четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3993 прочитания

    Бизнес климатът в България се е влошил през 2011 година

    Обемите на продажбите спадат, заетостта намалява, междуфирмената задлъжнялост се покачва
    20 декември 2011, 15:30 a+ a- a

    Икономическата обстановка и бизнес климатът в България са се влошили значително през 2011 година спрямо 2010 година. Това смятат 70% от бизнеса у нас, показват резултатите от проучване на Българска стопанска камара (БСК). Само 7% от анкетираните мениджъри смятат, че обстановката тази година е по-добра от миналогодишната, а според 22% няма значителна промяна.  

    „Данните са тревожни и показват, че  кризата у нас не е отминала, а точно обратното - задълбочила се е” , коментира председателят на БСК Сашо Дончев. Според икономистът от института за пазара икономика Петър Ганев възстановяването не само, че не е набрало скорост, а дори е започнало да се забавя и опасенията за нова рецесия са станали още по-реални.
     
    Проучването на камарата е направено сред 500 мениджъри на бизнеси в различни сектори и региони от страната. 59% от анкетираните са ръководители на микропредприятия, които работят в сферата на услугите. В проучването са участвали още компании от земеделието, добивната и преработващата промишленост, както и от търговията.
     
    Продажбите спадат
    Икономическата криза се е отразила най-съществено върху обема на продажбите на фирмите, показва проучването. 70% от запитаните посочват, че продажбите им са намалели, 17% декларират запазване на нивата от предходната година и едва в 13% от анкетираните споделят, че има нарастване на продажбите им.
    Годината беше добра за износа

    Георги Ангелов, икономист 

    През 2011 година експортният сектор достигна и надмина предкризисните нива на износ, т.е. възстановяването, което започна още в края на 2009 година, практически вече приключи. Не може да се каже същото обаче за секторите, насочени към вътрешния пазар, където възстановяването или не е започнало, или едва е започнало. Инвестициите, които бяха важен двигател на растежа преди кризата, спаднаха много и все още не са започнали устойчиво и силно възстановяване. Пазарът на труда беше натоварен с множество допълнителни тежести, които доведоха до загуба на работни места.
     
    Според изпълнителният директор на стопанската камара Божидар Данев единствено фирмите, които са експортно ориентирани, показват добри финансови и икономически резултати тази година. На същото мнение е икономистът Георги Ангелов. „През 2011 година експортният сектор достигна и надмина предкризисните нива на износ, т.е. възстановяването, което започна още в края на 2009 година, практически вече приключи”, казва той за Human Capital. Всички останали компании, които оперират предимно на вътрешния пазар, търпят загуби. Това се обяснява и със спада на вътрешното потребление през последните две години. „Общото крайно потребление се сви с 7.3% през 2009 г. и с 1.1% през 2010 г., но през 2011 г. вероятно ще отбележи символичен прираст от около един процент”, казва проф. Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания към БАН.
     
    Аналогични са резултатите от проучването на БСК и по отношение обемите на производство – в 66% от случаите те намаляват, 26% от запитаните са запазили производствените си обеми, а едва 8% от фирмите са увеличили производството си. 
     
    Намаляване на заетостта
    „Пазарът на труда остава големият проблем – заетостта продължава да се свива, а разходите за труд на работодателите не спират да растат покрай увеличени осигурителни прагове и увеличени осигуровки”, казва Петър Ганев. Над 56% от  фирмите  са предприели редукция на персонала си през 2011 година, 37% са предпочели да запазят нивото на заетост, а едва 6% са наели нови работници, сочи проучването на БСК.
    Виждаме нетна загуба на работни места

    Георги Стоев, икономист в Industry Watch

    Въпреки нетната загуба на работни места, има някои положителни развития в икономическата обстановка в България през настоящата година. Вносът на инвестиционни стоки започна да расте, банковият кредит към бизнеса продължи да се разширява, номиналният БВП нарасна чувствително. Бих посъветвал хората, които имат кредити или спестявания в евро да продължават да сравняват лихвите и условията между банките. Няма място за притеснения на системно ниво.
     
