събота, 14 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    9852 прочитания

    Това са победителите в конкурса „Най-добър младежки стартъп в България 2024“

    Близо 300 участници се включиха в конкурса като отбори или индивидуални състезатели
    03 юни 2024, 14:47 a+ a- a

    Финалът на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп в България 2024 г.” се проведе на 31 май в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Това е третото издание на състезанието, организирано от Фонд на фондовете и Стопанския факултет на СУ, в което се включиха близо 300 участници като отбори или индивидуални състезатели. Всички те получиха възможност да преминат през 10-седмична обучителна програма, в която да развият идеите си под менторството на експерти от 40 партниращи в конкурса организации от инвестиционната и стартъп екосистема у нас. Събитието откриха Красимир Якимов, зам.-министър на иновациите и растежа, доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ и Павел Лисев, изпълнителен директор на Фонд на фондовете.

    „Министерството е ангажирано да създаде условия за развитие на младите таланти, да осигури необходимата подкрепа и ресурс, за да може всеки един от вас да реализира своя потенциал“, обърна се Якимов към младите участници в конкурса. Той подчерта още, че ФнФ вече активно работи по структурирането и на дялов фонд за иновации в предприятията, в рамките на който 32 млн. евро ще бъде също за компании в ранен етап на развитие”.

    "Състезанието обединява тази година над 40 партньори и в него участваха над 300 младежи, което го превърна в най-значимата подобна инициатива в страната. Щастливи сме, че за трети път събираме заедно млади предприемачи, ментори от академичните среди и бизнеса, както и представители на финансиращи институции, за да подкрепим иновативни решения за редица обществени предизвикателства", каза деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев и пожела на младите участници някой ден да могат да подкрепят и други образователни инициативи. "Дано сред днешните млади предприемачи са и бъдещите последователи на нашите дарители Евлоги и Христо Георгиеви."

    “Изминаха 10 седмици, в които преминахте през интензивна обучителна и менторска програма, за да придобиете практически познания в сферата на предприемачеството. Да се състезавате с почти 160 екипа от цялата страна, на няколко етапа, докато достигнете успешно до финала прави всички вас победители”. С тези думи се обърна към студентите Павел Лисев и сподели с младежите в залата, че по Програма „Образование“ 2021-2027 се предвижда подкрепа за стартъпи на студенти и докторанти с цел фокусиран преход от висше образование към заетост. Той благодари на всички партньори в конкурса за обученията, които проведоха и подкрепата към участниците в състезанието.

    “Без вашата помощ конкурсът нямаше да бъде толкова успешен вече трета година. Специална благодарност изказвам и към Стопанския факултет към СУ за изключителното партньорство, което имаме в провеждането на конкурса”, допълни Павел Лисев.

    На първите 3 места в конкурса се класираха:

    Първо място: BuddyGuard - платформа, която свързва доверени гледачи на животни със стопани на домашни любимци. Платформата прави бърза връзка между страните, по ясен график и с навременни и сигурни плащания за услугата. Платформата получи и Наградата на публиката.

    Второ място: Truckspedia - платформа за автоматизиране и оптимизиране на логистичните процеси в Европа. Стартъпът използва AI алгоритми за свързване на свободни товари със свободни камиони.

    Трето място: ReGrounded - иновативен, устойчив материал, който се получава от комбинацията между отпадък от кафе, отпадъчен дървесен материал и други био продукти. Материалът е безопасен за контакт с храна, на био-основа, изключително здрав, издръжлив, усточив, биоразградим, компостиращ се и може да бъде рециклиран многократно без загуба на физическите си свойства.

    Наградата за "Най-добър ESG“ стартъп спечели екипът на GreenFilters, които са ученици в 11 клас в ЧЕГ „проф. Иван Апостолов“ в София. Проектът предвижда рециклиране на цигарените фасове, които са значителен източник на замърсяване, заради пластмасата в филтрите им до активен въглен за пречистване на вода, въздух и др.

    Фонд на фондовете награди победителят - BuddyGuard с лаптоп, а Софийския университет награди екипа на GreenFilters с книги.

    Тази година в журито участваха представители на Стопанския факултет на СУ, Innovation Capital, Vitosha Venture Partners, Morningside Hill, Silverline Capital, Planet 9 Ventures, ОББ, Сис Кредит, Българската фондова борса, София Тех Парк, Founder Institute, БТПП (Съвет по инвестиции и Съвет по иновации), Клийтех България, Beyond, Българска е-комерс асоциация, Клъстер “Мехатроника и автоматизация”, Фондация Because и Иван Йосифов – ментор в конкурса. Председател на журито беше доц. Тодор Ялъмов от Стопански факултет.

    Вдъхновение на младежите дадоха финалистите от предходните две издания на конкурса „Най-добър младежки стартъп”, които вече се развиват успешно с привлечени инвестиции и менторска подкрепа от партньорите на конкурса. Своят успех споделиха основателите на Vodoraslo, Twisted Technology, Mentor the Young, Foodobox, Млад изобретател и AGRON.

    Освен рекордния брой кандидатствали проекти, конкурсът тази година успя да привлече и два пъти повече подкрепящи организации. Над 40 партньора от предприемаческата екосистема и техните експерти бяха ментори в десетките уебинари, уъркшопове, обучения, гейминг, тестове и състезания, организирани спрямо индивидуалните нужди на участниците и етапа на реализация на техните проекти.

    Третото издание на “Най-добър младежки стартъп в България” отново даде платформа с национално покритие за развитие на предприемачески умения у младите хора и предостави сцената на студенти и млади хора до 29 години, като им предостави възможност да покажат своята визия за това кои нови технологии, ключови сектори и последни научни открия ще играят съществена роля в съвременния свят и биха привлекли вниманието на инвеститорите.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 18 часа
    Софтуерният сектор у нас: За 8 години сме пораснали 5 пъти, вече сме индустрия за близо 10 млрд. лв., до 2026 заетите ще достигнат 70 хил. души
    100% от компаниите в софтуерната индустрия планират или вече използват изкуствен интелект, сочи проучване на БАСКОМ
    преди 17 часа
    ИТ секторът у нас настоява за предвидим бюджет
    Липсата на дългосрочна стратегия и предвидимост застрашава конкурентоспособността на страната, предупреди високотехнологичният бизнес у нас
    преди 19 часа
    Xiaomi откри физически магазин в Пловдив
    Това е третият обект на компанията в България
    преди 20 часа
    Ето колко компании у нас ще дадат коледен бонус на служителите си
    Размерът на бонуса варира в широк диапазон в различните сектори
    преди 20 часа
    Лек ръст на сивата икономика в България
    Усилията за ограничаване на сивата икономика не трябва да отслабват, отбелязват от АИКБ