вторник, 12 ноември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    384 прочитания

    BP изоставя плана си да намали производството на петрол

    Компанията променя производствените си цели като прави нови инвестиции в Мексико и Близкия Изток
    09 октомври 2024, 08:19 a+ a- a

    Снимка: BP

    BP изостави целта си да намали добива на нефт и газ до 2030 г. Главният изпълнителен директор Мъри Аучинклос върна назад стратегията на фирмата за енергиен преход, за да си възвърне доверието на инвеститорите, казаха трима източника, запознати с въпроса, пред „Ройтерс“.

    Когато беше представена през 2020 г., стратегията на BP беше най-амбициозната в сектора с обещание да намали производството с 40%, като същевременно бързо расте на възобновяема енергия до 2030 г. BP намали целта през февруари миналата година до 25%, което щеше да я остави да произвежда 2 милиона барела на ден в края на десетилетието, тъй като инвеститорите се фокусираха върху краткосрочната възвращаемост, а не върху енергийния преход.

    Листваната в Лондон компания сега се насочва към няколко нови инвестиции в Близкия изток и Мексиканския залив, за да увеличи добива на нефт и газ, казаха източниците.

    Аучинклос пое управлението през януари, но се бори да спре спада в цената на акциите на BP, която се представя по-слабо от конкурентите си досега тази година, тъй като инвеститорите поставят под въпрос способността на компанията да генерира печалби при настоящата си стратегия.

    54-годишният канадец, бивш финансов ръководител на BP, се опита да се дистанцира от подхода на своя предшественик Бърнард Лууни, който беше уволнен заради лъжи за отношенията с колеги, обещавайки вместо това да се съсредоточи върху възвръщаемостта и да инвестира в най-печелившите бизнеси, преди всичко в нефт и газ.

    Компанията продължава да се стреми към нулеви нетни емисии до 2050 г.

    „Както каза Мъри в началото на годината... посоката е същата – но ние ще го постигнем като по-опростена, по-фокусирана компания с по-висока стойност“, каза говорител на BP.

    Аучинклос ще представи актуализираната си стратегия, включително премахването на производствената цел за 2030 г., на ден за инвеститори през февруари, въпреки че на практика BP вече се е отказала от нея, казаха източниците. Не е ясно дали BP ще предостави нови производствени насоки.

    Конкурентът Shell също забави стратегията си за енергиен преход, откакто главният изпълнителен директор Уаел Саван пое поста през януари, като продаде предприятия за енергия и възобновяеми енергийни източници и намали проекти, включително офшорна вятърна енергия, биогорива и водород.

    Промяната в двете компании дойде в резултат на подновения фокус върху европейската енергийна сигурност след ценовия шок, предизвикан от нахлуването на Русия в Украйна в началото на 2022 г., припомня „Ройтерс“.

    BP инвестира милиарди в нови нисковъглеродни бизнеси и рязко намали своя екип за проучване на нефт и газ от 2020 г. насам. Но проблемите с веригата за доставки и рязкото увеличение на разходите и лихвените проценти оказват допълнителен натиск върху рентабилността на много предприятия за възобновяема енергия. Източник от компанията каза, че докато конкурентите са инвестирали в нефт и газ, BP е пренебрегнала нефтените проучванията в продължение на няколко години.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    преди 5 часа
    Български AI компании ще могат да се възползват от 1,4 млрд. евро рисков капитал през 2025
    Темпът на създаване на висококачествени стартъпи все още изостава спрямо наличния рисков капитал, сочи нов доклад
    преди 7 часа
    Заради AI: 13% от хората по света са изгубили работата си
    Само ¼ от работниците са обучени как да ползват AI на работното си място, сочи ново проучване на Adecco
    преди 9 часа
    ЕИБ: 2/3 от българите ще трябва да променят живота си заради климатичните промени
    Европа е континентът с най-бързо повишаващи се температури, очаква се крайните метеорологични явления да зачестят
    преди 9 часа
    Ето кои са топ 5 на най-предпочитаните дестинации от летище София
    Аеропортът е обслужил 5823 полета до 99 дестинации в 39 държави през октомври