четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    14093 прочитания

    Български студенти първи в света по международно право

    В конкуренция с повече от 750 университети от цял свят родните студенти спечелиха престижно отличие
    27 април 2020, 09:27 a+ a- a

     

    Отборът на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски" взе най-голямата награда и се нареди сред най-добрите отбори в света в най-престижното състезание по международно право – Phillip C. Jessup, спонсорирано от международната кантора White & Case LLP.

    В конкуренция с повече от 750 университети от цял свят родните студенти Доника Ставрева и Мирослав Йонов получиха изключителното отличие като спечелиха наградата за най-добра писмена защита на ответник Richard R. Baxter, която се дава след проверка на повече от 15 независими съдии. 

    Освен това целият отбор в състав Иван Иванов, Ива Белчева, Мирослав Йонов и Доника Ставрева, с треньори Валери Благоев и Сибел Хасан, се нареди на 4-то място в света в общото класиране за писмени защити.

    Мемориалът на Софийския университет ще бъде публикуван в ILSA Journal of International and Comparative Law и на сайта на състезанието.

    Състезанието, кръстено на знаменития съдия към Международния съд на ООН - Филип Джесъп, възниква през 1960 година в Харвард. През годините придобива глобална популярност – към момента в „Джесъп" се състезават най-престижните университети в цял свят. В галерията на победителите са университети като Оксфорд, Кеймбридж, Сорбоната, Джорджтаун, Колумбийският университет и други.

    България участва в „Джесъп“ от 1984, а тазгодишното представяне е несъмнено едно от най-успешните.

    Състезанието по право за студенти представлява симулация на процес пред Международния съд на ООН. Всяка година през месец септември излиза казус, провокиран от актуални теми от “сивата зона" на международното право, по които участниците спорят от позициите на ищец и ответник. Тази година казусът постави акцент върху използването на автономни оръжия без човешки контрол по време на война, държавна приемственост и наказателна отговорност на държавни ръководители за военни престъпления.

    Участието на отборите се състои от два етапа - писмени защити и устни пледоарии. Писмените защити студентите предават до средата на януари, след близо 4-месечен труд, а устните пледоарии, които са същината на състезанието, стандартно се провеждат през април във Вашингтон. Въпреки че тази година устният кръг беше отменен поради пандемията на CoViD-19, оценяването на писмените защити се състоя и триумфално за българските студенти, чийто труд е оценен от повече от 15 независими съдии, които безспорно го поставят на първото място.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 12 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 12 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 13 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 14 часа
    преди 17 часа