Европейската централна банка потвърди и последното от условията, което се смяташе за нестабилно
България вече покрива всички числови критерии за членство в еврозоната, показват данните на Европейската централна банка. Финансовото министерство съобщи, че страната е покрила условието за дългосрочния лихвен процент за оценка на степента на сближаване. Стойността му за май 2012 г. е 5,1% (без изменение спрямо предходния отчетен период - април 2012 г.). Показателят е под референтната стойност от 5,8 на сто.
Данните на ЕЦБ потвърждават публикувания в края май 2012 г. "Доклад за конвергенцията", в който този показател е бил средно 5,3% за периода април 2011 - март 2012 година. Така страната ни е една от трите в ЕС, заедно с Дания и Швеция, които изпълняват критериите от Маастрихт за членство в еврозоната.
Дългосрочният лихвен процент показва нивото на доходност по дългосрочните (десетгодишни) ДЦК и досега не покриваше критериите.
В края на май финансовият министър Симеон Дянков коментира пред Reuters, че еврото ще преживее кризата и че членството в еврозоната все още е желана цел за България. От думите му стана ясно, че България ще изчака валутният съюз да се стабилизира, преди да кандидатства. Преди да влезе в еврозоната страната ни трябва да бъде приета в т.нар. „чакалня” – механизмът за мониторинг ERM ІІ, при който в продължение на поне две години не трябва да се отклонява от маастрихтските критерии.
Заедно с това обаче за членството има и други критерии, като промяна в правната рамка по отношение на ролята на централната банка. Самото решение на държавите членки също е политически въпрос.
Данните на ЕЦБ показват още, че годишната инфлация в България към март 2012 г. е била 2,7 на сто, което е под референтната стойност от 3,1% в страните членки на ЕС. Бюджетният ни дефицит е 2,1% от БВП (реф. стойност 3%), поради което в края на май 2012 г. Европейската комисия препоръча да бъде прекратена и процедурата по свръхдефицит за България. Съотношението брутен държавен дълг/ БВП е 16,3%, значително под референтната стойност от 60 процента. По този показател България се нарежда на второ място в Европейския съюз след Естония.