Нови данни показват, че възстановяването на блока остава далечна възможност
Снимка: Economy.bg
Икономиката на еврозоната, която избягва рецесията повече от година, завърши 2024 г. слабо, показват няколко ключови индикатора, което предполага, че дългоочакваното възстановяване остава далечна възможност, коментира „Ройтерс“.
Ключовият индикатор за настроения на Европейската комисия падна повече от очакваното през декември, промишлените поръчки в Германия се сринаха, а продажбите на дребно в Германия неочаквано паднаха, като всичко това добави към и без това мрачните показатели от 20-членния валутен блок.
Данните показват, че еврозоната, която е изправена пред новата заплаха от мита върху износа си от бъдещата администрация на Тръмп, почти не е нараснала през последното тримесечие, а растежът на Германия може отново да е бил отрицателен. Това удължава слабата поредица, откакто скокът на цените на енергията след инвазията на Русия в Украйна удари индустрията.
Основното четене на икономическите настроения в ЕС пада до 93,7 миналия месец от 95,6 през ноември, което е доста под очакванията за стабилно четене. Индексът на индустриалния климат се понижава, потребителските настроения падат, а очакванията за цените се повишават.
Малко по-рано други данни показаха, че индустриалните поръчки в Германия, най-голямата икономика в еврозоната, са намалели с 5,4% спрямо предходния месец, което е под очакванията за липса на промяна. Междувременно продажбите на дребно намаляват с 0,6% в реално изражение спрямо предходния месец при прогноза за ръст от 0,5%. Огромният индустриален сектор на Германия е в рецесия повече от година, тъй като високите енергийни разходи, намаляващото търсене от Азия и по-евтината конкуренция от други пазари тежат върху сектора.
Икономистите отдавна разчитат на частното потребление да стимулира възстановяването, тъй като сега домакинствата се радват на значителен ръст на реалните доходи на фона на намаляващата инфлация. Но проучване на Европейската централна банка предполага, че домакинствата ще продължат да спестяват необичайно голяма част от доходите си, за да възстановят богатството, загубено от високата инфлация, което вероятно ще обърка надеждите за повече разходи.
Тази тенденция може дори да бъде изострена от по-нататъшни промени на пазара на труда, който започва да страда от слаб растеж, свиващи се корпоративни маржове и слабо търсене на корпоративни стоки и услуги, твърдят икономисти.