вторник, 23 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3616 прочитания

    Ето кои са победителите от Националното състезание по компютърни мрежи

    В състезанието участват ученици от 8 до 12 клас
    13 април 2023, 14:07 a+ a- a

    сн: ТУЕС

    XVIII национално състезание по компютърни мрежи в България за ученици от 8 до 12 клас се проведе на 1 април 2023 във Факултета по математика и информатика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, а учениците от софийското ТУЕС заеха челните места, съобщиха от Регионалното управление на образованието в София-град.

    В състезанието се включиха 74 участници, като 42 от тях са ученици от 9., 10., 11., и 12. клас на ТУЕС. В първите 17 участника, класирани на втори етап на състезанието, 15 са ТУЕС-ари.

    Първото място спечели Иво Иванов от 12 клас, на второ място се класира Боян Жечев от 10 клас, а трето място зае Адриан Стоев от 12 клас.

    Националното състезание по компютърни мрежи се провежда в един кръг с два етапа и в една състезателна група за учениците от VIII до XII клас. В първия етап участниците полагат общ тест в областта на компютърните мрежи по конспект, а във втория най-добре представилите се решават конкретна практическа задача, свързана с определен казус – проектиране и конфигуриране на устройствата в примерна компютърна мрежа по зададени условия.

    При подготовката си учениците ползват учебни материали, безплатно предоставени и разработени в рамките на мрежова академия на партньорска организация.

    За всеки правилно решен проблем се присъждат точки, както и в зависимост от времето, което е използвано за решаването на казуса. Крайното класиране се извършва въз основа на сбора точки от двата кръга (с тегло по 50%).

    Сред темите в конспекта бяха такива като: Компютърни системи и основни компоненти на компютърните системи; Модеми; Компютърни програми (софтуер); Диагностика, откриване на проблеми, поддържане, тестване; Базови средства за тестване на работа в мрежа (ping, telnet, lookup, tracert, ipconfig и други); Средства на ИТ за пренос на данни; Мрежови операционни системи; Архитектура на OSI модела; Мрежови протоколи; Етернет технологии и стандарти; Видове достъп до интернет – dial-up, ISDN, LAN, DSL/ADSL, Wi-Fi; Маршрутизиране на информацията; Сигурност и защита на информацията; Методи и алгоритми за кодиране. Симетрични алгоритми – DES, 3DES; Асиметрични алгоритми; Електронен подпис; Виртуални частни мрежи и др.

    На дванадесетокласниците, чийто резултат от теста и практическия казус на състезанието, приравнен към шестобална система, е отличен от 5.50 до 6.00, тази оценка се признава за резултат от кандидат-студентски изпит по специалността във Факултета по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски“.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 5 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 6 часа
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 7 часа
    преди 8 часа
    FlixBus с нови маршрути от и до България за лятото
    Нови линии ще свързват София и Атина, Бургас и Истанбул, както и Румъния с българското Черноморие
    преди 10 часа
    Дава се възможност бебетата да бъдат ваксинирани срещу коклюш по-рано
    В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.
    преди 10 часа
    Сирма се подготвя за двойно листване на борси в САЩ и Европа и нови придобивания
    Групата ще обедини всички дъщерни дружества под единен бранд