събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1297 прочитания

    Проучване: България все още изостава по ниво на дигитализацията в ЕС

    Вижте в кои направления се справяме добре и къде все още изоставаме значително:
    06 април 2021, 13:19 a+ a- a

    На фона на избори 2021, драматичния ръст на онлайн дейности, призивите за електронно гласуване и общественото негодувание най-вече от липсата му, резултатите от годишното изследване Digital Society Observer Bulgaria 2021 на независимата агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co., базирани на Европейската статистическа обсерватория, за състоянието на цифровизацията в страната в сравнение с ЕС27 недвусмислено показват реалности, които следва да се познават и да се съобразяват.

    Къде е България?
    Население.
    И в шестте основни категории, в които CBN следи развитието на дигиталните процеси в страната, има ръст на участниците. Въпреки това резултатите класират България между 20 и 27 място от 27 страни членки на ЕС, като в две категории се придвижваме по-напред за последните 5 години: достъп до интернет през компютри (20 място), през мобилни телефони (23 място) и използване на облачни услуги (26 място).
    27% или близо 1.9 милиона от българите са ползвали някаква услуга, свързана с електронно управление, което ни отрежда 26 място в ЕС.

    Бизнес.
    В 12 от 13 основни категории относно дигитализацията отбелязваме ръст спрямо 2019. Въпреки това резултатите, сравнени със страните от ЕС27, продължават да са силно изоставащи. В 4 от основните категории заемаме последното 27 място. В 7 категории се придвижваме напред, като най-високо място (20-то) България заема по отношения на предприятия (10+ служители), използващи анализи на данни и достъп до интернет (22 място).

    Като цяло пандемичната 2020 донесе ръст и в България с много нови участници в редица дигитални процеси както при частните лица, така и при бизнеса. Огромен скок се забелязва при мобилния достъп до интернет в страната, електронната търговия, използване на облачни услуги, както и все пак ръст в участниците, използващи електронни услуги от публичните власти, отбелязват от CBN.

    При бизнеса CBN наблюдава огромен ръст и във фиксирания и в мобилния интернет, в работещите (и в МСП и в едрия бизнес), които използват компютър с достъп до интернет, както и в обема на електронните продажби.

    В заключение от CBN посочват, че страната ни се движи в правилната посока, но с много по-бавни от възможното и необходимото до момента темпове, които оставяат огромни групи от население и бизнес далече от дигиталния свят. Все още липсва ясна технологична политика, видими ИКТ бюджети в публичния сектор, както и организационни ресурси и кадри.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 10 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 10 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 11 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 13 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години