петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1908 прочитания

    Fitch Ratings: България ще въведе еврото най-рано през 2023

    Вижте кои са основните плюсове и минуси от присъединяването към еврото според рейтинговата агенция
    22 август 2019, 17:28 a+ a- a

    Въвеждането на еврото в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) ще бъде положителна стъпка за тяхната суверенна кредитоспособност. Това отбелязва в нов доклад рейтинговата агенция Fitch Ratings.

    Достъпът до статута на резервната валута на еврозоната и вероятното намаляване на дела на дълга в публичния сектор, деноминиран в чуждестранна валута, биха имали пряко положително въздействие върху суверенния рейтинг на страните.

    България официално започна процеса по присъединяване към механизма ERM II през юли 2018 и очаква решение до края на 2019. Fitch смята, че най-ранното приемане на еврото за България може да стене през януари 2023 при условие, че успешно отговоряме на ERM II критериите, както и на по-широките критерии за конвергенция.

    Според Fitch основните ползи от членство в еврозоната включват: достъп до статут на резервна валута, който елиминира риска от самостоятелни действия при валутни кризи, подпомага чуждестранното търсене на вътрешни финансови активи и допринася за гъвкавост при фискалното и външно финансиране; намалявана не кредитният риск; достъп до надеждната рамка на Европейската централна банка за парична политика и средства за ликвидност за банките; по-ниски транзакционни разходи и увеличени търговски и капиталови потоци с останалата част от еврозоната; допълнителни възможности за външно финансиране за страни в криза.

    Основните минуси от присъединяването към еврото включват: загуба на гъвкавост на паричната и валутната политика; макро- и финансови рискове от прекомерния приток на капитал, включително потенциален скок на цените на кредитите; потенциал за силен дефлационен натиск в ситуации, когато има прекомерни излишъци по текущата сметкаq; потенциално задължение да се предоставя финансова подкрепа на други държави от еврозоната в случай на кризи.

    Във Fitch вярват, че най-големите бенефициенти при приемането на еврото са държави със слаби външни финанси, които биха се възползвали от статута на резервната валута; държави с високи нива на заеми в евро за частния и публичния сектор ("евроизация"); и държави с "привързани" валутни курсове (тъй като това, че ще загубят независимата си парична политика, би имало минимално въздействие).

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 14 часа
    Най-мащабната германска инвестиция в България: „Аурубис“ разширява производството си у нас
    Компанията откри инвестиция за 800 млн. лв. в медодобивния завод край Пирдоп и Златица
    преди 16 часа
    Shelly Group е първата компания на най-новия сегмент за двойно листване на БФБ
    Дружествата могат да търсят капитал едновременно и на двете борси в България и Германия
    преди 20 часа
    ЕК стартира Алианса за критично важните лекарства
    Целта е да се предотврати недостига на лекарства от критично значение
    преди 21 часа
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 22 часа
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам