Според тях намаляването на сроковете и документите за разрешителни за строеж ще улеснят малкия и среден бизнес
Камарата на архитектите в България (КАБ), която обединява всичките 4 000 действащи архитекти в страната, настоява за промяна на Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Като се намали ненужната бюрокрация и се опростят процедурите, България може да стане привлекателна за инвестиции.
Според председателя на Управителния съвет на КАБ арх. Борислав Игнатов инвеститорите трябва да бъдат стимулирани, а не гонени инвеститорите от България с тежките процедури по издаване на разрешителни за строеж, които понякога са по-дълги от самото изграждане на обекта.
КАБ предлага ЗУТ да се раздели на два закона – Закон за устройственото планиране (ЗУП), който определя градоустройствените правила, и Закон за инвестиционното проектиране и строителство (ЗИПС), дефиниращ правилата за строеж на сгради и съоръжения.
Архитектите настояват и за въвеждането на електронна система за издаване на разрешителни за строеж онлайн без редене на опашки и обикаляне по инстанциите.
България е на 118-о място от 189 държави по сложност на процедурите за разрешение за строеж, според анализите на Световната банка.
У нас за разрешение за строеж на еднофамилна къща се изискват 178 документа, при това в 3 екземпляра. За сравнение в Германия са 19 документа – 1 папка, повечето попълнени на готови бланки. В момента процедурата за получаване на разрешение за строеж е една и съща, както за малка къща, така и за летище, допълни арх. Игнатов.
Според архитектите намаляването на сроковете и документите за разрешителни за строеж реално ще улеснят малкия и среден бизнес.