Снимка: iStock
Президентът Байдън обяви постоянно спиране на нови сондажи за нефт и газ в повече от 625 милиона акра крайбрежни води на САЩ, като каза, че предприема този ход, защото сондажите представляват ненужни рискове за околната среда, общественото здраве и икономиките на крайбрежните общности.
Забраната е част от усилията за укрепване на екологичното наследство на Байдън по начини, които според някои експерти не могат да бъдат бързо отменени от новоизбрания президент Доналд Дж. Тръмп, който има сериозна подкрепа от нефтената и газовата индустрия и обеща да разшири сондажите, коментира The New York Times.
Според Байдън да се блокират офшорните сондажи на около 20% от близо 3,2 милиарда акра морско дъно, контролирано от САЩ, е климатичен императив. Той разчита на неясна разпоредба на закон от 1953 г., Закона за земите на външния континентален шелф, който според него му дава правомощия за тази изпълнителна заповед. Мярката предотвратява нови сондажи по цялото източно крайбрежие; тихоокеанското крайбрежие покрай Калифорния, Орегон и Вашингтон; в източната част на Мексиканския залив; и в северната част на Берингово море в Аляска.
В много отношения забраната е символична. Край бреговете на Калифорния не е имало почти никакви проучвания за нефт и газ след огромен петролен разлив близо до Санта Барбара през 1969 г., който шокира нацията. Сондирането в арктически федерални води в момента е ограничено до едно съоръжение в морето на Бофорт. Самият Тръмп наложи 10-годишен мораториум върху сондирането по атлантическото крайбрежие от Северна Каролина до Флорида, когато ухажваше избирателите в тези щати по време на кампанията си за преизбиране през 2020 г. А източният Мексикански залив е под някаква форма на мораториум за сондиране от 2006 г.
„Сравнително минималният потенциал за изкопаеми горива в районите, които оттеглям, не оправдава рисковете за околната среда, общественото здраве и икономиката, които биха дошли от нов лизинг и сондиране“, казва Байдън в изявление.
Изпълнителната заповед няма да спре новите сондажи в централните и западните райони на Мексиканския залив, някои от които са разрешени от Конгреса. Заливът произвежда почти 15% от петрола на нацията и представлява около 97% от офшорния добив на газ в САЩ.
„Решението ми отразява това, което крайбрежните общности, бизнесът и плажуващите знаят от дълго време: че сондажите край тези брегове могат да причинят необратими щети на местата, на които държим, и не са необходими за задоволяване на енергийните нужди на нашата нация“, каза Байдън. „Тъй като климатичната криза продължава да застрашава общностите в цялата страна и ние преминаваме към икономика с чиста енергия, сега е моментът да защитим тези брегове за нашите деца и внуци“, каза той.
В мотивите си той се позовава и на катастрофата на Deepwater Horizon от 2010 г., при която сондажна платформа в Мексиканския залив експлодира, убивайки 11 работници и причинявайки най-големия петролен разлив в историята на САЩ. Байдън го нарече „официално напомняне за разходите и рисковете от офшорните сондажи“.
Тръмп, който се подиграва на глобалното затопляне, обеща да премахне климатичните политики на Байдън, да изтегли САЩ от глобалната борба за предотвратяване на прегряването на планетата и да предостави на петролната индустрия практически неограничен достъп до публичните земи и води на Америка, припомня New York Times.
В момента САЩ произвеждат повече петрол от която и да е нация в който и да е момент в историята. Освен това страната е най-големият производител на газ в света, както и водещият износител на втечнен природен газ, уточнява още изданието.