четвъртък, 28 март 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7723 прочитания

    23% ръст на публикуваните позиции за работа през 2011

    Лошата новина е, че тенденцията от края на 2008 за увеличаване броя на кандидатстванията се запазва
    20 януари 2012, 18:51 a+ a- a

    През изминалата 2011за първи път след 2008 бе отбелязан ръст от 23% на годишна база в публикуваните позиции за работа, обяви управителят на Jobs.bg Пламен Вушев на пресконференция на тема: „Какво е Jobs.bg и как функционира? Какво се случи на пазара на труда в различните сектори през 2011 и какво предстои през 2012.?”.

    Данните на най-голямата кариерна медия в България Jobs.bg сочат, че през изминалата година са били обявени 253 301 свободни позиции. „Това е добрата новина. Лошата е, че кандидатстванията също нарастват. При тях е регистриран ръст от 13%”. В абсолютни цифри кандидатстванията през Jobs.bg за миналата година са били над 23 800 000.”

    Какво се случи на пазара на труда през 2011
    „Пикът на българската икономика беше пролетта и лятото на 2008. Тогава в Jobs.bg на месечна база се публикуваха над 40 000 свободни позиции. В същото време за тях се изпращаха по-малко от 400 000 CV-та. По това време компаниите не можаха да намерят никакви хора – нито високо-, нито нискоквалифицирани. Ситуацията драматично се промени през 2009”, обясни управителят на Jobs.bg. Тогава броят на обявените позиции е спаднал с около 50%, 2010 е била година на „задържане”, докато през миналата за първи път е отчетен ръст. Тенденцията броят на кандидатстванията драматично да нараства обаче започва през есента на 2008 и продължава и до днес. Това означава, че има компании, които продължават да се свиват, а ефектът е, че кандидатът вече не е силният на деня.

    На пазара на труда обаче има неравномерно разпределение. За позиции, за които не се изисква специфичен опит и умения, има хиляди кандидати, докато за други в продължение на месеци кандидатстват едва няколко човека.
    Как се промени пазарът на труда от 2008 до 2011?
    Такъв е случаят с ИТ позициите, където търсенето на специалисти е голямо. Това обяснява и защо има работодатели, които се оплакват, че страдат от липса на кандидати на фона на огромен брой хора, търсещи работа. Обикновено това са компании от ИТ индустрията и секторът на изнесените бизнес процеси, които са и били и сред най-активните в наемането на нови служители, показва анализът на Jobs.bg по сектори.

    „Световната икономика е в нова фаза на активно оптимизиране на офис и бизнес процесите. Подобно на това, което се случи в миналото с производството”, каза Ани Димитрова – директор „Корпоративни комуникации” в Jobs.bg. Тенденцията е в дългосрочен план интересът за изнасяне на дейности към страни, като България да продължи въпреки икономическата ситуация и дори ще бъде засилена от нея. „Конкуренцията между България и другите държави е ожесточена”, посочи обаче Ани Димитрова и допълни, че дали България ще съумее да се развие в тази област, зависи от наличието на достатъчно квалифицирани специалисти със съответстващи на търсенето умения и познания.

    Положителните сигнали за България са, че освен традиционните ИТ и обслужване на клиенти, спектърът от дейности се разширява. Примери за това са международни компании, като НР и Coca-Cola, които изнесоха част от функцията си човешки ресурси в България.
    Как да се адаптираме към новата реалност?
    През 2012 ще навлезе и нова ИТ компания, която е решила да изнесе финансовия си отдел у нас. Тя планира първоначално да наеме между 200-300 експерти с финансово-счетоводен опит и владеене на език, които да достигнат до 1000 през следващите години.

    „Друга световна тенденция, която се очертава, е, че вече говорим за икономика на уменията”, посочи още Ани Димитрова. По думите й днес успешна кариера означава адаптивност. „Образованието и дипломата са важни, но са само основата”, подчерта тя.  Хората трябва да имат готовност да се развиват, защото икономиките се променят, а с тях и необходимите умения. „Моят съвет е хората активно да следят какви умения се търсят от компаниите и да се насочат в придобиването точно на тези умения, независимо от образованието, което имат”, заяви Пламен Вушев. Според него моментът е подходящ да се инвестира в изучаването на чужд език. Владеенето на езици е основно изискване за най-активните в наемането работодатели в момента – международните компании, които изнасят бизнес процеси и функции у нас. По думите му, ако човек реши да инвестира в изучаването на чужд език, са достатъчни между 6 и 12 месеца, за да се достигне ниво на владеене, необходимо за започване на работа.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 минути
    Предлагат бърза ликвидация на неработещи фирми
    От 30 хил. до 50 хил. нови дружества се създават на година, като над 90% от новостартиралите компании се провалят още в началните стъпки
    преди 36 минути
    3 български авиокомпании ще летят до Китай
    Правителството определи авиопревозвачите за директните полети до Поднебесната империя
    преди 1 час
    преди 1 час
    ЕК с планове за европейска диплома
    Така ще се насърчи мобилността с учебна цел в рамките на ЕС
    преди 1 час
    В България има все по-голям интерес към използване на AI в счетоводството
    Счетоводителите се сблъскват със значително увеличаване на документооборота, което изисква по-ефективни методи за обработка и анализ на данните
    преди 2 часа
    България ще бъде домакин на 61-вата сесия на IPCC
    Междуправителствения панел по изменение на климата ще се проведе през юли 2024 г.