петък, 29 март 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4464 прочитания

    Министерството на финансите ще поиска ограничаване на данъчния кредит за автомобили

    Междувременно НАП публикува допълнителни указания за данък „уикенд“, очаква се още едно допълнение
    11 февруари 2016, 14:45 a+ a- a

    Агенцията за национални приходи (НАП) публикува допълнителни указания за данък „уикенд“. Те съдържат пояснения към издадените от агенцията указания на 22 януари тази година. Допълнителните пояснение можете да намерите тук.

    Междувременно от Министерството на финансите (МФ) съобщиха, че България ще поиска от Европейската комисия (ЕК) изключение от правилата за облагане с ДДС по отношение на пътните превозни средства, а указанието на НАП за прилагането на т. нар. данък „уикенд" ще бъде допълнено с още нови пояснения.

    За това са се договорили председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, министърът на финансите Владислав Горанов, изпълнителният директор на НАП Бойко Атанасов, изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов и експерти, по време на среща, проведена в министерството.

    Страната ни е предложила да се ограничи правото за приспадане на данъчен кредит до 50% за пътни превозни средства, по аналог на договорените изключения във Великобритания, Естония, Латвия, Полша и Румъния. Това ще облекчи счетоводното отчитане и данъчното планиране при ползването им за лична употреба, обясняват от Министерството на финансите. В близките седмици предстоят допълнителни консултации за определянето на точния обхват на исканата дерогация.

    На срещата са били коментирани очакванията на бизнеса и на НАП по отношение на декларирането на ДДС, като е било споделено общото виждане, че този данък е дължим винаги, когато става дума за лична употреба на служебни активи, но механизмите на отчетност могат да бъдат облекчени и улеснени.

    В разговора е постигнато съгласие с бъдещи промени в данъчното законодателство да бъде уреден въпросът за облагането на фирмените разходи в случаите на предоставяне на служебно имущество за лична употреба на служителите. Общо е било и становището, че това може да стане с облагане на разходите на фирмите, а не на доходите на физическите лица, което едновременно ще отговори на фискалните очаквания на държавата и няма да е допълнително затруднение за бизнеса.

    На срещата отново е пояснено, че ползването на данъчен кредит за придобитите стоки може да бъде отложено за срок до 12 месеца, като в това време компаниите могат да прецизират съотношението служебна/лична употреба на активите си и не се налага да начисляват ДДС за личното им ползване.

    От НАП са поели ангажимент да въведат вътрешни правила, които да гарантират обективността при извършването на проверки и ревизии в контекста на контрола при личната употреба на служебно имущество.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 минути
    Проучване: 1/3 от финансовите директори в ЦИЕ тестват решения с GenAI
    Намирането на служители с правилните компетентности е най-голямото предизвикателство при въвеждането на AI, показва анкета на Deloitte
    преди 20 минути
    UBS продава активи на Credit Suisse на стойност $8 млрд.
    Сделката с Apollo е стартирала преди поглъщането на Credit Suisse от UBS
    преди 2 часа
    Очаква се пазарът на смартфони да се възстанови през 2024 г.
    Най-голям ръст се очаква в премиум сегмента, показват данни на Counterpoint Research
    преди 4 часа
    38 млрд. долара достигат загубите от финансови измами през 2023
    БОРИКА стартира инициатива за превенция на финансови измами
    преди 4 часа
    Започва поетапно изключване на отоплението за град София
    Изключването на топлоподаването стартира на 31 март