вторник, 21 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2496 прочитания

    Какви са тенденциите при възнагражденията в България през 2024?

    Вижте какво показват наблюденията на консултанти по подбор на персонал за различните индустрии и сегменти от пазара
    16 декември 2024, 15:43 a+ a- a

    Колаж: Economy.bg

    Имаше ли ръст на възнагражденията през 2024, в кои сектори и за кой тип позиции? С този въпрос се обърнахме към водещи консултанти по подбор на персонал, които имат поглед върху различни индустрии и сегменти от пазара. Вижте какви тенденции при възнагражденията през 2024 очертаха пред Economy.bg. 

    Снежана Райкинска – Съосновател на Bulwork. Снимка: Личен архив

    Снежана Райкинска – Съосновател на Bulwork

    Пазарът на възнаграждения в ИТ сектора тръгна към отрезвяване през 2024  

    Както прогнозирахме в края на 2023 година, пазарът на възнаграждения в ИТ сектора тръгна към отрезвяване през 2024 година, провокиран донякъде от високите очаквания за навлизане в тази сфера на изкуствения интелект, както и поради търговските войни между САЩ и Китай и рестрикциите, наложени от ЕС на Русия, което беше удар за част от бизнеса в ЕС.

    Имаше лек спад на възнагражденията, за съжаление, съпътстван от значителни съкращения в ИТ сектора в България, както и липсата на интерес от страна на работодателите към служители с до 2 години професионален опит в сектора или без опит.

    Николай Тръмбев, Директор „Подбор“ в Adecco България. Снимка: Личен архив

    Николай Тръмбев - Директор „Подбор“ в Adecco България

    Във втората половина на годината темповете на растеж се забавиха в резултат на глобалната икономическа несигурност и по-консервативни бюджети на компаниите

    През 2024 година динамиката на възнагражденията на българския пазар на труда претърпя значителни промени. От една страна, в първата половина на годината се наблюдаваше увеличение на заплатите, породено от високата инфлация в края на 2023 и началото на 2024 година. Първите месеци бяха период на активно търсене на кадри, което допълнително тласна нагоре възнагражденията в сектори като търговия на дребно, сферата на услуги, както и в компании, които прехвърлят тук процеси от други държави, т.нар. Центрове за споделени услуги (Shared Service Center).

    Най-високо увеличение на възнагражденията се наблюдава при позиции като производствени служители, консултант продавачи, служители в търговските вериги, складови работници, обусловено от традиционния недостиг на кадри в тези сфери. Във втората половина на годината темповете на растеж се забавиха. Видимо е затишие на пазара, свързано с глобалната икономическа несигурност и по-консервативни бюджети на компаниите. Тези тенденции подчертават адаптацията на работодателите към новите реалности и ги правят по-внимателни при управление на разходите за персонал.

    Прави впечатление, че очакванията за стартово възнаграждение на служителите, които започват работа за първи път в София или имат 1 – 2 години опит, се е повишило значително спрямо предходни години предимно поради повишените разходи за живот в столицата. Това затруднява работодателите в две посоки – както да отговорят на очакванията на кандидатите, така и да предложат актуални възнаграждения на настоящите си служители.

     

    Радослава Димитрова – Съосновател на HR агенцията HRLabs. Снимка: Личен архив

    Радослава Димитрова – Съосновател на HR агенцията HRLabs

    Забелязва се спад в темповете на растеж на предлаганите възнаграждения в IT сектора

    Възнагражденията в България през 2024 година показват умерен ръст, като голямо влияние оказват секторът, нивото на квалификация на хората и специфичните индустриални нужди. Според официалното проучване на Mercer Marsh Benefits, процентното изражение е средно 7% увеличение спрямо 2023. 

    HRLabs има основна експертиза в технологичния (IT) сектор, както и в подбора на висококвалифицирани специалисти с опит в счетоводство, финанси, право, маркетинг, HR, управление на проекти, високи управленски позиции. 

