четвъртък, 30 март 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2327 прочитания

    Бизнесът се обяви против допълнителен данък върху доходите на физическите лица

    Като цяло бизнесът подкрепя промените в данъчното законодателство, но има забележки към няколко от идеите
    28 септември 2015, 11:47 a+ a- a

    Бизнесът подкрепя промените в данъчното законодателство. Това става ясно от становище на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ по проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, поставен на обществено обсъждане от Министерството на финансите на 12.09.2015.

    В свое становище, работодателите коментират предложените изменения, като подкрепят и одобряват повечето от тях. Забележки има по предложената промяна в Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, в частност предложната възможност общините да могат да налагат допълнителен данък върху доходите на хората в размер от 0 до 2%.

    Бизнесът се обявява против повишаването на данъчната тежест в България. Като мотиви от АИКБ изтъкват, че допълнителен данък в размер на 2% не се предвижда в Средносрочната бюджетна прогноза за периода 2015-2017; увеличената данъчна тежест ще влоши инвестиционния климат. Освен това предложената организация ще направи данъкът лесен за избягване при текущата свободна система за живеене и работа, което ще намали постъпленията от него до размери, които обезсмислят съществуването му.

    Работодателите изразяват съжаление, че „ за поредна година не се предлага да се обсъди начинът, по който се определя такса битови отпадъци (ТБО).“

    Те също така са против предложението фирмите да декларират в НАП за какво използват активите си за над 700 лв. Бизнесът смята, че това предложение трябва да отпадне за сметка на „възможни решения при данъчните проверки и ревизии“. Също така от АИКБ предлагат сумата, над която да се правят тези ревизии да е значително по-висока – 50 000 лв.

    По отношение на ограничаването на плащанията в брой, бизнесът смята, че скокът от 15 хил. на 5 хил. лв. е твърде рязък, тъй като в малките населени места няма банкови клонове, не всички граждани имат собствена банкова сметка, съществуват установени традиции в гражданския оборот.

    Те предлагат като мярка за ограничаване на сивата икономика прагът за плащания в брой да се понижи от 15 000 лева на 10 000 лева.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    преди 11 часа
    Дават ваучери за обучения за придобиване на цифрови учения
    Стойността на ваучерите ще зависи от вида и продължителността на курсовете
    преди 12 часа
    ЕК ще подобрява бизнес средата в ЕС с по-малко бюрокрация
    Очаква се годишно да бъдат спестени около 437 милиона евро административна тежест
    преди 13 часа
    преди 15 часа
    Everty придобива Sofia Office Center
    Това е петата инвестиционна сделка на Everty в България
    преди 16 часа
    Доклад: Изкуственият интелект може да измести 300 млн. души от работата им
    Вижте за кои професии има най-голям риск според проучването на Goldman Sachs