петък, 19 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2334 прочитания

    ЕК: Българските и румънски гастарбайтери не заплашват европейския трудов пазар

    Нов доклад разсейва страховете на Запада от нашите работници
    11 ноември 2011, 14:49 a+ a- a

    Българските и румънските гастарбайтери не са повлияли значително върху процента на безработицата или трудовите възнаграждения в приемащите ги страни от Европейския съюз. Това се подчертава в нов доклад на Европейската комисия за ролята на работниците от двете балкански страни върху икономиките на държавите, в които имигрират.

    Като цяло Брюксел дава положителна оценка на мобилността на нашенците в страните членки на ЕС. Тези работници заемат вакантни места в сектори и професии с недостиг на работна ръка, например строителството, домашните услуги и ресторантьорството, се отбелязва в доклада.

    Оценките показват и положителното дългосрочно въздействие на свободното движение на румънски и български работници върху БВП на Съюза, който нарасна с около 0,3%.
    Освен това трудовите възнаграждения в приемащите страни са едва 0,28% по-ниски, отколкото щяха да бъдат без мобилността на българските и румънски работници. Няма данни и нашенците да се възползват прекомерно от социалните помощи в приемащите ги държави.

    „Географската мобилност до голяма степен зависи от икономическите тенденции и наличието на работни места”, подчерта еврокомисарят по заетостта Ласло Андор в коментар на доклада. „Ограничаването на свободното движение на работници в Европа няма да реши проблема с високата безработица. Това, което трябва да направим, е действително да съсредоточим усилията си върху създаването на нови работни места”, отбеляза още той.

    Основната цел на работниците от България и Румъния са били Италия и Испания, показва докладът. Наскоро пристигналите българи и румънци срещат повече трудности при намирането на работа: около 16% от тях са били без работа през 2010 в сравнение с 9% през 2007, става ясно от доклада.

    Комисията предупреждава, че ограничаването на свободното движение на работници може да има отрицателни последици, например увеличаване на недекларирания труд.

    Десет държави-членки – Белгия, Германия, Ирландия, Франция, Италия, Малта, Нидерландия, Австрия, Люксембург и Обединеното кралство, понастоящем все още ограничават достъпа на работници от България и Румъния. Те могат да продължат да прилагат тези ограничения след 31 декември 2011 г. само ако до тази дата уведомят Комисията за сериозно затруднение (или опасност от такова) на своите пазари на труда.

    Преходните разпоредби ще бъдат прекратени окончателно на 31 декември 2013.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 12 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 13 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 19 часа
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство
    преди 20 часа
    България и Италия имат потенциал за разширяване на икономическите връзки и увеличаване на стокообмена и инвестициите
    Президентът на Италианската република Серджо Матарела е на официално посещение в България по покана на българския държавен глава