неделя, 08 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2885 прочитания

    5-те най-големи европейски икономики готови да въведат глобалния минимален корпоративен данък от 2023 г.

    Франция, Германия, Италия, Испания и Нидерландия ще предприемат „всички възможни законови средства“
    12 септември 2022, 09:23 a+ a- a

    Снимка: ЕК

    Правителствата на петте най-големи икономики в Европейския съюз заявиха, че ще въведат глобален минимален корпоративен данък през следващата година чрез „всички възможни законови средства“, ако Унгария не отмени съпротивата си на ниво ЕС.

    Унгария блокира приемането от ЕС на минимален корпоративен данък от 15% в последния момент през юни, предотвратявайки сделка, която би превърнала глобалната реформа в закон в целия блок.

    „Ако не бъде постигнато единодушие през следващите седмици, нашите правителства са напълно решени да изпълнят ангажимента си“, казаха в съвместно изявление финансовите министри на Франция, Германия, Италия, Испания и Нидерландия. „Готови сме да приложим глобалното минимално ефективно данъчно облагане през 2023 г. и с всички възможни законови средства“, добавиха те в изявлението, публикувано по време на среща с колеги от ЕС в Прага.

    Те не уточняват каква форма може да приеме това, но френски официални представители повдигнаха възможността да се прибегне до правна процедура на ЕС, известна като засилено сътрудничество, която изисква най-малко 10 държави-членки. Те могат също да приемат законодателството индивидуално на национално ниво.

    „Данъчната справедливост е приоритет за Европейския съюз“, каза френският финансов министър Бруно Льо Мер, добавяйки, че реформата ще бъде приложена през следващата година „или на европейско ниво, или на национално ниво“.

    Унгария твърди, че одобрението на плана може да навреди на европейската икономика, но някои европейски представители предполагат, че Будапеща използва своята позиция като разменна монета, за да получи достъп до блокирани милиарди евро фондове за възстановяване от ЕС, пише „Ройтерс“.

    Минималният данък е вторият от двустълбовата сделка, постигната миналата година между близо 140 държави за пренаписване на правилата за трансгранично данъчно облагане, за да се отчете по-добре как големите интернет компании могат регистрират печалби в страни с ниски данъци.

    Министрите също така казаха, че са „напълно ангажирани“ да завършат работата по първия стълб, за по-добро преразпределение на данъчните права между правителствата, с цел подписване на многостранна конвенция до средата на 2023 г.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    05 септември 2024, 15:37
    ОББ: Средната работна заплата у нас отново расте много по-бързо от инфлацията
    Очакваме общото забавяне на инфлацията да продължи, прогнозират от банката
    05 септември 2024, 12:16
    05 септември 2024, 10:14
    Приложението еЗдраве ще изпраща известия за предстоящ преглед
    В рамките на 3 дни достъп до своите здравни досиета са реализирали над 4300 души
    05 септември 2024, 09:14
    05 септември 2024, 09:04
    Тошиба ще ремонтира ПАВЕЦ „Чаира“
    "Хитачи" с интерес да строи трансформатори и малки модулни реактори у нас