петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    770 прочитания

    Сливанията и придобиванията в световен мащаб със спад

    Тенденцията за понижаване продължава трети пореден месец
    03 октомври 2022, 15:21 a+ a- a

    Снимка: iStock

    Глобалните сливания и придобивания се свиха за трето поредно тримесечие, тъй като нарастващите лихвени проценти принудиха кредиторите да се оттеглят от финансирането на големи сделки, а растящият долар не успя да насърчи американските компании да придобият чуждестранни цели на фона на продължаващото геополитическо напрежение, пише „Ройтерс“.

    Рязък спад в големите изкупувания от частен капитал допринесе за забавянето на глобалните сделки, като активността през третото тримесечие спадна с 54% до $716,62 млрд. от $1,56 трилиона през същия период на миналата година, според данни на Dealogic.

    Създателите на сделки се сблъскват със съпротива, когато предлагат сделки на своите клиенти, а годишните обеми досега са загубили 33%, с обявени сделки за $2,97 трлн. тази година.

    „Подкрепата на финансовия пазар с ливъридж, заедно с удължената времева линия на регулаторни прегледи за много трансакции оказаха влияние върху сключването на сделки“, каза Кари Кохман, глобален съръководител на M&A в Citigroup Inc пред „Ройтерс“.

    Обемите на сливанията и придобиванията в САЩ се сринаха с близо 63% през третото тримесечие до $255,89 млрд., тъй като нарастващата цена на дълга принуди компаниите да отложат стремежа си към трансформиращи изкупувания.

    Измъчвана от спираловидната инфлация, дейността по сливания и придобивания в Европа претърпя свиване с 42% през третото тримесечие, докато Азиатско-Тихоокеанският регион отбеляза спад от 52%, според Dealogic.

    „На днешните пазари повечето банки не се чувстват комфортно да подпишат финансов пакет от 3 до 4 милиарда евро за сделка с частен капитал в Европа“, каза Гилермо Байгуал, съръководител на отдела за сливания и придобивания за EMEA в JPMorgan. „Сключването на сделки отнема много повече време. Фокусът е изцяло върху висококачествени активи, особено в устойчиви индустрии като инфраструктура“, каза той.

    Тъй като средата за сключване на сделки се влоши тази година, редица корпоративни купувачи избраха да се оттеглят от по-ранни споразумения, докато други отложиха изцяло големи изкупувания.

    Все пак през тримесечието бяха подписани някои големи сделки. Забележителните трансакции включват придобиването на Adobe Inc за $20 млрд. на софтуерната компания за дизайн Figma и частната сделка на Oak Street за $14 млрд. за тръста за инвестиции в недвижими имоти Store Capital Corp.

    Във Великобритания, където на 26 септември паундът падна до най-ниското си ниво спрямо долара, предложеното от Schneider Electric поглъщане за 9,5 млрд, паунда на британската софтуерна фирма Aveva беше рядък опит за обновяване дейността на най-големия европейски пазар за сливания и придобивания.

    Въпреки че оценките се понижават, американските купувачи засега заемат предпазлива позиция при сключването на сделки в чужбина и правенето на валутни залози на фона на опасенията относно войната в Украйна и енергийната криза в Европа. Корпоративното доверие в това, че пазарите подкрепят сключването на сделки, широко разглеждано като водещ индикатор за дейността по сливания и придобивания, спадна рязко, тъй като се очертава дълготрайна рецесия.

    В бъдеще търговците очакват повече местни сделки, предимно финансирани от акции, за да помогнат на компаниите да устоят на бурята.

    И все пак сделките трябва да преминат през по-дълъг период преди да бъдат одобрени поради засиления антитръстов контрол, особено в сектори като Big Tech.

    Дългите регулаторни прегледи са принудили купувачите да предложат така наречените обратни такси за разваляне на сделката, които ще трябва да платят, ако не са в състояние да осъществят придобиването.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 3 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 3 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 3 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 4 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 6 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години