петък, 06 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3653 прочитания

    Ако жените и мъжете в ИТ сектора се изравнят, БВП на Европа ще се увеличи с 9 млрд. евро

    Българският фонд за жените подновява активната си работа за постигане на равнопоставеност между половете
    03 юли 2015, 09:42 a+ a- a

    От ляво надясно: Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на Български фонд за жените; Жасмина Мирчева, началник на кабинета на министъра на труда и социалната политика, Боряна Манолова, председател на Съвета на жените в бизнеса в България и главен изпълнителен директор на Siemens България; проф. Румяна Стоилова, директор на Института за изследване на обществата и знанието при БАН, Гайр Шоберг, изпълняващ длъжността посланик на Кралство Норвегия

    Ако броят на жените в сектора на информационните и комуникационните технологии се изравни с този на мъжете, БВП на Европа ще се увеличи с 9 милиарда евро годишно. 

    Това показват данни от изследване на Европейската комисия от 2014, представени по време на дискусия на Български фонд за жените на тема „Защо (да) инвестираме в жените?”.

    Друго изследване на „Маккинзи от 2009 посочва, че, ако се постигне баланс в нивата на заетост между мъжете и жените, безработицата в ЕС ще намалее от 24 на 3 милиона безработни, т.е. използването на пълния потенциал на жените ще покрие 21 милиона работни места в (тогава) 27-те страни членки.

    „Светът не може да си позволи да не използва икономическата сила на жените, както и техния лидерски потенциал. Все повече корпорации възприемат специални политики за равен достъп до професионално развитие на жените.  Всички тези инвестиции в най-скоро време ще имат икономическа възвращаемост,” каза по време на дискусията Боряна Манолова, председател на Съвета на жените в бизнеса в България и главен изпълнителен директор на Siemens България. 

    Тя допълни, че компаниите, които имат баланс в управлението, имат средно 35% по-висока печалба от други, в чиито бордове липсват жени. Според нея т. нар. джендър квоти са инструмент за увеличаване на броя жени на ръководни позиции, но и за привличането на мъже във феминизираните професии, което ще доведе до нарастване на престижа на професията и увеличаване на заплащането. 

    „Спешно трябва да се адресират неравенствата в заплащането по пол. Дори при най-необразованите слоеве доходите на мъжете са по-големи от тези на жените“, коментира проф. Румяна Стоилова,  директор на Института за изследване на обществата и знанието при БАН. Изследвания на Института показват, че мъжете на най-висока мениджърска позиция печелят средно 18% повече от жените на същата позиция. На следващото по-ниско мениджърско ниво мъжете печелят с 25% повече. Инвестицията в образование си заслужава, защото жените с висше образование са по-добре платени от мъжете на по-ниските йерархични равнища в организацията.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    Половината от завършилите висше образование не биха кандидатствали за позиция, която не позволява хибриден модел на работа
    Според проучване на IWG дипломантите оценяват хибридната работа като еквивалент на 13% повишение на заплатата
    преди 13 часа
    INSAIT и ETH Zurich с нов технологичен стартъп
    LogicStar AI автоматично валидира и коригира грешки в програмния код
    преди 13 часа
    До 4000 евро за кв.м.: Жилищата в престижните райони на София с нова психологическа граница
    Годишният ръст на цените в столицата се ускорява до 18.7%, сочи анализ на Bulgarian Properties
    преди 15 часа
    През 2025 г. волатилността ще бъде висока, а доларът ще остане силен
    Икономиката на еврозоната продължава да расте бавно, но в развитите страни не съществува риск от рецесия, прогнозират от iBanFirst
    преди 16 часа
    Kaufland увеличи станциите си за рециклиране в страната
    Плевен и Велико Търново също се сдобиват с машини за приемане на празни опаковки от напитки