Заради опасенията си нашенците почти не използват онлайн банкирането и не пазаруват в мрежата
Болшинството от българите е загрижено за сигурността в мрежата. Това става ясно от ново проучване на Евробарометър, разпространено от пресслужбата на Европейската комисия. То е проведено сред 27 000 души в страните членки на ЕС.
72% от нашенците се страхуват да не станат жертва на кражба на идентичност, показват данните на Евробарометър. За сравнение 61% от европейците имат подобни опасения.
75 на сто от българите смятат също, че рискът да станат жертви на престъпления в мрежата се е увеличил през изминалата година. Подобен е и броят на европейците с такива страхове.
87% от нашенците и 89% от европейците споделят също, че избягват да споделят лична информация в Интернет.
8 на сто от българите разкриват, че станали жертва на кражба на самоличност, а 9 на сто са пострадали от онлайн измами. Сходни са и данните за потребителите в ЕС.
Въпреки опасенията едва 21% от българите признават, че използват антивирусен софтуер. За сравнение 51 на сто от европейците са инсталирали някаква защитна програма.
Близо половината европейци и една трета от българите се предпазват, като не отварят имейли от непознати адреси.
Едва 9% от българите и 25% от потребителите на интернет в ЕС използват различна парола за различните сайтове в мрежата.
Заради опасенията си едва 7% от нашенците използват онлайн банкиране при 48 на сто в ЕС.
Само 22% от българите се доверяват на Интернет, за да пазаруват в мрежата или да използват услуги онлайн. За сравнение 53% европейците купуват стоки или услуги от Интернет.
Българите обаче изпреварват европейците по четене на новини в мрежата. Нашенците, които ползват тази възможност, са 67% срещу 64 на сто в ЕС.
По-напред сме от европейците и по използване на социалните мрежи. 62 на сто от българите и 52% от останалите в ЕС ползват този тип медии.
През 2013 ще заработи Европейски център по киберпрестъпност, подчертава Европейската комисия. Целта му ще е защита на европейските граждани и предприятията от нарастващите кибернетични заплахи.