събота, 20 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1013 прочитания

    ЕК предложи законодателство в подкрепа на развитието на стартъпите

    Целта е Европа да се превърне в най-привлекателното място за създаване на стартъпи в сравнение с глобални лидери като САЩ
    06 април 2021, 14:27 a+ a- a

    24 държави от ЕС и Исландия подписаха преди дни Декларация за единен европейски стандарт за стартъп нации. Той ще изисква от държавите-членки да прилагат практики, които поощряват предприемачеството и създават по-благоприятна среда за стартиращите бизнеси.

    Сред мерките са въвеждането на стартъп виза, улеснени процедури за регистрация на фирма и бърз достъп до местния пазар, изцяло електронна комуникация между компаниите и администрацията, бързи процедури по издаване на визи за таланти и предприемачи от страни извън ЕС, стимули за завръщане на експерти обратно в Европа, достъп до рисков и дялов капитал, равен достъп до предприемачество и др.

    България не е сред участниците в инициативата. Някои от практиките обаче вече са въведени. Достъпът до капитал у нас е подкрепен от 14 фонда за рисков и дялов капитал, които инвестират в компании от различни сектори и в различен етап от развитието на едно предприятие. От средата на февруари е въведена стартъп виза, а на местно ниво Столичната община е първата, която стартира програмата си “Пясъчник за иновативни решения”. В нея пилотни проекти на столичния бизнес се тестват за приложимост в реална градска среда. 

    За момента само България, Унгария и Хърватия не са поставили подписите си под декларацията.

    С въвеждането на Единен европейски стандарт за стартъп нациите ЕК цели да реализира потенциала на Европа да се превърне в най-привлекателното място за създаване на стартъпи в сравнение с глобални лидери като САЩ.

    "Ролята, която стартъпите могат да играят в процеса на възстановяване от настоящата криза и в стимулирането на зелената и дигиталната трансформация, не може да бъде подценена: те имат доказан потенциал да създават иновации като отговор на реалните проблеми в света, да създават нови работни места и силни синергии с европейската индустрия", се посочва в текста на документа.

    Основателите на стартъпи срещат редица предизвикателства пред развитието на техните проекти. Ковид-кризата засили част от тези проблеми, сред които основен е осигуряването на необходимото финансиране: в повече от 20 държави от ЕС, включително и България, средствата, набрани от стартъпи, спаднаха значително през 2020 спрямо година по-рано. Това създава реалната опасност младите новатори да напуснат ЕС и да търсят места с по-благоприятна среда, се отбелязва в документа. 

    В България през 2020 сривът в стартъп инвестиции на годишна база е 5 пъти - от 149 милиона евро през 2019 на 35.5 милиона евро една година по-късно, подчертават от MOVE.BG.

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    JPMorgan: Не разчитайте на увеличаване на биткойна след разполовяването
    Банката прогнозира спад в стойността на най-голямата криптовалута в света
    преди 1 ден
    СЗО даде ново име на Covid и други респираторни вируси
    Международната агенция актуализира терминологията, която препоръчва за описание на респираторни инфекции
    18 април 2024, 16:05
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    18 април 2024, 15:57
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    18 април 2024, 15:14
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    18 април 2024, 08:29
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство