събота, 20 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3641 прочитания

    БСК: Над 80% от фирмите в България имат просрочени вземания

    Според проучване на камарата и на „Мост финанс мениджмънт” около 30% от фирмите имат несъбрани вземания от държавата
    12 декември 2011, 16:58 a+ a- a

    Над 80% от фирмите в България имат просрочени несъбрани вземания. В 40% от случаите плащането на задълженията е забавено с повече от година. Това показва съвместно анкетно проучване на Българската стопанска камара (БСК) и „Мост финанс мениджмънт” АД. Изследването е проведено след около 500 фирми в цялата страна. В анкетата са участвали фирми, развиващи се в сферата на услугите, търговията, добиваната и преработващата промишленост, селското стопанство. Сред анкетираните има микро-, малки, средни и големи предприятия, казват авторите на проучването.
     
    Лошата практика се задълбочава
    Над 50% от анкетираните фирми твърдят, че отчитат ръст на лошите вземания от контрагентите си през 2011 година спрямо предходната година. Увеличава се също и срокът за изплащане на сумите, показват още резултатите от проучването. Най-сериозни затруднения със  събираемостта на вземанията си имат бизнесите в сферата на селското стопанство, добиваната и преработващата промишленост. 
    Зам.-председателят на БСК Камен Колев за дължимите суми на държавата към бизнеса
    В 71% от случаите задълженията са междуфирмени. Само 30% от фирмите, участвали в проучването, казват, че основната част от просрочените им вземания са от физически лица. Около 30% от компаниите казват, че държавата и общините им дължат пари.  В тези случаи става дума предимно за бизнеси в сферата на селското стопанство и промишлеността, на които държавата не се е разплатила за изпълнени договори за обществени поръчки. „По наши данни държавата дължи между 420 млн. лв. и 470 млн. лв. на бизнеса, като в това не се включва неразплатеното ДДС”, казва зам.-председателят на БСК Камен Колев.
     
    На ръба на фалита?
    „Тази година фалиралите фирми в България по официални данни са почти двойно повече от тези през миналата година. Около 400 са. През 2010 година фалиралите фирми бяха  двойно повече от тези през 2009 година”, каза Камен Колев. Данните от проучването показват, че за 27% от фирмите лошите вземания се равняват на между 10 хил. лв. и 50 хил. лв. За 23% от анкетираните фирми лошите вземания представляват близо  25% от общия им оборот.  
     
    Има ли изход?
    Една малка част от родните фирми имат действащи и ефективни политики за контрол на паричните потоци, показва още съвместното проучване на БСК и „Мост финанс мениджмънт”. Едва 7% от анкетираните твърдят, че имат обособено звено за управление на вземанията. По-малко от една трета от фирмите или около 28% имат развити и действащи вътрешни процедури за управление на вземанията.
     
    Нисък остава и делът на българския бизнес, който използва  външни партньори за минимизиране на лошите вземания – под 15%. Едва 10% от анкетираните компании  са запознати с факторинг сделките. 
     
    БСК старитра онлайн пазар за дългове
    Като един от възможните начини за решение на проблема БСК предлага създаването на клиринг къщи, които да изчистват несъбраните задължения. „ За целта обаче са нужни средства от бюджета, което няма как да се случи при сегашната икономическа ситуация”, каза Камен Колев. Според него друг удачен начин за справяне с проблема е създаването на онлайн пазар за търгуване на дългове. „Ние вече сме стартирали такъв пазар и опитът ни показва, че има интерес от страна на купувачи на дългове, но няма желаещи да продават”, коментира зам.-председателят на БСК. Идеята е на този пазар да се продават не само вземания, но и дългове срещу известна отстъпка от около 50 или 60%. Купувачът може да използва тези средства, за да ги вкара в оборота на собствената си фирми или да ги продаде в бъдеще на по-висока цена.
     
    Според изпълнителният директор на  „Мост финанс мениджмънт” Божидар Гергов най—удачният вариант за справяне  с проблема с лошите вземания в момента е внимателното проучване на потенциалните и настоящи клиенти, които желаят отложено плащане, както и пълно документално оформяне на сделките.
     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    JPMorgan: Не разчитайте на увеличаване на биткойна след разполовяването
    Банката прогнозира спад в стойността на най-голямата криптовалута в света
    преди 1 ден
    СЗО даде ново име на Covid и други респираторни вируси
    Международната агенция актуализира терминологията, която препоръчва за описание на респираторни инфекции
    преди 2 дни
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 2 дни
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 2 дни
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    18 април 2024, 08:29
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство