Развиващите се икономики настигат по заплати развитите след 20 години, сочи доклад на PwC
Разликите в заплащането между развити и развиващи се икономики като Китай, Индия и Филипините ще се стопят значително към 2030, сочи анализ на консултантската компания PricewaterhouseCoopers (PwC).
Според прогнозата на анализаторите гражданите на Южна Корея ще получават най-високата следна заплата през 2030. Азиатците ще изпреварят страни като Франция, Германия и Великобритания.
Ръстът на заплатите ще отрази повишената производителност на труда в развиващите се икономики и очакваното дългосрочно поскъпване на валутите им в периода до 2030. В анализа са използвани данни на Международната организация по труда и МВФ.
Според прогнозата средната месечна заплата на китайците се очаква да се повиши до 2057 долара през 2030 при 523 долара през 2011.
„Китай ще стане по-атрактивен пазар от гледна точка на потреблението и все по-малко значим като евтина локация за производство”, сочи анализа на PwC.
Свиването на разликите в заплащането между развиващи се и развити икономики ще има сериозни последици за глобалния бизнес, отбелязва консултантската компания. Тя очертава три основни тенденции в резултат от тези промени:
1. Компаниите ще продължат с reshoring-а на производство и услуги – тендеция, която вече се очерта в САЩ.
2. С постепенното отпадане на предимството на ниските разходи компаниите все повече ще се ориентират към по-скъпи, но по-близки до дома локации, което ще им позволи да упражняват по-добър контрол върху веригите за доставки в отговор на променящите се клиентски нужди.
3. Икономики като Турция, Полша и Китай ще започнат да офшорват към Виетнам, Индия и Филипините.