Съществува риск от поставяне последователно на въпроса за „данъчен дъмпинг“, „осигурителен дъмпинг“ и др., посочват експерти
Българската стопанска камара (БСК) настоява за запазване на действащата Директива 96/71/ЕО за командироване на работници в настоящия ѝ вид. Работодателската организация оповести своята официална позиция по повод предложенията, дискутирани в рамките на визитата на френския президент Макрон.
Директивата, заедно с допълнителната директива за прилагането ѝ, осигуряват необходимата рамка за гарантиране на свободното предоставяне на услуги в целия ЕС, като същевременно адекватно защитават командированите работници, посочват от БСК. Според тях предложението за промяна на директивата е атака срещу единния пазар и подкопава конкурентната позиция на чуждестранните доставчици на услуги. Ако промените бъдат приети, това би попречило на трансграничната търговия и, следователно – на общия растеж и създаването на работни места, както и на сближаването в ЕС, подчертават от Стопанската камара.
Съгласно основните правила на Единното европейско пространство и на Договора за функциониране на ЕС, компетентността за определяне на правила за възнагражденията се носи от всяка държава-членка на ЕС. Всяко отклонение от тези принципи ще постави под въпрос самите устои и бъдещо развитие на ЕС.
Въвеждането на протекционистки мерки под знака на "реформиране" на трудовия пазар в ЕС и борба със „социалния дъмпинг“ е стъпка към дезинтеграция на Единния пазар, селективно прилагане на правилата към новите държави-членки и отказ от конкуренцията, изтъкват още от БСК. Подобно грубо вмешателство в националното законодателство на отделните страни отваря вратата за бъдещи претенции, вкл. поставянето последователно на въпроса за „данъчен дъмпинг“, „осигурителен дъмпинг“, „здравен дъмпинг“ и т.н., а това би срутило фундамента на общия европейски пазар и поставя под съмнение замисъла на неговите създатели, коментират от организацията.
Политическите обещания не трябва да бъдат за сметка на свободния европейски пазар и конкуренцията, подчертават от БСК. Подобни ключови решения не могат да се взимат, без да е налице консенсус сред заинтересованите страни, както на национално, така и на общоевропейско ниво, допълват от Стопанската камара.