неделя, 13 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1862 прочитания

    Festo: До края на 2024 ще назначим още 40 инженери в Техническия инженерен център, догодина планираме още по-голямо разрастване

    Най-големият R&D център на Festo извън Германия ще е в България - Иванка Иванова, мениджър на Техническия инженерен център, пред Economy.bg
    26 септември 2024, 17:04 a+ a- a

    В началото на годината Festo откри нов офис в Габрово - част от Техническия инженерен център на компанията в България. Така инженерният екип в страната беше разширен с втора локация след тази в София. Това ще допринесе за изграждане на най-големия технологичен хъб на Festo извън Германия. Над 170 висококвалифицирани инженерни кадри работят в Техническия инженерен център в София и Габрово. До края на 2024 се очаква да бъдат назначени още 40 инженери, като така служителите ще бъдат увеличени до 210. За 2025 е планирано още по-голямо разрастване на Техническият инженерен център.

    Каква е ролята на R&D центъра на Festo у нас за глобалната стратегия на компанията, кои са интересните проекти, по които се работи в момента, защо високотехнологичната лаборатория на компанията беше преместена в Интер Експо Център, колко голям е екипът на ТИЦ и планира ли се разрастването му, какъв тип кадри ще се търсят, как бизнесът помага за развитието на бъдещите технически специалисти, защо Festo България започна процес на трансформация от производствено дружество към развойна компания, какви инвестиции планира Festo у нас тази година, кои са основните тенденции в света на автоматизацията и каква е ролята на AI – тези и други въпроси коментирахме с Иванка Иванова, мениджър на Техническия инженерен център на Festo в България.

    От 1 март 2024 Иванка Иванова пое управлението на Техническия инженерен център на Festo в България. Тя има богат лидерски и управленски опит в развойната дейност, натрупан в големи международни организации от автомобилната индустрия, където е ръководила мултинационални екипи, както и опит в българска стартъп компания.

    Иванка Иванова завършва „Компютърни науки и системи“ в Технически университет-София. Възпитаник е на Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“, Хасково.

    Иванка, преди няколко месеца поехте управлението на Техническия инженерен център на Festo в България. Какви цели си поставихте?
    Под ръководството на управителя Калин Добрев, Festo в България има много силен мениджърски екип. Присъединяването ми към този екип беше прекрасна кариерна възможност за мен. Поставих си три основни цели:
    - Увеличаване на капацитета на Техническия инженерен център(ТИЦ)
    - Развитие на лидерите
    - Прехвърляне на нови инженерни отговорности към ТИЦ

    Каква е ролята на R&D центъра на Festo у нас за глобалната стратегия на компанията?
    Центърът в България е най-големият R&D център на Festo извън Германия. Компанията ще продължи да инвестира в неговото развитие и разрастване като част от своята стратегия за създаване на нови продукти и разработка на софтуер.

    Кои са най-интересните проекти, по които работите в момента в ТИЦ?
    Тази година започнахме работа по няколко ключови и иновативни проекта за Festo - от чисто техническа гледна са изключително предизвикателни:

    - Дигитален двойник на продуктите на Festo
    - Софтуерна платформа, на която да се базират всички продуктови линии на Festo
    - Smart пневматика – увеличаване на производителността и намаляване консумацията на енергия чрез изкуствен интелект
    - Edge computing

    Миналата година открихте високотехнологична лаборатория в Интер Експо Център. Какво наложи преместването й извън комплекса на Festo в София? И каква е нейната роля?
    Тестовият отдел, или Лабораторията на Festo се намира в Интер Експо Център и е разположена на площ от близо 1500 кв.м., където има обособени функциониращи зони за провеждането на различни видове тестове и изпитвания на високотехнологични продукти за различните клонове на индустрията – Electric Automation, Pneumatic Supply, Pneumatic Controls, Life Tech, Electromagnetic compatibility. Нуждата от по-голямо пространство и нарастването на екипа наложи преместването и инвестиция, възлизаща на над 500 000 лв. Тук се прави пълен набор от тестове на продуктите на Festo. Към нея има и обособен сектор „Електромагнитна съвместимост“ (EMC), където се правят над 20 000 часа тестове за издръжливост на мотори. Изпитанията, правени тук, са необходимо изискване, за да може един продукт да бъде пуснат на пазара.
    През 2025 планираме значително разширяване на тестовата ни лаборатория.

    Колко голям е екипът Ви?
    Над 170 висококвалифицирани инженерни кадри, които имат различен профил, работят в екипа на Техническия инженерен център в София и Габрово. От началото на годината към екипа ни се присъединиха 40 нови колеги.
    В началото на годината разширихме инженерния си екип и с втора локация, като открихме новия офис на Festo в Габрово. Това ще допринесе за изграждане на най-големия технологичен хъб на Festo извън Германия. В съвременното офис пространство са обособени 2 лаборатории за функционални и комуникационни тестове и за разработка на хардуер. Инвестицията възлиза на над 220 хил. лв.
    Още тази година се предвижда удвояване на площите, както и увеличаване на работните места.

    Планирате ли разрастването му?
    Само до края на 2024 очакваме да назначим още 40 инженери – т.е. увеличаване на екипа ни с над 60% и от 130 ще станем 210 служители.
    За 2025 е планирано още по-голямо разрастване на Техническия инженерен център.

    Какъв тип кадри ще са Ви нужни?
    Festo е продуктова компания, затова и профилите са много и разнообразни – търсим Hardware Engineers, Mechanical Engineers, Embedded Software Engineers, .Net developers, Test Engineers, DevOps, Security, AI developers и т.н.
    LinkedIn профилът на Festo ни показва колко много отворени позиции имаме – проектите ни се увеличават, а процесът на разрастването видим.

