В началото на 2025 попитахме представители на поколението Z във водещи компании от различни сектори в България
Колаж: Economy.bg
Какво би било най-мотивиращо за Вас в работата Ви през 2025? Този въпрос зададохме на представители на поколението Z във водещи компании от различни сектори в България. Вижте какво споделиха пред Economy.bg:
Ива Петкова, младши специалист „Разработка на софтуер и ИТ операции“, Progress. Снимка: Личен архив
Ива Петкова, младши специалист „Разработка на софтуер и ИТ операции“, Progress
Най-голяма мотивация през следващата година за мен ще бъде възможността да участвам активно в иновативни проекти, които поставят висок стандарт за качество и креативност, както и да работя с вдъхновяващи колеги.
Вярвам, че основният двигател за професионален и личен растеж е средата, в която индивидуалното развитие на всеки е подкрепено.
В Progress открих среда, която насърчава активното споделяне на знания, опити, идеи за иновации. С нетърпение очаквам новите предизвикателства и възможности, които 2025 г. ще ми предостави.
Стоян Джамбазов, Специалист Дигитален Маркетинг в Техномаркет – България. Снимка: Личен архив
Стоян Джамбазов, Специалист Дигитален Маркетинг в Техномаркет – България
През 2025 г. най-мотивиращо за мен би било да продължавам да усещам, че работата ми е значима и оценена. Силно ме вдъхновява работна среда, в която има ясна визия за развитие и в която можеш да усетиш личния си принос към дългосрочните цели на компанията.
Също така ключово за постоянната ми мотивация е наличието на открита комуникация в отдела ни – възможността да споделям идеи и да виждам как те физически намират реализация в проектите ни. Вярвам, че прозрачността и взаимното уважение са основите на всяка успешна работа, а екип, в който непрестанно се насърчават тези ценности, ме мотивира да давам винаги най-доброто от себе си.
Д-р Денис Велиев, хирург, УМБАЛ „Канев“ – Русе. Снимка: Личен архив
Д-р Денис Велиев, хирург, УМБАЛ „Канев“ – Русе
Мотивация за всеки млад лекар и в частност за мен е нарастване още повече на практическите ми умения, теоретичните ми познания, да бъда в крак с новостите и иновациите в коремната хирургия. Цел за мен през 2025 е да посетя обучителни курсове, курсове за ВСД (високоспециализирани дейности), национални и международни конференции и практически обучения!
Няма по-мотивиращо за млад лекар да има възможността да се докосне до новостите в медицината. По този повод смятам, че всеки млад лекар трябва да бъде подсигурен с възможността да посещава курсове и обучения, безвъзмездно осигурявани от работодателите им!
Светлана Лилова, Младши Специалист „Привличане на таланти“, „Човешки ресурси“ във Виваком. Снимка: Личен архив
Светлана Лилова, Младши Специалист „Привличане на таланти“, „Човешки ресурси“ във Виваком
GenZ днес e нарицателно за неработещи хора, което според мен не е вярно. При нас фокусът е изместен – поставяме акцент върху хармонията с вътрешното ни аз и впоследствие отношенията и възможностите на работното място. Gen Z няма как да виреят в токсична работна среда.
Ние ценим работодатели, които уважават личното ни време. Защо казвам всичко това? Време е да сложим край на стигмата – неработещото поколение. Това, което ни мотивира, е гъвкавостта – когато срещаме разбиране и възможности за развитие, можем да отвърнем с unlimited енергия.
Какво би било най-мотивиращо за мен през 2025? Компаниите да насочват усилия към приобщаването на Gen Z-тата, които с пълна сила атакуват трудовия пазар. Как? С въвеждането на политики за подкрепа на гъвкавостта, социалното въздействие и иновациите. Относно работните процеси, ако бъдат една идея по-автоматизирани, мисля че всички поколения ще бъдат удовлетворени.