    Забелязва се спад в темповете на растеж на предлаганите възнаграждения в технологичния (IT) сектор. Докато до началото на 2023 година за привличане на нови таланти компаниите се състезаваха осезаемо в това направление, то през 2024 ситуацията е различна. Вследствие на икономически и бизнес промени, сливания и придобивания предлаганите заплати на нови служители през текущата година понякога бяха по-ниски в сравнение с тези през 2022 – 2023. Вътрешно за компаниите увеличенията останаха близки до обичайните. До голяма степен това се дължи на особено големия брой софтуерни инженери и други специалисти, които активно търсят работа тази година поради съкращения, несигурност на текущото работно място, неудовлетвореност и други.

    По-голям ръст във възнагражденията се наблюдава при специалисти с финансов, счетоводен опит и други. Освен директно увеличение на заплатите, работодателите все по-често предлагат подобрени социални пакети като допълнителни бонуси, програми за развитие и хибриден модел на работа. Заплатите в София и големите градове нарастват с по-бързи темпове спрямо тези в по-малките населени места.

     

    Дарина Пенева – Управляващ Директор на Стантън Чейс София. Снимка: Личен архив

    Дарина Пенева – Управляващ Директор на Стантън Чейс София

    През 2024 се наблюдава охлаждане на ръстовете на заплатите в частния сектор

    След две поредни години на сериозни увеличения на възнагражденията (2022 и 2023) през настоящата година се наблюдава охлаждане на ръстовете на заплатите в частния сектор. Практически в сегмента среден и висш мениджмънт не се наблюдават сериозни изменения, а за експертните нива може да се говори за 5-10 % средно в различните сектори. Темата за намиране на правилния баланс при придобивките и допълнителните стимули остава актуална – все повече компании се опитват да подходят индивидуално към служителите, за да посрещнат техните различни очаквания и нужди.

    Прави впечатление, че професионалистите, които търсят промяна, все повече се интересуват, не само от чистите суми, които ще получават при един бъдещ работодател, но и от възможността за обучения, ротация в различни отдели, ниво на ползване и предлагани обучения в частта AI, дигитални знания и умения, придобиването на универсални компетенции, които могат да бъдат конвертируеми в различно роли и сектори.

    Все повече, компании и кандидати търсят варианти за съвместна работа на проектен принцип. За свършване на конкретна работа в дефинирана времева рамка. В тези случай и възнагражденията са по-високи, но са пряко обвързани с конкретен резултат и постигнати метрики.

     

    Артак Арутюнян – Основател и Управител на B.A.B Consult. Снимка: Личен архив

    Артак Арутюнян – Основател и Управител на B.A.B Consult

    Аутсорсинг индустрията отбелязва стабилен ръст, неквалифицираният труд също е във възход

    През 2024 г. пазарът на труда в България показва интересни тенденции, свързани с развитието на различни сектори. Заплатите като цяло бележат умерен ръст, но този растеж не е равномерно разпределен и зависи от спецификата на индустрията.

    ИТ секторът, който традиционно бе двигател на високите доходи, отбелязва спад или стагнация. Глобалните икономически условия водят до намаление на проектите, което кара компаниите да оптимизират екипите си и да ограничават разходите. Средно и ниско ниво специалисти в този сектор усещат най-силно забавянето.

    За разлика от това, аутсорсинг индустрията (BPO) отбелязва стабилен ръст. Международните компании продължават да инвестират в България, привлечени от комбинацията от квалифицирана работна ръка и конкурентни разходи. Позициите, свързани с обработка на данни и обслужване на клиенти, стават все по-търсени, което вдига заплатите.

    Неквалифицираният труд също е във възход. Логистиката, строителството и услугите усещат голямо търсене на работници, което е довело до увеличение на заплатите дори за най-нискоквалифицираните позиции. Често се наемат работници от чужбина, за да се запълнят свободните места, което създава допълнителна динамика.

    Ели Стойнева – Съосновател на Top Skills Recruitment и Управляващ партньор на Taplow Bulgaria. Снимка: Личен архив

    Ели Стойнева – Съосновател на Top Skills Recruitment и Управляващ партньор на Taplow Bulgaria

    Средното увеличение на възнагражденията е между 7% и 10%

    През 2024 г. се наблюдават няколко основни тенденции при възнагражденията в България, като секторът на информационните технологии продължава да демонстрира силен ръст на заплатите и се утвърждава като най-добре платеният в страната. 

