петък, 19 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1091 прочитания

    Авиопревозвачи по цял свят поискаха държавни помощи

    Според IATA правителствата по света трябва да осигурят $200 милиарда за индустрията
    18 март 2020, 11:22 a+ a- a

    Австралия и Тайван се присъединиха към нарастващ брой държави по света, които предлагат финансова помощ на своите „излиняващи“ авиационни индустрии във връзка с намаляващото търсене на този вид услуги и засилените мерки по границите, свързани с разпространението на коронавируса, пише „Ройтерс“.

    С прекратяването на доставките по въздух и липсата на нови поръчки, които да поддържат притока на пари, Boeing Co поиска от американското правителство да осигури достъп до ликвидност в размер на поне поне $60 милиарда, включително кредитни гаранции, за авиационната и космическа индустрия.

    Американски авиопревозвачи вече са поискали от правителството $50 милиарда като безвъзмездна помощ и заеми, както и десетки милиарди под формата на данъчни облекчения. 

    Европейската Airbus също сигнализира, че може да има нужда от правителствена подкрепа, ако кризата с коронавируса продължи няколко месеца, съобщават за „Ройтерс“ трима източници, запознати с въпроса. 

    Разразяването на заболяването, подобно на грипа, изтри 41% или $157 милиарда от стойността на акциите на авиокомпаниите, които се търгуват на световните борси (общо 116). Според анализ на „Ройтерс“ в момента те изразходват средствата си толкова бързо, че едва и ще им стигнат за покриване на разходи за повече от 2 месеца.

    Правителството на Австралия съобщи, че ще върне на авиолиниите средства в размер на 715 млн. австралийски долара от такси, като например такса за местен въздушен контрол. Предварително ще бъдат възстановени 159 милиона австралийски долара, като правителството съветва гражданите на страната да прекратят всички пътувания извън страната.

    Регулаторът на цивилната авиация на Тайван съобщи, че местните авиопревозвачи ще могат да кандидатстват за субсидии и помощи със задна дата (15 януари). Така те ще могат да се справят със загубите, свързани с мерките за ограничаване разпространението на коронавируса.

    Швеция и Дания обявиха $300 млн, помощ под формата на гаранции за заеми за скандинавския превозвач Scandinavian carrier SAS. 

    Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA), съобщи че необходимата правителствена помощ в глобален мащаб е в размер на $200 милиарда.

    Американските авиолинии търсят начини да намалят оперативния си състав чрез пакети за ранно пенсиониране и неплатен отпуск до 12 месеца, но с включени здравни пакети, което е знак, че не очакват бързо възстановяване на сектора и търсят начини за намаляване на разходите, коментира „Ройтерс“.

    Според S&P Global ratings броят на пътниците тази година ще спадне с 30%, а възстановяване не се очаква до 2022 и дори 2023 година.

    United Airlines Holdings Inc съобщи, че ще намали капацитета си с 60% през април, включително 85% от международните си полети.

    Air New Zeland Ltd отмени търговията с билети за още два дни, за да успее да оцени финансовите усложнение от драстичния спад на полетите. До 30% от персонала на компанията няма да е необходим, като мениджмънта ще предложи неплатен отпуск и доброволно напускане, преди да пробегне до съкращения. 

    От международното летище в Оукланд съобщиха, че международните пътници са с 44% по-малко в сравнение с година по-рано. Вторият по големина авиопревозвач на Австралия Virgin Australia Holdings Ltd съобщи, че ще преустанови всички международни полети от 30 март до 14 юни, а вътрешните линии ще бъдат намалени наполовина.

    Конкурентната Qantas Airways заяви планове за 90% съкращение на международните полети и закриване на нискотарифната компания, базирана в Сингапур, Jetstar Asia за периода 23 март – 15 април.

    Singapore Airlines Ltd планира да намали наполовина полетите си до края на април, като са възможни допълнителни орязвания на полетния график при продължителен период на трудности.

    „Не бъркайте – очакваме скоростта на това влошаване да се ускорява“, заяви главният изпълнителен директор на Singapore Airlines.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 13 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 14 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 21 часа
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство
    преди 21 часа
    България и Италия имат потенциал за разширяване на икономическите връзки и увеличаване на стокообмена и инвестициите
    Президентът на Италианската република Серджо Матарела е на официално посещение в България по покана на българския държавен глава