Миа Бакарска, PR Coordinator в MSL, част от Publicis Groupe – България. Снимка: Личен архив
Миа Бакарска, PR Coordinator в MSL, част от Publicis Groupe – България
През 2025 година нямам търпение да продължа развитието си в MSL Sofia. Фактът, че гласът и идеите ми биват чути и оценени, въпреки че все още нямам опита на останалите от екипа, ме зарежда с енергия и вдъхновение. Работата в позитивен и подкрепящ екип, който насърчава развитието ми и ме предизвиква да уча още и още, е изключително важна за мен.
Възможността да разгръщам креативността си е също част от нещата, които обожавам в работата ни. За мен PR е умението да разказваш истории, които въздействат на обществото и предизвикват положителна промяна. Работата по кампании, засягащи обществено значими теми, със сигурност би ме карала да се чувствам вдъхновена и удовлетворена.
Последно, но не на последно място, е и гъвкавата работна среда, която професията ни позволява. Хибридният модел на работа е важен за мен не само защото ми позволява да съчетавам работната продуктивност с личното ми благополучие, но и защото от първия ми работен ден и до днес homeoffice-ът е бил неразделна част от кариерния ми път, превръщайки го в нещо напълно нормално. Различните извънработни екипни инициативи и уелнес програми също биха ме мотивирали, защото показват, че компанията цени и се грижи за благосъстоянието на всеки един член от екипа.
Александър Игов, Technical Recruiter в StorPool Storage. Снимка: Личен архив
Александър Игов, Technical Recruiter в StorPool Storage
Израстване в личностен и кариерен план. За личностния не знам какво ще ми хвърли животът, но за кариерния знам, че бих искал да разширя компетенциите си.
От над 5 години се занимавам с IT подбор и смятам, че е време да надградя тези си умения и да изследвам цялостно материята на човешките ресурси.
Ива Кючукова, Corporate Communications Expert, SiteMedia Consultancy. Снимка: Личен архив
Ива Кючукова, Corporate Communications Expert, SiteMedia Consultancy
2025 е година, която вярвам, че ще ми даде възможността да работя в среда, където технологиите и човешкият подход се срещат, за да създават смислени резултати. Най-мотивиращото за мен ще бъде работата в екип, който не просто следва трендовете, а ги създава.
Мотивира ме още и идеята за смелостта – да работим върху решения, които трансформират както бизнеса на клиентите, така и обществото като цяло. Харесвам идеи, които успяват да предизвикат статуквото и да провокират промяна.
И най-големият ми стимул, разбира се, е да виждам как нашите усилия не само носят успехи на клиентите, но и създават истинска стойност за обществото. Вярвам, че именно ние сме хората, които носят отговорността и възможността да трансформират работното място в един генератор на значими каузи.
Затова през 2025 година най-голямата ми мотивация ще бъде да знам, че работата ми е не просто професия, а начин да оставя положителен отпечатък.
Александър Алексиев, Junior Facilities Coordinator в МенторМейт. Снимка: Личен архив
Александър Алексиев, Junior Facilities Coordinator в МенторМейт
Следващата година свързвам с нови възможности за развитие, които логично носят със себе си още предизвикателства за преодоляване. Мотивира ме именно фактът, че ще мога да надграждам уменията си всеки ден.
Вярвам, че с повече търпение и постоянство бих могъл да постигна значителен напредък както в професионален, така и в личен план.
Надявам се, че когато погледна назад, няма да съжалявам за нищо, а ще бъда доволен от дългия път, който съм изминал, и цялостното подобрение в подхода към работата ми.
Магдалена Христова, Мениджър Маркетинг към клиенти, Payhawk. Снимка: Личен архив
Магдалена Христова, Мениджър Маркетинг към клиенти, Payhawk
Мотивиращи са хората, които не стоят встрани, които подхождат към работата (и живота) с любопитство и решимост. Изключително свежо е да комуникираш с професионалисти, които не искат да правят дублаж на чужди идеи, а имат куража да експериментират, да са автономни.
Супер яко е да срещаш и работиш с хора, които излизат от удобните балони, в които сами се вкарваме, и правят неща, които не са преходни.