    Средното увеличение на възнагражденията е между 7% и 10%, като ръстът изпреварва инфлацията, която се очаква да бъде около 4% за годината. Друг сектор, в който наблюдаваме бързо растящи заплати е фармацията, докато в производството и изнесените услуги увеличенията не са толкова високи.

    Заплатите в София продължават да бъдат по-високи от тези в останалата част на страната. Например експерти на ръководни позиции в София получават със 7,8% повече, специалистите с 9%, а служителите на оперативно ниво – с 11% повече от средните за страната.

    Голяма част от компаниите предлагат бонуси или други допълнителни придобивки като ваучери за храна, спорт, транспорт, здравни застраховки и възможности за работа от разстояние. Последното се очертава да се запази като тенденция най-вече в ИТ сектора. Също така наблюдаваме увеличение в броя на фирмите, предлагащи допълнителни дни отпуск.

     

    Милка Гълъбова, Head of Research & Consultancy в HRS Bulgaria. Снимка: Личен архив

    Милка Гълъбова - Head of Research & Consultancy в HRS Bulgaria

    Тази година сме свидетели на стагнация или даже слабо понижение на очакванията на кандидатите в част от ИТ сектора

    През 2024 г. се наблюдават значителни различия в темповете на увеличение на възнагражденията в различните сектори и за различните позиции. Все още има компании, които не са отговорили съответстващо на високите нива на инфлацията от предходните години и догонват конкуренцията с увеличения на възнагражденията над 10%, като за някои позиции повишението достига 20%. Разбира се, има и компании, при които нарастването на заплатите е по-умерено – между 4% и 7%. Тази година сме свидетели на стагнация или даже слабо понижение на очакванията на кандидатите в част от ИТ сектора. 

    Съществено е да се отбележи, че различията в нивата на възнагражденията се определят от редица фактори като: големина на компанията, пазари, на които оперира, специфики на икономическата дейност, години релевантен опит и квалификации на служителите. Това са част от факторите, които се разглеждат при проучване на заплатите, един инструмент, който се явява от съществена помощ за компаниите, особено в сезона на годишните оценки.

    От друга страна, социалните придобивки са неразделна част от компенсационния пакет, а в някои случаи така наречените нефинансови социални придобивки играят все по-важна роля при привличането и задържането на таланти. Тук говорим за възможността за хибриден или дистанционен модел на работа и за гъвкаво работно време, които носят баланс между професионален и личен живот. Това е един от начините за приобщаване на лица извън работната сила (в частност млади родители), които при други условия няма как да се включат на пазара на труда. 

    В този контекст не трябва да пропускаме значителното нарастване в стойността на допълнителните социални придобивки, по-конкретно ваучерите за храна, които особено в сектора на производството нараснаха до максималната стойност от 200 лв./месец.

     

    Михаела Велева- Senior Talent Acquisition Advisor в Astrea Recruitment. Снимка: Личен архив

    Михаела Велева - Senior Talent Acquisition Advisor в Astrea Recruitment

    София остана с най-високите заплати, като средната брутна заплата в столицата надхвърли 3129 лв.

    2024 година донесе редица промени в политиките за възнаграждения в България, отразяващи икономическите и социални предизвикателства на страната.

    През 2024 г. минималната работна заплата се увеличи до 933 лв., като тази промяна имаше за цел да подкрепи домакинствата, засегнати от инфлацията. За много компании, особено в сектори като производство, строителство и туризъм, това доведе до нужда от преструктуриране на разходите. Промяната също така оказа влияние върху работодателите в сивата икономика, които бяха подложени на по-строг контрол от страна на институциите.

    София остана с най-високите заплати, като средната брутна заплата в столицата надхвърли 3129 лв. В същото време, градове като Пловдив, Варна и Бургас отбелязаха умерен растеж, движен от експанзията на логистични центрове, индустриални паркове и аутсорсинг компании. Въпреки това, в Северозападна България и по-малките населени места разликите продължиха да бъдат значителни.

    Годината показа засилено търсене на кадри в инженерството, медицината и образованието. Заплатите в тези сектори нараснаха, но все още изостават спрямо европейските стандарти.  

