събота, 15 февруари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6724 прочитания

    Производствената активност в еврозоната се свива отново през февруари

    Това е 20-ят пореден месец на свиване
    01 март 2024, 15:05 a+ a- a

    Снимка: ЕК

    Производствената активност в еврозоната продължава да се свива миналия месец на фона на слабото търсене, въпреки че фирмите бяха оптимистично настроени за предстоящата година, припомня „Ройтерс“.

    Окончателният PMI* на HCOB в еврозоната, изготвен от S&P Global, се понижава до 46,5 през февруари от 46,6 през януари, надминавайки предварителната оценка от 46,1, но под границата от 50, разделяща растежа на активността от свиването за 20-и пореден месец.

    Индексът, измерващ продукцията, който се вписва в съставния PMI, който трябва да бъде публикуван във вторник (5 март) и се разглежда като добър показател за икономическото здраве, се задържа на ниво от 46,6 през януари, над първоначалната оценка от 46,2.

    Фабриките в еврозоната намаляват персонала за девети пореден месец и, както се случва от почти две години, натрупаните поръчки намаляват, докато фабриките се опитват да останат активни. Индексът на новите поръчки е под 50 за 22-ри пореден месец.

    Все пак, в окуражаващ знак, индексът на бъдещата продукция, измерител на оптимизма, се задържа стабилно на 57,1 за януари, което е най-високото ниво от миналия април.

    *Purchasing Managers' Index (PMI) е индекс, който отчита икономическата активност, на базата на броя мениджъри, според които активността през изминалия месец се е увеличила. Когато стойността му надвишава 50, това индикира ръст.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    Тръмп планира нови мита
    Възможно е най-големият ефект от тях да понесат Япония, Индия и ЕС
    преди 1 ден
    Тази страна е най-големият производител на бижута в ЕС
    ЕС е произвел бижута за над 4,3 милиона евро през 2023
    преди 1 ден
    „България Еър“ добавя линията Варна – Париж към полетната си програма за лято 2025
    От април стартират и полети Варна – Франкфурт, а от юни Варна – Прага
    преди 1 ден
    ЕС: Реципрочните мита на Тръмп са стъпка в грешна посока
    Брюксел се закани да реагира незабавно на неоправданите мита на САЩ
    преди 1 ден
    Инфлацията през януари е 2%
    По данни на НСИ натрупаната инфлация за последните 3 години е 25,6%
    преди 1 ден
    Софиянци плащат данъци на коли и имоти с 5% отстъпка до 30 април
    Ставките на местните данъци за 2025 не са променени, отбелязват от Столична община
    преди 1 ден
    Електрохолд Трейд стартира високотехнологична платформа за управление на енергийни активи
    Тя предлага обща мощност за регулиране в диапазон от 190 мегавата