сряда, 04 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    750 прочитания

    България ще представи изпълнените реформи за получаване второто плащане по НПВУ в началото на октомври

    Министър Василев направи анализ на реформите и промените, които трябва да се реализират в бюджетните сектори
    27 септември 2023, 07:51 a+ a- a

    Снимка: МФ (Архив)

    През първата седмица на октомври България ще представи в Европейската комисия пакета с изпълнени реформи, необходим за получаване на второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Това съобщи министърът на финансите Асен Василев на среща с бизнеса, организирана от Американската търговска камара в България.

    „Целта на правителството е тази година да се изпълни бюджетът със заложения дефицит от 3%. Можем да се вместим в тази бариера без да е необходимо да правим някакви тежки избори, защото парите са тук и ги има. Въпросът е те да се похарчат по начин, който е най-добър за държавата и за развитието на икономиката“, коментира финансовият министър. Очакванията са и през следващата година да се запази 3-процентовата бюджетна рамка на дефицита, като финансовото министерство планира ръст на приходите от изсветляване на икономиката, без да се променят данъчните ставки.

    В своето изказване пред представителите на американския бизнес Асен Василев направи анализ на реформите и промените, които трябва да се реализират в бюджетните сектори. Според него е необходимо да се преразгледа цялата система за концесиите, начинът на разпределение на земеделските субсидии, разходването на средствата в здравеопазването, както и бюджетът на Здравната каса. Той допълни, че по отношение на социалните плащания с Министерството на труда и социалната политика се работи за нов подход за подпомагане на база данни за всички доходи, които дадено лице получава освен като помощи и като допълнителни средства от наеми, рента и др.

    „В бюджета за 2024 г. не предвиждаме драматични и революционни промени, по-скоро там, където има проблеми и изкривени отношения в икономическата среда, те да бъдат поизправени. Трябва да продължим посоката на изсветляване на приходната част и там предприемаме мерки. Част от тях са в промените на данъчните закони, които подготвихме“, съобщи финансовият министър.

    По въпроса къде вижда баланса между „зеления преход“ на Европа и икономическата цена от него, Асен Василев посочи, че в момента в Европа има енергия, която е около два до три пъти по-скъпа от тази в САЩ и около два пъти по-скъпа от тази в Китай. „Ако говорим за газа, нещата отиват от седем до десет пъти разлика. С такава цена на енергията европейската индустрия става неконкурентна. Това започва също да се осъзнава и все повече да се говори“, коментира той. Според него ще има ребалансиране на европейската политика в тази посока, така че тази разлика в цените на енергията да бъде намалена, за да може европейската индустрия да остане конкурентоспособна.

    „Зеленият преход“, който заложихме в Националния план за възстановяване и устойчивост е направен по начин, който да не оскъпи драматично цената на енергията в страната. Ако направим най-зеления преход, но цената на енергията скочи два пъти, това е самоубийство и за икономиката, и за обществото ни като цяло“, коментира министърът. По думите му, е много важно да се мисли как всички държави да предприемат действия в тази посока и Европа да намери варианти енергията да стане конкурентоспособна на останалата част на света.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    Стойността на глобалният пазар на Cloud ERP ще достигне $57,17 млрд. през 2024
    Сегментът на малките и средни предприятия се очаква да регистрира най-високият средногодишен темп на растеж, според Fortune Business Insights
    преди 14 часа
    Най-големият ритейл парк в Пловдив отвори врати
    Първите магазини в новия търговски комплекс „Парк Макс Ритейл Парк“ вече са отворени
    преди 14 часа
    Черният петък мина онлайн
    Потребителите в САЩ са похарчили $10,8 млрд. за онлайн покупки, което е над 10% ръст спрямо миналата година
    преди 16 часа
    3,7 млрд. лв. е дупката в бюджета в края на ноември
    Приходите за месеца превишават разходите с близо 300 млн. лв.
    преди 18 часа
    САЩ с нов кръг ограничения, свързани с производството на чипове в Китай
    Това е третият кръг мерки в рамките на 3 години
    преди 1 ден
    Канада обвини Google в създаване на рекламен монопол
    Делото прилича на заведеното в САЩ и цели разделяне на бизнесите на технологичния гигант