За професията, необходимите умения и възможностите, разказва Ивайло Стоев - BMS инженер в Телелинк Инфра Сървисис
Снимка: Ивайло Стоев - BMS инженер в Телелинк Инфра Сървисис
Ивайло Стоев e Building Management Systems Engineer (BMS) инженер в Телелинк Инфра Сървисис. Още докато учи за магистър в ТУ – Варна започва работа като монтажник. Споделя, че в началото му е било много трудно, защото е работил по големи обекти, а той преди това не се е занимавал с подобна дейност. След като вижда успешно завършен първия обект обаче разбира, че въпреки трудностите ще се занимава със сградните инсталации и системи.
Как започва работа в Телелинк Инфра Сървисис, за професията и възможностите за развитие, научете от Ивайло.
Обща информация за компанията:
Име: Телелинк Инфра Сървисис
Сектор: Телекомуникации
Създадена: 2001 г.
Брой служители глобално: 400
Брой служители в България: 130
Основна дейност на компанията: Телелинк Инфра Сървисис изпълнява сложни и високотехнологични проекти, като покрива широк спектър от дейности в различни направления на бизнеса. Мисията на компанията е да интегрира комплексни инженерни решения по надежден и предвидим начин, давайки възможност на клиентите си да постигат целите си чрез иновативни технологии в инфраструктурата.
Ивайло, как стартира Вашата кариера?
Започнах да работя през 2014 г., докато учех за магистър в ТУ – Варна, специалност „Системи за автоматизация на сгради“. Започнах буквално от нулата като монтажник на електрооборудване. Работата беше свързана с окабеляване, монтаж и свързване на всякакво електрооборудване. В началото ми беше доста трудно, защото работехме по големи обекти, а аз никога преди това не се бях занимавал с подобна дейност, като изключим да си сменя крушката вкъщи. През първия ми работен месец доста пъти се замислях дали тази работа е за мен и дали да не се откажа, но реших, че ще се задържа, докато завършим обекта. Няколко месеца по-късно се случи и „магията“ – първият обект в живота ми беше успешно завършен. Помня, че бях много щастлив и горд от себе си. Разправях на всичките си приятели как от едни голи стени и тавани сме изградили напълно функционираща сграда, с най-различни електрически системи в нея. Тогава разбрах, че въпреки трудностите ще се занимавам със сградните инсталации и системи.
Кога и как започнахте работа в Telelink Infra Services?
Започнах работа в ТИС през месец април 2020 г. Ако трябва да съм честен, нещата се случиха като на шега. Тогава не си търсех работа, но получих известие в платформа за подбор на кадри, че отговарям на критериите за отворена позиция в ТИС. До този момент не бях чувал за компанията и от любопитство реших да кандидатствам. На следващия ден ме поканиха на интервю. Интервюто мина приятно и спокойно. Бях впечатлен от представянето на фирмата и проектите, по които работят. В процеса на разговори установихме, че индиректно съм работил по проекти, свързани с ТИС и още тогава започнах да се надявам да ми отправят предложение. В интерес на истината си мислех, че няма да се свържат повторно с мен, но след няколко дни получих официално предложение по имейл, което ме удовлетворяваше напълно и веднага приех. Ковид-19 без малко да обърка нещата, защото точно преди официалното ми назначаване обявиха епидемичната обстановка и ми се обадиха, че трябва да отложим назначаването с 2 – 3 седмици. Няколко дни бях пред сериозна дилема какво да правя – дали въобще да чакам тези 2 – 3 седмици, или да не си остана на сигурната работа. В крайна сметка реших да рискувам и вече 4 години не съжалявам за това си решение.
Какви са основните Ви отговорности на тази позиция?
Работата ми като инженер по сградна автоматизация е свързана с няколко основни отговорности. При постъпило запитване от клиент, изготвям техническо решение и предложение според спецификите на обекта. При вече одобрено предложение изготвям електрически чертежи и схеми, които се използват от колегите, изпълняващи обекта. Работата на терен за мен започва, когато трябва да пуснем обекта в експлоатация. Тогава се разработва логическия софтуер за работата на различните системи, извършват се тестове и проверка на всички системи и устройва за правилната им работа. За финал изготвяме екзекутивна документация, която предаваме на клиента.
Снимка: Ивайло Стоев - BMS инженер в Телелинк Инфра Сървисис
Как типично протича един работен ден?
