Сътрудничеството ще е в иновациите, компютърните науки, изкуствения интелект, научните изследвания, киберсигурността и развойната дейност
Меморандум за сътрудничество между Министерството на отбраната и Института за компютърни науки INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе подписан.
Той предвижда сътрудничество в сферите на иновациите, компютърните науки, изкуствения интелект, научните изследвания, киберсигурността и развойната дейност.
Подписи под документа положиха министърът на отбраната Атанас Запрянов и изпълнителният директор на INSAIT Борислав Петров. На церемонията присъстваха заместник-министрите на отбраната Аделина Николова и Радостин Илиев, както и представители на специализирани структури на Министерството на отбраната и военнообразователната система.
„Въпросите на киберпространството, управлението на изкуствения интелект са в центъра на вниманието на НАТО, на Европейския съюз и цялата система за колективна отбрана, включително на отделните страни и на нашата армия“, каза Запрянов. Той подчерта изключителното значение на информационните технологии и киберсигуроността за развитието на съвременните отбранителни технологии.
„Съгласно програмата за инвестиции в отбраната до 2032 една част от модернизационните проекти е свързана не само с придобиването на нови военни системи, но и с придобиване на нови системи за тяхното управление, свързване за работа в мрежова среда, което поставя въпросите на киберсигурността, на обучението, на изкуствения интелект на вниманието на отбраната“, каза още Запрянов.
„Като стратегически държавен институт за нас е дълг и чест да допринесем със способностите си и с технологиите, с които разполагаме, за развитието и модернизацията на българската отбранителна система и капацитета на министерството на отбраната“, подчерта след подписването на меморандума изпълнителният директор на института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT Борислав Петров.
Действието на Меморандума е 5-годишно, като всяка година ще се предлага и утвърждава от двете страни годишна план-програма с конкретни цели и задачи.
Предвижда се двете страни да провеждат както регулярни срещи за работа по приоритетните области, така и съвместно да участват в различни форуми, изложения и други форми на обмен на знания и добри практики.