България записа най-доброто си представяне в EUCYS досега
България записа най-доброто си представяне в Европейския конкурс за млади учени EUCYS от първото си участие в конкурса през 1997 насам. В хибридното провеждане на конкурса за 2020/21 всички български участници спечелиха награди.
Виктор Колев
Виктор Колев, с проект Neural Abstract Reasoner, спечели първа награда и 7000 евро. Повече за проекта му може да научите тук https://eucys2021.usal.es/computing-03-2021/. Виктор е студент в Станфорд, а негови научни ръководители са д-р Светлин Пенков и д-р Богдан Георгиев.
Йордан Цветков
Йордан Цветков, с проект Training Quadrupeds to Walk via Evolution Strategies and Sinusoidal Activation Functions, спечели втора награда и 5000 евро. Повече за проекта му може да научите на https://eucys2021.usal.es/engineering-02-2020/. Йордан е студент в Единбург и стажант в лабораторията на проф. Субраманиан Рамамурти.
Христо Тодоров
Христо Тодоров с проект Limited Query Black Box Adversarial Attacks in the Real World спечели наградата на Internaitonal Swiss Talent Forum. Повече за проекта му може да научите на https://eucys2021.usal.es/engineering-04-2021/ Неговата разработка бе започната на лятната изследователска школа на УчИМИ под ръководството на Кристиян Георгиев, български участник в EUCYS за 2015. Христо Тодоров е ученик в ПМГ „Проф. Емануил Иванов“, гр. Кюстендил.
Теодор Кирилов
Теодор Кирилов с проект Image Analysis Of Single DNA Molecules спечели наградата на European Synchrotron Radiation Facility. Повече за проекта му може да научите на https://eucys2021.usal.es/biology-02-2021/ Разработката му е създадена под ръководството на доц. д-р Анастас Господинов от ИМБ-БАН и се използва в института. Теодор Кирилов е ученик от СМГ.
Една от наградите на EUCYS бе предоставена от България – покана за участие в Националния семинар по теория на кодирането “Aкад. Стефан Додунеков“. Тя бе спечелена от Зденек Пезлар с проект Interesting Uses of Algebraic Number Theory. Повече за проекта му може да научите на https://eucys2021.usal.es/mathematics-01-2021/.
Селекцията на българските участници се осъществява чрез национален конкурс „Млади таланти“, организиран съвместно от МОН и ИМИ-БАН. Подготовката на участниците също се организира от МОН и ИМИ-БАН и е частично финансирана по програма „Образование с наука“.
Мария Габриел, комисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, заяви: "Поздравления към всички победители в тазгодишния конкурс за изключителните им постижения. Миналата година ни показа значението на високите постижения в областта на научните изследвания и иновациите за преодоляване на кризите, които засягат всички нас. Този конкурс отбелязва ново поколение таланти, чиито открития и иновации ще бъдат от съществено значение за оформянето на бъдещето, в което искаме да живеем. Наистина се гордея с изключителната работа на нашите млади хора."
Конкурсът на ЕС за млади учени беше създаден от Европейската комисия през 1989, за да насърчи сътрудничеството и обмена между младите учени и да им даде възможност да бъдат наставлявани от някои от най-изтъкнатите изследователи в Европа. Той също така има за цел да насърчи младите хора да се обучават в областта на науките, технологиите, инженерството и математиката, и да се стремят към кариера в областта на науката.
Тази година участваха 158 обещаващи млади учени на възраст между 14 и 20 години, идващи от 34 държави. Учениците представиха 114 различни проекта пред международно жури на известни учени, председателствано от д-р Attila Borics от Унгарската академия на науките.
Победителите получиха общо 93000 евро под формата на награди, разпределени между 18-те основни награди, както и други награди, като посещения на някои от най-иновативните организации и дружества в Европа. Те бяха обявени по време на церемония в Университета в Саламанка, Испания, след двудневен виртуален конкурс.
Сред многото теми на научните изследвания бяха квантовите изчислителни технологии, иновативните слънчеви клетки и статистическото проучване на половото стереотипизиране на 5—7 годишните.