неделя, 13 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    891 прочитания

    България ще се присъедини към Многостранната конвенция за улесняване прилагането на правилото по Втори стълб за облагане с данък

    20 септември 2024, 08:11 a+ a- a

    Снимка: МФ

    Заместник министър-председателят и министър на финансите Людмила Петкова подписа писмо за намерение за присъединяване на страната ни към Многостранната конвенция за улесняване на прилагането на правилото по Втори стълб за облагане с данък. Официалната церемония се състоя на 19 септември 2024 г. в присъствието на генералния секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Матиас Корман в централата на ОИСР в Париж, Франция.

    „Това постижение е важен успех за всички членове на Приобщаващата рамка по BEPS. Подкрепяме ангажимента си към международните усилия на Г-20 и ОИСР за справяне с предизвикателствата от цифровизацията на икономиката и за прилагането на Двустълбовото решение на ОИСР“, заяви вицепремиерът Петкова по време на подписването.

    Конвенцията е разработена от ОИСР в рамките на Приобщаващата рамка по Плана „Свиване на данъчната основа и прехвърляне на печалби“ на ОИСР (BEPS). Целта е да се измени мрежата от съществуващи двустранни спогодби за избягване на двойното данъчно облагане по синхронизиран и ефикасен начин с оглед бързо и ефективно прилагане на правилото за облагане с данък.

    Правилото позволява на юрисдикциите да налагат ограничено допълнително данъчно облагане на някои трансгранични плащания между свързани дружества, когато получателят подлежи на коригирана номинална ставка на корпоративния данък по-ниска от 9% към категориите обхванати доходи. Те поемат ангажимент да прилагат правилото за облагане с данък в своите двустранни данъчни спогодби, когато това бъде поискано от юрисдикциите, определени като развиващи се за тази цел. България не е задължена да прилага правилото по молба на друга юрисдикция, тъй като прилага коригирана номинална ставка на корпоративния данък над 9%, но може да поиска това от държави, които са в обхвата на правилото.

    Планът BEPS предлага на държавите решения за преодоляване на различията в съществуващите международни данъчни правила, които позволяват на компаниите чрез използването на схеми за агресивно данъчно планиране да минимизират данъчните си задължения, прехвърляйки изкуствено корпоративни печалби към държави и юрисдикции с ниски или нулеви данъчни ставки. Република България е със статут на асоцииран член на Приобщаващата рамка по Плана BEPS. Участието в тази международна инициатива значително повишава престижа на страната ни като прозрачна данъчна юрисдикция, която следва и прилага високи данъчни стандарти, отбелязват от Министерството на финансите.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    „Смарт Солар Технолоджис“ инвестира 240 млн. лв. в Стара Загора
    Новият завод на компанията ще създаде над 800 нови работни места
    11 октомври 2024, 12:47
    ЕЦБ ще намали лихвените проценти с по 0,25% през октомври и ноември
    Това показва проучване на „Ройтерс“ сред икономисти
    11 октомври 2024, 11:21
    Над 110 млн. са регистрираните електронни прегледи за по-малко от 2 години
    Общият брой на издадените електронни рецепти надхвърли 63 млн.
    11 октомври 2024, 11:14
    Франция разкри строг бюджет
    Страната се опитва да се справи с повишаващия се дълг и дефицит чрез орязване на разходите и по-високи данъци
    11 октомври 2024, 09:42
    AMD обяви нови AI чипове
    Според компанията AI пазарът ще нарасне до $500 млрд. в следващите 4 години
    11 октомври 2024, 09:40
    Заводът за лагери в Сопот се разраства с инвестиция за над 14 млн. лв.
    СКФ Бeрингс България получи сертификат за инвестиция клас A