вторник, 21 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    544 прочитания

    Бизнесът с изнесени услуги у нас: Темпът на растеж се забавя

    Браншът осигурява заетост на 104 404 души, което е ръст само от 1% на годишна база, сочат данните от Годишния доклад на индустрията
    12 декември 2024, 15:27 a+ a- a

    България затвърждава позицията си като лидер в индустрията на знанието в Югоизточна Европа, показва Годишният доклад на AIBEST за 2024 г. Секторът отбелязва 10,8% ръст в приходите за 2023 г. Въпреки че темпът на растеж се забавя в сравнение с предходната година, когато е бил 16,9%, индустрията остава устойчива и се утвърждава като един от основните икономически двигатели на България. Браншът осигурява заетост на 104 404 души, което е увеличение от 1% спрямо предходния период, когато ръстът е бил 18%.

    В този контекст докладът акцентира върху необходимостта от предвидима данъчна политика, подобряване на административната среда и създаване на стимули за научноизследователска и развойна дейност (R&D). Гъвкавата регулаторна рамка е от съществено значение за насърчаване на иновациите и внедряване на нови технологии, което ще намали административната тежест и несигурността за бизнеса.

    Според данни, включени в доклада, страната ни е класирана като 25-а най-конкурентоспособна локация в света за изнесени услуги, запазвайки лидерската си позиция в Югоизточна Европа. Въпреки това сме сред държавите с умерен фокус върху развитието на дигитални умения и иновации, което ограничава потенциала ни за дългосрочно развитие.

    Българиия се откроява със своята езикова подготовка, като заема трето място в Югоизточна Европа и 16-о в света по владеене на английски език според English Proficiency Index 2023. Немският е вторият най-изучаван чужд език в българските гимназии, следван от френски и руски език. Това конкурентно предимство укрепва позициите ни като атрактивна дестинация за международни компании.

    Образованието обаче остава значително предизвикателство за сектора. Само 5,5% от учениците специализират в STEM дисциплини, а 54% от тях са функционално неграмотни по математика според международните оценки PISA. Недостатъчните инвестиции в образователната система – едва 3,9% от БВП – задълбочават регионалните неравенства и ограничават икономическите перспективи.

    „България има уникалния потенциал да се утвърди като иновационен хъб в Югоизточна Европа, но това изисква значителни инвестиции в образованието, ясна регулаторна рамка и дългосрочна стратегия. Ако не предприемем бързи действия, рискуваме да изостанем в глобалната надпревара за таланти и иновации“, подчерта Илия Кръстев, председател на AIBEST и член на УС на БРАИТ.

    Секторът на високите технологии остава един от ключовите двигатели на икономиката, но за да се запази този статус, са необходими съвместни усилия между бизнеса, държавата и образователния сектор. Инвестициите в иновации, подобряване на регулаторната рамка и развитие на човешкия капитал ще бъдат решаващи за бъдещия успех на индустрията, се посочва още в Годишния доклад на AIBEST.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    преди 3 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 6 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 22 часа
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа
    преди 1 ден
    Eleven Ventures с инвестиция от 650 хил. евро в чешки стартъп
    Мисията на OUTFINDO е да промени начина, по който пазаруваме онлайн
    преди 1 ден
    Китай отчете 5% икономически ръст за 2024 г.
    Страната изпълни прогнозата, която си беше поставила