неделя, 28 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    5254 прочитания

    Президентът наложи частично вето на Закона за извънредното положение

    Тоталната блокада поражда повече проблеми, отколкото решава, каза Румен Радев
    22 март 2020, 12:37 a+ a- a

    Президентът Румен Радев наложи частично вето на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, приет от НС.

    "Моето решение е да наложа вето върху част от закона и да го върна за повторно разглеждане в българският парламент", обяви президентът на извънреден брифинг.

    Разгърнатите мотиви за ветото той уточни, че ще бъдат обявени в най-кратък срок и изрази надежда българските народни представители да ги вземат под внимание, когато гласуват ветото. 

    "Кредитът на доверие, който управляващите получиха трябва да се използва рационално, а не да е прелюдие към безконтролно упражняване на властта", посочи Румен Радев.

    Според него липсата на кадри, на оборудване и на капацитет в здравната ни система и дефицити при организацията се компенсират с крайно рестриктивни мерки, които засилват напрежението и самата криза. 

    "Законът атакува последните остатъци от свободата на словото. Няма дефиниция за невярна информация, затова пък българите ги грозят тежки глоби и затвор. Експертите, журналистите и гражданите ще бъдат принудени да налагат автоцензура и то в условията на динамична промяна на разбирането ни за пандемия и за необходимостта от алтернативни позиции. Тази норма може да бъде употребена за интерпретиране на всяко неудобно свободомислие. А според приетия закон това ограничение остава и след изтичане на извънредното положение." 

    Радев отбеляза, че в момента в света и в България протичат паралелно две кризи.

    "Първата е здравната, породена от коронавируса. Втората е икономическа и социална, породена от мерките за борба срещу вируса. Икономическата засега се пренебрегва, но тя хвърля стотици хиляди българи в трудна битка за оцеляване. Те имат нужда не от заплахи, а от подкрепа. Всички засегнати страни приемат спасителни пакети за най-бедните, за изпадналите в техническа безработица, за дребните и средните предприемачи. Отделят се милиарди. Трябва да отчитаме, че възможностите на нашия бюджет са по-скромни, но нуждите на българите са по-остри и неотложни поради ниските доходи. Липсата на убедителни мерки в подкрепа на засегнатите ще породи социално напрежение в близко бъдеще. Гладът ще надделее над страха и последствията рискуват да бъдат разрушителни. Затова правителството следва неотложно да преразгледа своята политика спрямо най-пострадалите и засегнатите", призова Румен Радев.

    Президентът отбеляза още, че спекулата с най-необходимото - дезинфектанти и лични предпазни средства, руши така необходимото доверие в обществото. "Срещу спекулата трябва да има безкомпромисни мерки, но те не трябва да водят до блокиране на стопанските дейности, до отлагане на дългоочакваното намаляване на цените топлоенергията и горивата, да възпрепятстват очакваното сезонно намаление на редица стоки. Така предложеният модел за борба със спекулата на практика прави невъзможен вносът на животоспасяващи лекарства и продукти, чиято цена на международния пазар се повишава".

    "Самият закон обрасна с предложения, които нямат пряко отношение към борбата с коронавируса. Тоталната блокада поражда повече проблеми, отколкото решава", каза Радев.

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 2 дни
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 2 дни
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 2 дни
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 2 дни
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години