Работният ден започва в 8:00 ч., като, независимо дали съм в офиса, или на обект, денят започва с чаша кафе за събуждане. След това си проверявам имейла за нови задачи или за да разбера дали някой колега няма да прави почерпка по случай хубав повод. Почерпката в офиса е често явление и е като традиция. В зависимост какви са ми задачите, денят ми може да премине по два начина. Ако имам задачи са свързани с изготвяне на оферти или чертежи, оставам в офиса, докато ги завърша, но ако имаме обект в процес на издаване, тогава стягам раницата с лаптопа и куфарчето с инструменти и отивам на обекта.
Как бихте обяснили на едно 5-годишно дете какво работите? А на баба си:)?
На 5-годишно дете бих му обяснил, че правя сградите интересни и забавни за използване, като да играе например на Minecraft. На баба ми съм ѝ казвал, че ако на времето е трябвало поддръжката на сградата да отиде 2 часа по-рано, за да запали парното и да пусне осветлението, за да е топло и светло, когато служителите отидат на работа, аз правя така, че всичко в сградата да се пусне автоматично в определен час, а поддръжката само трябва да провери на екрана на компютъра дали всичко работи както трябва.
По какви проекти работите и с кои колеги (отдели) комуникирате най-често?
Нашите проекти обикновено са средни и големи офис сгради, обществени сгради, промишлени и складови бази, а също така и хотели. В процеса на работа най-често комуникирам с колегите, които са технически ръководители на обектите и отговарят за правилното изпълнение на инсталациите. Много често, едно нещо на чертеж изглежда лесно за изпълнение, но на обекта няма възможност да се реализира както е по чертеж и се налага заедно, на място, да обсъдим възможните варианти за изпълнение и да вземем най-правилното решение. Другите колеги, с които често комуникирам, са колегите, отговарящи за доставка и снабдяване с материали. От тях вземам информация за актуални цени и наличности на материалите, необходими за реализиране на техническото решение, което ще се използва на обекта.
Какви умения и качества са необходими за тази професия?
Най-важното умение е да си приятел с тока. Шегата настрана, но професията в голяма част от времето е свързана с работа с електрическо оборудване и апаратура, като непознаването на електрическите закони и принципи могат да доведат до опасност за здравето и живота. Тъй като все пак има и работа, свързана с разработка на софтуер, са необходими добри компютърни умения и познания, но не е задължително да знаеш езици за програмиране. Както казах, работата е свързана с пускане в експлоатация на сгради и работа с електричество, затова трябва да си отговорен. Както всички съвременни технологии, така и сградните системи постоянно търпят развитие и подобрение, ето защо трябва да имаш желание за получаване на нови знания и компетенции.
Снимка: Ивайло Стоев - BMS инженер в Телелинк Инфра Сървисис
Как поддържате знанията и квалификацията си?
Тъй като работим с различни производители на техника, съответно техническите характеристики и софтуерите за работа със съответната апаратура са различни. Налага се ежегодно преминаване през обучения при съответния производител, като тези обучения се осигуряват от фирмата. С едно обучение за 4 – 5 дни е ясно, че няма как да научиш всички специфики, затова самообучението след това е много важно – гледане на видеа, четене на продуктови спецификации и т.н.
Кои са най-големите заблуди за тази професия?
Най-голямата заблуда сред много от завършилите е, че професията е свързана само с работа на компютър и основно в офис. Това не е така, работата е хибридна, като половината от работата е на терен. Понякога се налага да се качиш на стълба, някой кабел да се свърже. Все още няма вариант електричеството да преминава по безжична мрежа.
Какви са възможностите за развитие?
Възможностите за развитие са много. Всичко зависи от личната мотивация. Аз съм започнал като монтажник на най-ниското ниво. След това ме повишиха като технически ръководител. Едва след 2 години започнах работа на инженерна позиция във фирма, изграждаща системи за умен дом. Отне ми 4 години да стигна на ниво, на което вече този тип обекти да не са ми интересни и да няма какво ново да науча. Когато преминах в ТИС, беше все едно започвах пак отначало и до ден днешен продължавам да се уча на нови знания и умения.
Какви са хобитата Ви и какво обичате да правите след края на работния ден?
Обичам преходи и разходки в планината. Със семейството и приятели често ходим на разходка до някое място, където не сме били – град, село или забележителност. През зимата карам сноуборд.
Какви придобивки предлага Telelink Infra Services вижте тук
Вижте профила и актуалните позиции за работа и стаж на „Телелинк Инфра Сървисис“ EАД в JOBS.bg