неделя, 26 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    5645 прочитания

    България изпълни техническите критерии за еврозоната

    Европейската централна банка потвърди и последното от условията, което се смяташе за нестабилно
    19 юни 2012, 14:37 a+ a- a

    България вече покрива всички числови критерии за членство в еврозоната, показват данните на Европейската централна банка. Финансовото министерство съобщи, че страната е покрила условието за дългосрочния лихвен процент за оценка на степента на сближаване. Стойността му за май 2012 г. е 5,1% (без изменение спрямо предходния отчетен период - април 2012 г.). Показателят е под референтната стойност от 5,8 на сто.

    Данните на ЕЦБ потвърждават публикувания в края май 2012 г. "Доклад за конвергенцията", в който този показател е бил средно 5,3% за периода април 2011 - март 2012 година.  Така страната ни е една от трите в ЕС, заедно с  Дания и Швеция, които изпълняват критериите от Маастрихт за членство в еврозоната. 

    Дългосрочният лихвен процент показва нивото на доходност по дългосрочните (десетгодишни) ДЦК и досега не покриваше критериите. 

    В края на май финансовият министър Симеон Дянков коментира пред Reuters, че еврото ще преживее кризата и че членството в еврозоната все още е желана цел за България. От думите му стана ясно, че България ще изчака валутният съюз да се стабилизира, преди да кандидатства. Преди да влезе в еврозоната страната ни трябва да бъде приета в т.нар. „чакалня” – механизмът за мониторинг ERM ІІ, при който в продължение на поне две години не трябва да се отклонява от маастрихтските критерии. 

    Заедно с това обаче за членството има и други критерии, като промяна в правната рамка по отношение на ролята на централната банка. Самото решение на държавите членки също е политически въпрос.

    Данните на ЕЦБ показват още, че годишната инфлация в България към март 2012 г. е била 2,7 на сто, което е под референтната стойност от 3,1% в страните членки на ЕС. Бюджетният ни дефицит е 2,1% от БВП (реф. стойност 3%), поради което в края на май 2012 г. Европейската комисия препоръча да бъде прекратена и процедурата по свръхдефицит за България. Съотношението брутен държавен дълг/ БВП е 16,3%, значително под референтната стойност от 60 процента. По този показател България се нарежда на второ място в Европейския съюз след Естония.

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    24 януари 2025, 15:51
    OpenAI стартира първият си AI агент
    Operator може да използва компютър вместо вас
    24 януари 2025, 15:14
    Ипотечните кредити у нас вече с ръст от 30%
    Вижте колко пари държат българите на депозити в банките
    24 януари 2025, 15:11
    Тъмп: Произвеждайте в Америка или плащайте мита
    Това заяви американският президент в разговор с представители на форума в Давос
    24 януари 2025, 13:38
    Какво е Ла Ниня?
    И какви климатични промени ще причини в глобален мащаб?
    24 януари 2025, 11:23
    Близо 40% ръст на потреблението на електроенергия в Западна България
    Според данни на Електрохолд причините са ниските температури през декември и изборът на все повече домакинства да се отопляват на ток
    24 януари 2025, 08:05
    Норвежката централна банка остави лихвите непроменени
    Институцията се готви да започне намаления през 2025 г.