Димитър Сивков, Employer Branding Specialist SoftServe. Снимка: Личен архив
Димитър Сивков, Employer Branding Specialist, SoftServe
Определено през идната година биха ме мотивирали новите проекти и възможностите за развитие, които ще получа.
Като при повечето хора от Generation Z растежът при мен също е на много преден план.
Памела Христова, Софтуерен Инженер в Окадо България. Снимка: Личен архив
Памела Христова, Софтуерен Инженер в Окадо България
През 2024 г. осъзнах, че това, което ме мотивира на работа, е възможността да помогна на някого, когато се бори с даден проблем. Има дни, в които задачата, върху която работя, не прогресира особено. За сметка на това пък успявам да помогна на някого и това ми носи удовлетворение в работния ден, дори да нямам други постижения.
В този ред на мисли през 2025 г. определено нямам търпение да уча и да развивам уменията си още повече, за да мога активно да предавам наученото на колегите си и заедно да откриваме отговори дори на най-заплетените проблеми.
Д-р Емил Вътов, Молекулярен биолог в ЦРСББ. Снимка: Личен архив
Д-р Емил Вътов, Молекулярен биолог в ЦРСББ
Радвам се, че ЦРСББ отваря вратите си все повече към студенти и млади учени, като им дава възможност да работят в професионална среда и с условия на световно ниво. Това е безценно за всички млади хора, които са избрали да се посветят на наука и търсят своя път в живота. За съжаление, много от тях са изправени пред дилемата дали да търсят възможности за професионална реализация в чужбина, или да останат в България. Много ми се иска изборът им да бъде родината. Дори и да отидат в чужбина, за да натрупат увереност и знания, ми се иска в България да има повече институти като ЦРСББ, които да им дават стимул да се завърнат в страната ни. Така, както аз имах възможността да го направя.
Това, което би било също мотивиращо за мен, е да се намерят допълнителни възможности за финансиране на стажове, за да могат студентите да получават доходи, докато прилагат и надграждат на практика теоретичните знания, които им осигуряват университетските институции. Според мен няма по-добра инвестиция в бъдещето на един научен институт от търсенето и развиването на млади таланти.
Фулин Османова, Експерт Отдалечена Поддръжка, IBM. Снимка: Личен архив
Фулин Османова, Експерт Отдалечена Поддръжка, IBM
През следващата година в IBM очаквам да придобия много нови знания, които ще ми помогнат да се развивам професионално и да усвоявам нови умения. Също така се надявам да срещна нови хора, които да ме вдъхновяват и с които ще мога да споделям идеи и опит.
Вярвам, че това ще бъде изключително важен период за моето кариерно развитие, който ще ми помогне да изградя стабилна основа за бъдещите си успехи и да постигна целите си в професионалния живот.
Маргарита Кошева, докторант в ИФС при БАН, секция „Общество на знанието: наука, образование, иновации“. Снимка: Личен архив
Маргарита Кошева, редовен докторант в ИФС при БАН, секция „Общество на знанието: наука, образование, иновации“
Това, което най-много ме мотивира по време на обучението ми и в работните ми отношения, е поставената цел и признание за положения труд. Чрез целите разгръщаме потенциала си и задвижваме колелото на успеха.
През тази година в професионален план основната ми цел е да завърша един вълнуващ за мен проект, а именно дисертационния ми труд на тема „Трудовите онлайн платформи като форма на заетост в Централна и Югоизточна Европа“. Стремя се да създам прецизно композиран научен текст с научноприложни приноси, който да ме удовлетвори и вдъхнови за още много бъдещи цели.
Светозара Съйкова, Junior Copywriter, United Partners. Снимка: Личен архив
Светозара Съйкова, Junior Copywriter, United Partners
Най-мотивиращо за мен през 2025 г. би било да работя по проект със социално въздействие – нещо, което да носи истинска стойност за хората и обществото.
Възможността да вложа креативност и нестандартно мислене в такъв проект, би ме вдъхновила да дам най-доброто от себе си.
