събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2721 прочитания

    Летище София с нова смарт система за проверка на бордни карти

    То е първото българско летище, което пуска в употреба подобни гишета
    06 март 2024, 14:08 a+ a- a

    Снимки: Летище София

    СОФ Кънект, операторът на летище София представи новата автоматизирана система за проверка на бордни карти на Терминал 2. Новата смарт система включва най-съвременно поколение IATA-съвместими електронни гишета и софтуер за връзка със системите на летището и авиокомпаниите.

    В официалното пускане в експлоатация на електронните гишета участваха Анна Михнева-Натова, заместник-министър на транспорта и съобщенията и Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на СОФ Кънект.

    „С новата автоматична система за проверка на бордни карти, летище София потвърждава ангажимента си към подобряване на пътническото преживяване. Използването ѝ значително намалява опашките, тъй като пътниците могат да извършат самостоятелно проверката на своите бордни карти. Електронните гишета позволяват автоматичен обмен на информацията, което минимизира човешката намеса и увеличава степента на сигурност на проверката. Радваме се, че летище София е първото българско летище, което пуска в употреба подобни гишета.“, каза Хесус Кабайеро.

    „Броени дни преди летище София да се превърне в отворена врата към Шенгенското пространство, се въвежда автоматична система за проверка на бордни карти. Това е много важно с оглед на наближаващите празници и летен сезон, когато броят на пътуващите расте. Изпълнението на ангажиментите на концесионера на летище София се обсъждат периодично на съвместен комитет в Министерството на транспорта и съобщенията. С особено внимание следяхме подготовката на летище София за приемането на страната ни в Шенген и за изпълнението на изискванията. Паралелно с това оказваме съдействие на концесионера за административните процедури, свързани с модернизацията на летището. И очакваме резултатите да бъдат видими и измерими в подобрен комфорт за пътниците и разширен капацитет на софийското летище.“, каза Анна Михнева-Натова по време на събитието.

    Шестте смарт гишета дават възможност за лесно и бързо преминаване на пътниците, като едно от тях е специално предназначено за хора с ограничена мобилност. Капацитетът е 10-12 пътници на гише в минута. Гейтовете осигуряват висок стандарт на сигурност и лесна употреба, а комбинираните скенери разпознават както баркодове, така и QR кодове. Софтуерът прочита редовните бордни карти, които могат да са електронни или на хартиен носител.

    Производител на гишетата е лидер в областта – шведската технологична компания Gunnebo Group. Компанията е доставчик на електронни гишета на летище Бристол във Великобритания и Билунд в Дания, метрото в Барселона, офиса на Microsoft в Дания, морски пристанища, правителствени сгради и други. Над 120 летища в света оперират със софтуера на германската компания Airsphere, с който работи новата смарт система на летище София.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 19 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 19 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 20 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 20 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 22 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години