    Каква е ролята на бизнеса в развитието на бъдещите технически специалисти?
    Като компания, имаща отношение към техническото образование, сме горди, че реализираме все повече образователни инициативи с ТУЕС, СПГЕ „Джон Атанасов“, ТУ, София, ТУ, Габрово, Клуба по роботика към ТУ, София, както и такива от цялата страна.
    Стремим се да привличаме и развиваме младите таланти още от училище и началните курсове в университетите.
    Затова използваме различните форуми, където да дадем импулс към техниката, технологиите и иновациите.
    Включваме се и в национални кампании за ранно кариерно ориентиране, където визуализираме инженерните решени с игрови модел.
    С ТУ-София проведохме пилотното модулно издание на #Festo_BG_TEC_ TECH_ Academy за студентите от ФЕТТ, като синтез между наука и практика. Целта пред студентите бе „съживяване на платката“, а ние от Festo предоставихме възможности за симулации, като представихме и базови аналогови схеми с операционни усилватели.
    Предстои да открием и напълно оборудвана Лаборатория по автоматизация в Технически университет, Габрово на стойност над 20 хил. лева. Тя ще бъде оборудвана с учебни установки, симулиращи функцията на автоматизирана производствена линия, изградени изцяло с компоненти на Festo.
    Добавена стойност към техническото образование имаме и чрез експертността на нашите служители – такъв е примерът с наши колеги-преподаватели по специалността „Вградени микрокомпютърни системи“ в ТУЕС, доброволците в Лятната школа по роботика, както и включването на други колеги в журирането на конкурси, свързани с роботиката и автоматизиращите системи.

    Наскоро стартирахте първата IT работилница. Каква е ролята й?
    Тази година за първи път реализирахме и IT работилницата, която е съвместен проект на Festo и ТУЕС.
    Учениците се запознаха с работна среда, близка до реалната и с процесите за разработка на софтуер с език Python.
    Резултатът им надмина очакванията ни и на финалната презентация с хъс, енергия, увереност и компетентно те представиха пред управителя и част от мениджърския състав работещ прототип Inventory Management System. В Q&A сесията, когато получиха и своите сертификати, те споделиха, че желанието им е да станат наши колеги. А такава обратна връзка е красноречива за успешността на образователния проект. IT работилницата ще бъде и тяхната основа за производствената им практика в по-горните класове.

    Festo България започна процес на трансформация от производствено дружество към развойна компания. Какво налага това и какво ще означава тази стъпка за компанията и служителите й?
    Синергията между Техническия инженерен център (ТИЦ) и производствените отдели е изключително важна за разкриване потенциала на българското дружество, и тава да дава своя принос за стратегическото развитие на концерна Festo.
    Трансформацията отваря пред нас нови врати за съвместна работа между Техническия инженерен център(ТИЦ) и глобалния производствен център в София. Предимство в България е, че имаме производство и развой, което ще рече, че от ТИЦ носим инженерна отговорност за всички Hi-Tech-продукти, произвеждани с марката Festo в България. Това ще увеличи скоростта на развойната дейност и ще благоприятства стартирането на производствения процес.

    Какви инвестиции планира Festo у нас тази година?
    Освен значителното увеличаване на инженерния капацитет, Festo планира удвояване на офис и тестовите площи и на трите локации – София, Габрово и тестовата лаборатория. В края на годината трябва да имаме 5 500 кв. м. офис пространство и тестови лаборатории, които да поемат бързия ни растеж, като персонал и тест бенчове. Планирани са и големи инвестиции в обучения и оборудване.

    Кои са основните тенденции в света на автоматизацията и каква е ролята на AI? Къде се позиционира България в това отношение?
    В света на индустриалната автоматизация доскоро системите работеха изолирано. С навлизането на Edge Computing и Cloud computing това бързо се променя.
    AI започва да играе ключова роля в света на автоматизацията – от predictive maintenance до значително повишаване на производителността на системите.
    Festo в България започва работа по проект, фокусиран върху прилагане на AI в нашите пневматични продукти.

    За първи път в историята на Festo в България 50% от мениджърския състав е от дами. Кои са качествата, които превръщат една жена в добър лидер?
    Качествата на добрия лидер, независимо от пола, са стратегическо мислене и визия, фокус върху развитието на екипа и поставянето на нови и предизвикателни цели.

    Вас лично какво Ви вдъхнови да изберете инженерната професия?
    Винаги съм обичала математиката и тази любов беше основната причина да избера професията Софтуерен Инженер.

    Вижте по какви проекти работи Festo в България

    Вижте профила и актуалните позиции за работа и стаж на ФЕСТО ПРОИЗВОДСТВО ЕООД в JOBS.bg

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    „Смарт Солар Технолоджис“ инвестира 240 млн. лв. в Стара Загора
    Новият завод на компанията ще създаде над 800 нови работни места
    11 октомври 2024, 12:47
    ЕЦБ ще намали лихвените проценти с по 0,25% през октомври и ноември
    Това показва проучване на „Ройтерс“ сред икономисти
    11 октомври 2024, 11:21
    Над 110 млн. са регистрираните електронни прегледи за по-малко от 2 години
    Общият брой на издадените електронни рецепти надхвърли 63 млн.
    11 октомври 2024, 11:14
    Франция разкри строг бюджет
    Страната се опитва да се справи с повишаващия се дълг и дефицит чрез орязване на разходите и по-високи данъци
    11 октомври 2024, 09:42
    AMD обяви нови AI чипове
    Според компанията AI пазарът ще нарасне до $500 млрд. в следващите 4 години
    11 октомври 2024, 09:40
    Заводът за лагери в Сопот се разраства с инвестиция за над 14 млн. лв.
    СКФ Бeрингс България получи сертификат за инвестиция клас A