    Въпреки сериозното отражение на икономическата криза върху бизнес средата у нас, както и върху пазара на труда, голяма част от анкетираните работодатели споделят, че изпитват хроничен глад за квалифицирана работна ръка,  най-вече за тесни специалисти. 46% от анкетираните мениджъри твърдят, че не могат да намерят в България тесни специалисти инженери по електротехника, например. 24% от работодателите изпитват нужда от квалифициран изпълнителски персонал, а 22% - от ръководни кадри. Най-малко се търси административен персонал, едва 8% от работодателите споделят, че имат нужда от такъв. Въпреки това нашето образование бълва най-много  специалисти в областта на администрацията.  Според председателя на БСК Сашо Дончев увеличаването на безработицата сега се дължи на лошите инвестиции от преди няколко години. „Лошите инвестиции вече не работят, а когато спрат да работят, те закриват работни места. Това пък от своя страна води до увеличаване на мащабите на кризата”, казва той.  И добавя, че „ще излезем от кризата  само когато се създават условия за добри инвестиции”.
    Възстановяването се забави

    Петър Ганев, икономист в Института за пазарна икономика

    2011 г. бе противоречива. От една страна икономиката леко порасна, бюджетът се стабилизира и годината бе по-добра за бизнеса спрямо предходните две. От друга страна възстановяването не само че не набра скорост, а дори започна да се забавя и опасенията за нова рецесия станаха още по-реални. От гледна точка на бизнеса през 2011 г. така и не дойде добрата новина. Потреблението е все още предпазливо, а износът е по-скоро решение за определени сектори и фирми, но не и за цялата икономика. Кредитирането бе по-достъпно спрямо предходните две години, но напоследък отново има сигнали за по-предпазливо поведение от страна на банките. Пазарът на труда остава големият проблем – заетостта продължава да се свива, а разходите за труд на работодателите не спират да растат покрай увеличени осигурителни прагове и увеличени осигуровки, което прави откриването на нови работни места още по-трудно. Именно липсата на работа е в основата и на свитите доходи на българите.
     
    Но и в тази сфера 2011 година е била лоша, показват данните от проучването на стопанската камара. По отношение на инвестициите в нови мощности, продукти и човешки ресурси през настоящата година спрямо 2010-а 57% от анкетираните мениджъри отчитат спад, 32 на сто са запазили нивото си от предходната година, а едва 11 на сто декларират ръст на вложенията.
     
    Нивата на фирмена задлъжнялост се покачват
    Кризисните условия за правене на бизнес са се отразили сериозно и върху финансовата стабилност на фирмите. 36% от анкетираните твърдят, че имат проблем с изплащането на кредитите си, като само 27% от фирмите смятат, че успяват да обслужват безпроблемно заемите си. 37% от мениджърите казват, че нямат кредити. В същото време се задълбочава кризата с фирмената задлъжнялост. Проучването на БСК показва, че 83% от компаниите  имат несъбрани вземания от контрагенти, като 56% декларират, че през 2011 г. задълженията към тях са нараснали спрямо предходната година. 34% отчитат, че нивото на задълженията не се е променило.
    Инвестиционната активност продължи да се свива

    проф. Гарабед Минасян, икономист в Института по икономически изследвания на БАН

    Инвестиционната активност продължи да се свива. През 2011 г. ще се отбележи нов спад от повече от десетина процента. Общото крайно потребление се сви с 7.3% през 2009 г. и с 1.1% през 2010 г., но през 2011 г. вероятно ще отбележи символичен прираст от около един процент. Събираемостта на приходите в консолидираната държавна програма спада систематично (от 36.6% през 2009 г., на 34% през 2010 г. и на около 32-33% през 2011 г.) при неизменни (а дори и нарастващи) данъчни ставки. Подобна рекордно ниска събираемост на приходите България не познава през последните петнадесетина години. Нерегламентираната икономическа дейност (икономика в „сянка”) се поддържа на равнище от около една трета от БВП (най-високо в ЕС), корупцията нараства (най-висока в ЕС), предвидената от ЕС финансова подкрепа се усвоява на около една четвърт. Атрактивността на страната за чуждестранния инвеститор продължава да намалява. Резидентите изнасят активно финансови ресурси от страната във вид най-вече на портфейлни инвестиции и валутни депозити (примерно един милиард EUR за първите девет месеца на текущата година).
     
    Едва при 10% е налице намаление на дълговете. Дори и задлъжнялостта да не се покачва драстично, срокът за разплащане се увеличава. В 40% от случаите просрочията за повече от една година, а около 30% са за период от 1-3 месеца. 
     
    Причините за кризата у нас
    Според голяма част от мениджърите и икономистите основните причини за задълбочаващата се криза у нас през 2011 година са както малко ефективните мерки на правителството за излизането от нея, така и  растящата корупция, увеличаващата се престъпност, в това число и кражбите на бизнеси. „Трябва да бъдат развързани ръцете на малкия и среден бизнес. Той е подложен на огромен натиск”, казва председателят на БСК Сашо Дончев.
     


    Ръст или рецесия през 2012 година? Очаквайте мненията на водещи икономисти в Human Capital
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 9 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 10 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 10 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 12 часа
    преди 15 часа