сряда, 29 ноември 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    439 прочитания

    Законодателни промени ще защитават от наказания докладващите за уязвимости на ИТ системите

    Дискутира се нуждата от реформиране на законодателството относно компютърните атаки, подчерта зам.-министърът на електронното управление
    20 септември 2023, 08:58 a+ a- a

    сн: МЕУ

    Министерството на електронното управление (МЕУ) работи по законодателни промени, които ще регламентират и в България т. нар. Responsible Disclosure (добросъвестно докладване за уязвимости на ИТ-системи при положение, че с тях не е било злоупотребено). Това заяви заместник-министърът на електронното управление Михаил Стойнов пред участниците в Robotics Strategy Forum 2023.

    „Ако някой от вас намери „дупка“ в публичен сайт, а в същото време не е злоупотребил с нея, не би трябвало да го грози заплаха от преследване от службите за сигурност“, посочи като пример заместник-министърът.

    „Темата е много актуална в момент, в който в редица страни, сред които и България, активно се дискутира нуждата от реформиране на текущото законодателство относно компютърните атаки“, подчерта още Стойнов. По думите му за юристите и техническите специалисти сега е предизвикателство да „сортират“ злонамерения от добронамерения неоторизиран достъп до компютърна система. Дефиницията трябва да позволи санкциониране на злодеите, но да не и да криминализира етичните хакерски практики.

    Михаил Стойнов информира още, че министерството засилва сътрудничеството си с българските, но също така и с международните агенции, като например ENISA (Aгенцията на ЕС за киберсигурност). „Благодарение на такива съвместни действия получаваме актуална и прецизна информация за кибератаки и инциденти“, каза още Стойнов.

    Заместник-министърът напомни и за започналата наскоро втора кампания за изпълнение на тестове за проникване в сигурността (pentests) в държавната администрация. В нея могат да се включат както физически, така и юридически лица от България и чужбина. „Прегледах получените до този момент автобиографии на кандидатите и мога да кажа, че съм наистина впечатлен – има специалисти с много опит и сертификати, които са готови да се включат“, поясни Стойнов.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    Бизнес климатът през ноември отчита минимален ръст
    Според данните на НСИ мениджърите в строителството и услугите очакват известно увеличение на цените
    преди 2 часа
    Amazon.com надмина както UPS, така и FedEx по доставени пратки в САЩ
    Пощенската служба на САЩ все още е най-голямата колетна услуга по обем – обработва стотици милиони пакети и за трите компании
    преди 5 часа
    Подписахме споразумение с Intel в областта на изкуствения интелект
    Целта на меморандума е да осигури подготовка и достъп до ключови умения за работа с AI
    преди 5 часа
    Проучване: За 2/3 от хората по света AI ще е от полза за работата им
    В момента около 70% от служителите използват активно GenAI, сочи доклад на Adecco Group
    преди 21 часа
    ИКЕА отвори нов магазин във Велико Търново
    Това е 6-ият обект на шведския бранд в страната
    преди 24 часа
    Над 200 млн. долара финансиране са привлекли проптех компаниите у нас
    Над 1000 души са заетите в тези дружества у нас, сочи нов доклад