Ивайла Нацулис, Младши Експерт „Управление на представянето и иновации“, Пощенска банка. Снимка: Личен архив
Ивайла Нацулис, Младши Експерт „Управление на представянето и иновации“, Пощенска банка
През 2025 година най-мотивиращо за мен би било да продължа да работя с хора от поколението Z, с които участвах в интересни проекти във връзка със стажантската програма и автоматизацията на процеси.
Младежите носим разнообразно мислене и нови подходи, които тук се ценят и винаги дават свеж поглед в работата.
Ние от Gen Z сме израснали в свят както без, така и с технологиите. Адаптивността ни е свързана донякъде с този факт и когато работим заедно, химията помежду ни се получава естествено, а резултатите са креативни и интересни.
Д-р Маги Барлет, Faculty, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health и програмен директор в Gobal Virus, Network. Снимка: Личен архив
Маги Барлет, Програмен директор GVN, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health
През 2025 г. – да имам по-големи възможности да проучвам какви кариери са възможни след докторска степен, като неправителствени организации, правителство, списания, стартиращи фирми и други извън или в допълнение към академичните среди. Начините, по които докторската степен или експертният опит по даден предмет могат да бъдат полезни при политически дискусии и разработване на съдържание за обществеността, също биха били интригуващи за мотивиране на изследователите от поколение Z да останат ангажирани и да правят иновации.
През 2025 г. се надяваме да видим значителен напредък в картографирането на взаимодействието вирус – гостоприемник с помощта на управлявани от AI платформи. Разбирането как вирусите се адаптират и използват клетъчните механизми на гостоприемника с безпрецедентно ниво на детайлност може да отвори пътища към универсални антивирусни стратегии.
Калина Димитрова, докторант, Катедра по атомна физика, Физически факултет, Софийски университет. Снимка: Личен архив
Калина Димитрова, докторант в Катедра по атомна физика, Физически факултет, Софийски университет
За мен няма нищо по-мотивиращо от това в работата си да си заобиколен от хора, които гледат в същата посока като теб и споделят идеите ти. В нашата област работата в екип е от изключително значение и затова мечтата ми е през идните години да виждам все повече млади хора да избират да учат природни науки и след това да се реализират като наши колеги. Все още студентите, които завършват специалности, свързани с физиката, и поемат по пътя на научната работа, са твърде малко, а нашето съсловие има голяма нужда от тях.
Затова най-мотивиращо за мен би било да видя залите на нашия факултет пълни със студенти и да ме „тормозят“ млади хора, които още от първия семестър искат да се включат в работата ни. Това би ми дало сигурност, че всичките ни начинания са в добри ръце и имат шанс да бъдат развити. Естествено, това изисква много усилия за подобряване на обучението по физика и изобщо по природни науки още от началните етапи на образованието, за да развиваме любопитството на учениците към света около тях, да ги насърчаваме да го изследват и защо не да превърнат това в своя професия.
Силвия Трифонова, Account Executive, Paragraph 42. Снимка: Личен архив
Силвия Трифонова, Account Executive – Paragraph 42
През следващата календарна година най-много би ме мотивирало да видя как клиентите ни стават по-дръзки, по-уверени и са готови да поемат повече рискове в комуникационните си стратегии. Автентичността и иновативният подход в съвременния свят на комуникациите са ключови за успеха и това се крие именно в създаването на смели и въздействащи кампании – които оставят траен отпечатък в общественото съзнание и привличат вниманието на аудиторията.
Работата по кампании, които успяват да постигнат конкретни социални промени, ми носи изключително удовлетворение и това дава смисъл на ролята ми като ПР специалист. Бих искала да имам възможността и да работя за повече проекти и каузи, които не се ограничават само до постигането на бизнес цели, но също така носят по-дълбок смисъл и оставят положително въздействие върху обществото ни. Кампаниите със социална значимост, които вдъхновяват положителна промяна, ме зареждат с енергия и ми напомнят защо избрах тази професия.