
    AMD обяви нови AI чипове
    Според компанията AI пазарът ще нарасне до $500 млрд. в следващите 4 години
    преди 2 дни
    Заводът за лагери в Сопот се разраства с инвестиция за над 14 млн. лв.
    СКФ Бeрингс България получи сертификат за инвестиция клас A