Визовият режим на САЩ за български граждани продължава да ограничава свободното движение на хора, отбеляза президентът
Снимка: Президентство
Споразумението за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство между Европейския съюз и САЩ се очаква да допринесе за годишен ръст на БВП от 0.4 до 0.5% до 2020 на европейската и американската икономика и би подобрило живота на 800 милиона души. Това подчерта президентът Росен Плевнелиев, който откри в София форума „Трансатлантическо икономическо сътрудничество за конкурентоспособност и растеж. Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции: перспективите на България”.
„Успехът на преговорите би увеличил американските инвестиции в България, значително ще нарасне стокообменът и търговията със стоки и услуги от двете страни на Атлантика. Ще бъдат създадени и много нови работни места”, посочи президентът.
Плевнелиев открои главните приоритети за България по отношение на трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство. Сред тях са премахването на митата и подобряването на достъпа до пазара на САЩ, най-вече за селскостопански стоки, за хранителни продукти и за продукцията на българските индустрии; премахване на нетарифните пречки пред търговията, сближаване на регулаторната рамка и на стандартите, а също така сближаването на правилата за произход на стоките и подобряване на достъпа до пазара на услуги и до обществените поръчки в САЩ. Страната ни ще работи и за прилагане на правилата на интелектуалната собственост и географските означения, допълни държавният глава.
Основен принцип за България при преговорите ще бъде постигането на облекчения за малкия и средния бизнес в България, които са гръбнакът на пазарната икономика и същевременно изпитват най-големите трудности при излизането на чужди пазари. Затова една от целите при преговорите по Споразумението ще бъде изграждането на сътрудничеството в подкрепа на малкия и средния бизнес, подобряването на достъпа до информация и намирането на подходящи партньори, както и постигането на съответствие с изискванията на пазара в САЩ.
Плевнелиев отново подчерта, че визовият режим на САЩ за български граждани продължава да ограничава свободното движение на хора. „Този проблем със сигурност изисква усилията и на двете страни и в никакъв случай не би могъл да наруши добрите ни връзки и стратегическото партньорство между България и САЩ”, отбеляза президентът.