вторник, 21 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    739 прочитания

    България влиза изцяло в Шенген на 1 януари

    Вижте какво се променя
    12 декември 2024, 13:45 a+ a- a

    На днешното си редовно заседание Съветът на ЕС „Правосъдие и вътрешни работи“ (във формат министри на вътрешните работи) прие единодушно Решение за отпадне на проверките на вътрешните сухоземни граници за България и Румъния, считано от 1 януари 2025.

    Дългоочакваното решение беше последната стъпка от успешната интеграция на двете страни към Шенгенското пространство. Миналата година на 30 декември, Съветът на ЕС прие Решение относно пълното прилагане на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген в Република България и в Румъния, в резултат на което от 31 март т.г. отпадна контрола на пътниците по въздушните и морски граници.

    Присъединяването на двете страни към зоната за свободно движение ще донесе преки ползи за техните граждани, ще увеличи икономическите възможности за бизнеса и ще насърчи растежа в рамките на единния пазар. Това е потвърждение на ценностите и принципите, които укрепват доверието на техните граждани в европейския проект, се отбелязва в съвместно изявление на министерствата на външните работи на България и Румъния.

    От този момент нататък българските и румънските граждани имат право да се възползват изцяло от предимствата на свободното движение в рамките на Шенгенското пространство. Този важен положителен резултат от процеса на присъединяване към Шенген стана възможен благодарение на интензивната работа през последните години, и на засиленото и последователно двустранно и регионално сътрудничество, развивано от двете страни с активната подкрепа на европейските институции.

    „Днес е исторически ден за България, за българските граждани, бизнеса, правителството и всички служители на МВР“, заяви в първия си коментар пред журналисти министърът на вътрешните работи Атанас Илков непосредствено след като Съветът „Правосъдие и вътрешни работи“ единодушно реши да отпаднат проверките на вътрешните сухопътни граници за България и Румъния.

    „От 1 януари контролът по сухопътната ни граница с Румъния отпада и ще се извършва на случаен принцип, по метода за анализ на риска, като автомобилите ще бъдат извеждани от потока и така движението няма да се затруднява. Надявам се промените от януари да са в полза на дейността на транспортните фирми и постепенно да доведат до заличаване на загубите им от сухопътния контрол“, каза още вътрешният министър. Илков увери, че вече се работи за създаване на необходимата организация по отношение на компенсаторните мерки за граничен контрол.

    "Екипно, с колегите от Гърция и Румъния, съвместните ни отговорности продължават. Засилваме дейността и усилията за гарантиране на сигурността, като от 1 януари в контрола ще участва и контингент от 100 служители от Австрия, Румъния, Унгария, български гранични полицаи, колегите от Гърция също заявиха желание за участие. Усилията ни към момента се изразяват със 70% намаление на опитите за нелегално преминаване на мигранти, във вътрешността на страната спадът е с 46 % в сравнение с 2023 г. – резултати от заявените от нас действия и отговорности, които изпълняваме и към момента. През идните 6 месеца граничният контрол ще е в сила, като междувременно ще следим и анализираме процесите така, че да не допуснем влошаване на средата за сигурност по границата и като цяло в Шенгенското пространство", допълни Илков.

    От 1 януари отпада и контролът на МПС и хора по граничните пунктове с Гърция.

    Още през 2011 Съветът потвърди в заключенията си за приключване на оценките по Шенген, че България и Румъния са изпълнили всички изисквания, за да прилагат напълно достиженията на правото от Шенген.

    Шенгенското пространство без контрол по вътрешните си граници е едно от най-ценените от гражданите на ЕС постижения на европейската интеграция. Започнало като междуправителствен проект между пет държави членки през 1985 г. — Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция — то постепенно се разшири, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение в света. Освен че улеснява свободното движение на хора без контрол по вътрешните граници, Шенгенското пространство е от значителна полза за европейската икономика.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    преди 2 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 6 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 22 часа
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа
    преди 1 ден
    Eleven Ventures с инвестиция от 650 хил. евро в чешки стартъп
    Мисията на OUTFINDO е да промени начина, по който пазаруваме онлайн
    преди 1 ден
    Китай отчете 5% икономически ръст за 2024 г.
    Страната изпълни прогнозата, която си беше поставила