четвъртък, 23 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2487 прочитания

    Галъп: Една трета от българите смятат за реална опасността да умрат от коронавирус

    20% се страхуват, че ще загубят работата си
    24 март 2020, 14:15 a+ a- a

    Като цяло българите приемат и подкрепят извънредното положение. Това става ясно от експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“, проведен сред 1000 пълнолетни българи между 20 и 23 март.

    На въпроса как оценяват мерките на властта срещу епидемията: 66% казват, че са достатъчни, 17% твърдят, че са прекалени, а 15% смятат, че са недостатъчни.

    Това възприятие обуславя много голям прилив на доверие към управлението, отбелязват от „Галъп интернешънъл“. Действията на правителството като цяло се одобряват от: 74% срещу неодобрение от: 22%. Действията на МВР се одобряват от: 80% срещу неодобрение от: 15%. Действията на Министерството на здравеопазването се одобряват от: 83% срещу неодобрение от: 12%. Действията на Министерството на образованието се одобряват от: 86% срещу неодобрение от: 10%.

    Одобрението и неодобрението към отделните личности в ръководството на страната изглежда в момента така: Бойко Борисов + 73% срещу ̶ 21%. Ген. Мутафчийски + 89% срещу ̶ 10%. Владислав Горанов + 45% срещу ̶ 26%. Томислав Дончев + 54% срещу ̶ 18%.

    Много високи нива на одобрение получават съсловието на: лекарите (+91%) и учителите (+87%).

    Реакциите на хората на самата епидемия се разбиват на три групи: паническа (22%), тревожна (64%), спокойна (12%).

    Повече от една пета от българите искрено смятат, че настоящата епидемия е едно от най-страшните неща, сполитали човечеството. Това е свързано пряко с факта, че над една трета от българите смятат за реална опасността да умрат от коронавирус. Тази паническа нагласа сама по себе си е опасна. Главно, защото адресира към властите очакване и изискване за свръхрепресивни панически мерки, коментират от „Галъп интернешънъл“.  Цели 37% признават, че лично те изпитват страх от вируса.

    Все пак две трети от населението са в плен не на паника, а на по-силно или по-слабо изразена тревога. Тя изкуствено се подсилва от ширещата се представа, че епидемията е смъртоносна не само за възрастните и хронично болните, но и за младите и децата (45%). Твърде голяма част от българите (64%) са на мнение, че коронавирусът не е естествен, а е лабораторно създаден. И пак приблизително толкова (66%) смятат, че в най-скоро време човечеството ще има лекарство против вируса.

    Радва установеният от проучването факт, че хората масово вземат мерки против епидемията: Практически всички твърдят, че си мият по-често ръцете; 80% ползват дезинфектанти; 90% са ограничили личните си гостувания; 5% се борят с епидемията с предпазни маски.

    Хората масово не само приемат, но и одобряват ограничителните мерки на правителството. Между 88% и 94% одобряват: забраната на всички публични събирания; затварянето на границите за чужденци; забраната българите да пътуват в чужбина.

    Общественото мнение обаче е разделено по: Забраната да се пътува от град в град: + 56% срещу ̶ 40%, Въвеждането на вечерен час : + 59% срещу ̶ 39%.

    Първоначалните масови опасения, че в България ще свършат храните и лекарствата, са по-слабо изразени: (13% до 27%). За сметка на това в масовата психика възникват тревоги за икономическите последици от епидемията – хората се опасяват, че: Ще загубят работа – 20%, Няма да могат да си плащат кредитите – 29%, Няма да могат да покриват битовите сметки – 38%. Към това се добавя твърдението на 3% от анкетираните, че вече са загубили работа!

    На въпроса „Кой модел на борба с вируса смятат за най-правилен: (1) репресивен /„китайски“, (2) ограничителен / „европейски“ (3) свободен / „шведски“, българите се разделят така: за „китайския“ модел: 30%, за „европейския“ модел: 42%, за „шведския“ модел: 23%.

    Тази „средна“ и сравнително трезва реакция в условията на епидемия е в унисон с масовото мнение на българите (87%), че на фона на другите страни България се справя сравнително успешно, а също и че особено благоприятно за страната е, че съвсем наскоро тя успя да избегне мигрантска вълна от Турция (89%).

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 54 минути
    Търговските войни биха били катастрофални за глобалния растеж
    Това каза генералният директор на Световната търговска организация
    преди 3 часа
    Личните лекари са прегледали медицинските досиета на близо 15 хил. пациенти
    Те могат да осъществят достъп до здравните досиета на своите пациентите от декември 2024
    преди 3 часа
    преди 3 часа
    Кабинетът прие компенсации за небитовите крайни клиенти заради високите цени на тока
    Според министър Станков това гарантира работните места и конкурентоспособността на бизнеса
    преди 3 часа
    Тръмп обяви проекта Stargate
    С първоначално финансиране в размер на $500 млрд. и подкрепа от OpenAI, SoftBank и Oracle, той ще гради инфраструктура за AI в САЩ