    Държавният сектор отбеляза по-умерен ръст на заплатите, като средният процент на увеличение беше около 8-10%. Основен акцент беше поставен върху възнагражденията на учителите, медицинските работници и служителите в социалната сфера, които продължават да бъдат сред най-недостатъчно финансираните в сравнение с останалите сектори.

    Тенденцията за работа от разстояние продължи да се развива, като все повече компании предлагат хибридни работни модели. Това доведе до увеличаване на инвестициите в домашни офиси и повишена гъвкавост за служителите. Някои компании започнаха да предлагат стимули като субсидиране на разходите за интернет и електричество за тези, които работят дистанционно.

    Служителите станаха по-взискателни към работодателите по отношение на работното време, стреса и възможностите за почивка. В резултат, много компании започнаха да предлагат по-гъвкави графици, допълнителни дни отпуска и ментални програми за подкрепа.

     

    Мария Динева, Head of Assert International Bulgaria. Снимка: Личен архив

    Мария Динева - Head of Assert International Bulgaria 

    Диапазонът на средния общ очакван процент на увеличение във възнагражденията бе между 9 и 11 процента

    Последните няколко години с екипа проследяваме тенденциите в промените на възнагражденията при различните бизнес сектори, необходимост, породена от постоянната динамика на пазара на труда. В началото на 2024 г. планираните промени, които очаквахме, показваха стабилност в бизнес плановете на компаниите. Диапазонът на средния общ очакван процент на увеличение във възнагражденията бе между 9 и 11 процента. Спрямо данни от предходните години – 2023 и 2022 – можем да кажем, че тези стойности станаха стандарт, за разлика от по-далечни години, когато увеличенията бяха до пет процента. 

    През втората половина на годината проекциите за увеличения се затвърдиха и вървяха ръка за ръка с предизвикателства пред бизнеса в налагане на употребата на новите технологии като изкуствен интелект и развитие в процесите по киберсигурност, които съвместно ускориха светкавично промените и наложиха бърза адаптация. Тези тенденции повлияха и на работната сила освен на възнагражденията, особено в секторите Информационни технологии, Аутсорсинг на бизнес процеси и Центрове за споделени услуги (ВРО и SSC). При тези сектори от 2023 г. наблюдаваме замразяване на проекти и освобождаване на работещи, подготвяйки пътя за изграждането и налагането на новите професии и интеграцията им на пазара на труда. 

    В тази връзка през 2024 г. заключението е, че тенденциите в промените на възнагражденията са точно толкова динамични и свързани с бизнес сектора на всяка компания, колкото и с икономиката, демографската криза и инфлацията в страната.

     
    Надежда Генова - Talent acquisition specialist, office people Bulgaria. Снимка: Личен архив

    Надежда Генова - Talent acquisition specialist, office people Bulgaria 

    В сравнение с 2023 г. заплатите се повишиха с 15% 

    2024 година беше изключително динамична за пазара на труда, като възнагражденията останаха ключов фактор за привличане и задържане на кадри. В сравнение с 2023 г. заплатите се повишиха с 15%, като най-чувствително увеличение забелязваме отново в IT, финансовия сектор и центровете за изнесени услуги.

    Не прави изключение и производственият сектор, където липсата на нискоквалифицирана работна ръка доведе до по-високи нива в заплащането.

    Друга любопитна тенденция е растежът на заплатите в обществения сектор, който изпревари по този показател частния сектор от второто тримесечие на 2024 г.

     

     

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 39 минути
    myPOS разширява екипа си със 130 нови служители в България
    Финтех платформата придобива френска компания за касов софруер
    преди 5 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 20 часа
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа
    преди 1 ден
    Eleven Ventures с инвестиция от 650 хил. евро в чешки стартъп
    Мисията на OUTFINDO е да промени начина, по който пазаруваме онлайн
    преди 1 ден
    Китай отчете 5% икономически ръст за 2024 г.
    Страната изпълни прогнозата, която си беше поставила
    17 януари 2025, 16:21
    Ето колко фирми фалираха у нас за година
    Вижте и в кой сектор са най-много те