Според нов доклад първенец в това отношение е Южна Корея, следвана от Сингапур, Китай e на трето място
Снимка: Economy.bg
Китай изпревари Германия в използването на роботи в индустрията, показва годишен доклад, публикуван от Международната федерация по роботика (МФР), подчертавайки предизвикателствата, пред които е изправена най-голямата икономика в Европа от страна на Пекин, отбелязва „Ройтерс“.
По отношение на плътността на роботите, важен показател за международни сравнения на автоматизацията на производствената индустрия, Южна Корея е световен лидер с 1012 робота на 10 000 служители, което е с 5% повече спрямо 2018 г., каза МФР.
Сингапур е следващ, следван от Китай с 470 робота на 10 000 работници - повече от двойно повече от гъстотата, която има през 2019 г. Това се сравнява с 429 на 10 000 служители в Германия, която има годишен темп на растеж от 5% от 2018 г. насам.
„Китай инвестира сериозно в технологии за автоматизация и се нарежда на трето място по плътност на роботите през 2023 г. след Южна Корея и Сингапур, пред Германия и Япония“, каза президентът на МФР Такаюки Ито.
В миналото Германия е разчитала в голяма степен на своята индустриална база и износ за растеж, но е изправена пред все по-силна конкуренция от страни като Китай. Тя очаква икономическо свиване за втора поредна година през 2024 г., което я прави най-лошо представящата се сред богатите демокрации от Г-7, коментира още „Ройтерс“.