понеделник, 29 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1088 прочитания

    42% от компаниите са претърпели загуба на данни през 2019

    85% от организациите не правят резервни копия няколко пъти на ден, установи проучване на Acronis
    01 април 2020, 14:42 a+ a- a

    През изминалата година 42% от компаниите са претърпели загуба на данни, водеща до прекъсване на работните процеси. 

    Това показва проучване на Acronis във връзка със Световната седмица за киберзащита. 

    Този голям брой вероятно е причинен от факта, че макар близо 90% да създават резервни копия на данните си, само 41% от тях го правят ежедневно, смятат от компанията.

    Цифрите, разкрити в проучването на Acronis, илюстрират новата реалност, според която традиционните стратегии и решения за защита на данните вече не са в крак със съвременните ИТ нужди на хората и организациите. 

    Годишното проучване измерва навиците за защита на информация на близо 3000 души по целия свят. Резултатите показват, че докато 91% от хората правят бекъп на данни и устройства, 68% все още губят данни в резултат на случайно изтриване, повреда в хардуер или софтуер или остарял метод за създаване на резервни копия.

    Междувременно 85% от организациите не правят резервни копия няколко пъти на ден. 26% правят бекъп ежедневно, 28% - седмично, 20% - месечно, а 10% - никога, което може да означава дни, седмици или месеци на загубени данни, без възможност за пълно възстановяване.

    Освен това само 17% от потребители и 20% от ИТ специалистите следват най-добрите практики, използвайки хибридни архиви във организацията или в облака.

    Всички тези резултати подчертават важността на прилагането на стратегия за киберзащита, която включва създаване на резервни копия на данните няколко пъти на ден и използване на правилото за бекъп 3-2-1, посочват от Acronis. Правилото гласи “направете три копия на данните си (едно основно и две резервни), съхранявайте ги на поне два вида носители за съхранение, като едно от копията да бъде отдалечено или в облака".

    “Хората и организациите продължават да страдат от загуба на данни и кибератаки. Всичко около нас бързо става дигитално зависимо и е време всички да вземат на сериозно киберзащитата”, каза Гайдар Мгдануров, Chief Cyber Officer, Acronis. “Киберзащитата в дигиталния свят става петата основна човешка нужда, особено в това безпрецедентно време, когато много хора трябва да работят отдалечено и да използват домашни мрежи с по-ниско ниво на защита. Изключително важно е активното прилагане на стратегията за киберзащита, която гарантира безопасността, достъпността, поверителността, автентичността и сигурността на всички данни, приложения и системи - независимо дали сте домашен потребител, ИТ специалист или доставчик на ИТ услуги.”

    Киберзащитата променя правилата

    С увеличаването на кибератаките, традиционният бекъп вече не е достатъчен за защита на данни, приложения и системи и разчитането само и единствено на него за непрекъсваемост на бизнеса е твърде опасно. Киберпрестъпниците се насочват към създадените резервни копия, съдържащи зловреден софтуер и се опитват да ги променя, с което се увеличава необходимостта от проверка на автентичността при възстановяване на информацията.

    Направеното проучване показва високо ниво на загриженост относно киберзаплахите. 88% от ИТ специалистите съобщават за загриженост към рансъмуер, 86% са загрижени за cryptojacking, 87% са загрижени за атаките на социалното инженерство, като фишинга, а 91% са загрижени за изтичането на данни. Сред индивидуалните потребители осведомеността и загрижеността относно всички тези четири типа заплахи бяха почти със същите нива. В действителност, в сравнение с аналогично предходно проучването на Acronis, проведено преди една година, притесненията относно киберпрестъпленията са нарастнали с 33%.

    Проучването разкрива и липса на представа за управление на данните, разкривайки голямата нужда от решения за киберзащита с по-голяма видимост и аналитичност. Изненадващите резултати показват, че 30% от потребителите и 12% от ИТ специалистите не знаят дали данните им са променени неочаквано. 30% от потребителите и 13% от ИТ специалистите не са сигурни дали решението им срещу злонамерен софтуер спира заплахите. Освен това, 9% от организациите съобщиха, че нямат информация за това дали са имали принудително прекъсване на работата, в резултат на загуба на данни през тази една година.

    За да се осигури пълна защита, сигурното създаване на резервни копия трябва да бъде част от цялостния подход към киберзащита на всяща организация, който включва рансъмуер защита, възстановяване след срив, киберсигурност и инструменти за управление. Този дълбоко интегриран подход се отнася до петте вектора на киберзащитата, чрез осигуряването на безопасност, достъпност, поверителност, автентичност и сигурност (SAPAS) за всички данни, приложения и системи.

     От компанията споделят следните препоръки към бизнеса, с които могат да си гарантират бърза, ефективна и сигурна защита на работните процеси:

    - Винаги създавайте резервни копия на важните данни. Съхранявайте няколко копия на резервното копие, както локално (така че да е на разположение за бързо и често възстановяване), така и в облака (за да гарантирате, че имате всичко, ако пожар, наводнение или бедствие порази вашите съоръжения).

    - Уверете се, че операционните системи и приложения са актуални. Разчитането на остарели операционни системи или приложения означава, че им липсват корекции на грешки и ъпдейти за защита, които помагат да се блокира достъпа на киберпрестъпниците до вашите системи.

    - Пазете се от подозрителни имейли, връзки и прикачени файлове. Повечето вируси и зловреден софтуер са резултат от техники за социално инженерство, които мамят нищо неподозиращи хора да отварят заразени прикачени файлове или да кликват върху връзки към уебсайтове, които съдържат зловреден софтуер.

    - Инсталирайте антивирусен, анти-малуер и анти-рансъмуер софтуер, като същевременно активирате автоматични актуализации, така че вашата система да е защитена от злонамерен софтуер.

    - Помислете за внедряване на интегрирано решение за киберзащита, което комбинира създаване на резервни копия, анти-рансъмуер, антивирус, оценка на уязвимостта и управление на ъпдейтите в едно решение. Интегрираното решение е лесно за използване, ефективно и надеждно. 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    26 април 2024, 14:45
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    26 април 2024, 14:34
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    26 април 2024, 14:14
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    26 април 2024, 13:50
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    26 април 2024, 11:47
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години